17.25.8 De dochter Hendrlna trouwde later met Frans Smulders uit Horst. Vandaaruit loopt weer een spoor naar het Veulen terug, want Frans Smulders en Hendrina Eibers hadden een dochter die Theodora heette. Deze huwde met Mathijs Houben. Dit waren de ouders van Gerard Houben die trouwde met Lamberdina Dirks en op de 'Bommeplats' ging wonen (zie aflevering 9). Als in 1856 Peter Eibers komt te overlijden, blijft Dorothea met haar 5 nog zeer jonge kinderen achter. In 1859 hertrouwt ze met Peter Voesten. Deze was lid van de Grote Schaapscompagnie uit Venray. Door de wol geverfd, want zowel hun stiefvader en een oom (Gerard Poels) waren lid van de Grote Compagnie, besloten de zonen Martin en Willem hun geluk ook in de schapenhouderijen-handel te gaan beproeven. Zij trokken daartoe naar Frankrijk en deden er veel ervaring op by hun neef Martin Poels. Deze woonde al jaren in Warcoing en behartigde er de belangen voor de Grote Compagnie. Na enige jaren ervaring vestigden de gebroeders zich in het Franse Fromelles, trouwden met de gezusters Cardon uit die plaats en richtten de Compagnie Eibers op. Zy bedrijven gezamenlijk de schapenhandel die bestaat uit het opkopen van slachtrijpe dieren in de streek rond Fromelles en de afzet van deze dieren in hoofdzakelijk Lille en Parijs. Verder hebben ze nog de zorg over zo'n 20 kudden schapen die ze laten vetweiden rond Fromelles. De compagnie Eibers onderhoudt zeer nauwe handelsbetrekkingen met de Grote Compagnie van Venray en komt tot grote bloei. Om diverse redenen echter komen er ook minder goede dagen en vlak voor de tweede wereldoorlog werd de Compagnie Eibers ontbonden. In september 1981 heeft er nog een reünie plaastgevonden van nazaten van Venrayse Schaapshandelaren die zich rond 1900 in Noord Frankrijk gevestigd hebben. De oudste deelnemer, André Eibers, kleinzoon van Martin Eibers, plantte namens het hele gezelschap een boom op de Neysplats, de plaats waar de wieg van denaar Frankrijk geemigreerde Martin en Willem Eibers ooit had gestaan. Wilt u nog meer weten over de Venrayse Schaapscompagnieën en hun geschiedenis, dan kunt u dat lezen in de boeken van Jan Derix en Sjef Verlinden 'Die al wil koopen, wat hy ziet Grad Reintjes.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 9