Veulen van vroeger. 14 Jacobus Philipsen van de Vollenbergplats. Deze woonde op de plaats waar nu de boerderij van de fam J Spreeuwen- berg-Jenniskens staat (Veulenseweg. 55) Op de Vollenbergplats woonde in 1740 een zekere Peter Vollen- berg. Deze familie was erg honkvast want we zien dat In 1816 Theo- door Vollenberg deze boerderij bewoont. Tussen 1816 en 1819 komen dan Jan Arts (ook wel als Aerdts geschreven) en zijn vrouw Agnes Huis op de Vollebergplats tè wonen. Zij krijgen op 29 juni 1820 een dochter, Margaretha. Deze groeide voorspoedig op en krijgt verkering met Leonardos Aarts uit Deurne, die in die tijd boeren knecht was bij de fam Smits-Peeters aan het Volen (zie afl 13). Op 18 april 1853 trouwen Ze en gaan inwonen op de Vollebergplats. Het echtpaar Aarts-Arts krijgt 3 kinderen en de geschiedenis gaat verder zoals in de vorige aflevering beschreven. In 1890 komen Leonardus en zijn vrouw Margaretha enkele maan den na elkaar te overlijden. Geen van de kinderen zette het ouder lijk bedrijf voort en zo kon het gebeuren dat de Vollebergplats rond 1892 nieuwe bewoners kreeg. Jacobus Philipsen en Francina Goosens kwamen vanuit America (Horst) én het gemengde bedrijf werd door hen voortgezet. In de loop der Jaren werden uit dit huwelijk 8 kinderen geboren te weten: Petran, Jan, Tinus, Grad, Driek, Marie, Nel en Wim. De ouderböedërij die intussen versleten was, werd in 1926 afge broken en op dezelfde plaats werd weer een nieuwe gebouwd. In 1928 was het feest op de Vollebergplats want er werd een dubbele bruiloft gevierd. Toen trouwde namelijk Driek met Catharlna Spreeu- wenberg van het Schoor en gingen daar ook wonen (Horstarweg !9L. Het andere bruidspaar werd gevormd door Marie en een broer van Catharina, Piet. Het jonge paar Spreeuwenberg-Philipsen nam hun intrek op de Vollebergplats. Daar bleven ze wonen totdat in 1963 hun zoon Jac op zijn beurt het bedrijf overnam. De Vollebergplats was in mijn jeugdjaren de laatste boerderij van het Veulen. ZIJ lag het dichts bi) de Veulense Wateren. Achter deze boerderij was een enorme, eenzame streek, die zich uitstrekte tot aan Deurne toe. Heel ïsselateyn van nu was toen Peel. De Peel met zijn paarse heidevelden in de herfst. De Peel met zijn schapen, z'n herders en z'n schaapskooien, waarin de schapen 'szomers de nacht doorbrachten. Tussen 1800 en 1910 hebben in de Peel onder de Gemeente Venray wel 60 schaapskooien gestaan.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 8