12 De Neysplats Veulen van vroeger. Op onze tocht door het Veulen van rond 1900 zijn we aangeland bij de boerderij die thans bewoond wordt door de fam H Wilms-Huizinga (Veulenseweg 43). In die tijd was het alleen maar een ruïne van een afgebrande of afgebroken boerderij. De achtergevel met het hooivenster erin stond er nog. Verder nog hier en daar stukken muur van ongeveer een meter hoog. Achter deze ruïne van woonhuis en stal lag een schop (open schuur) waarin in betere tijden de werktuigen opgeborgen werden. Verder lag er nog een schaapskool waarin 'snachts en bij slecht weer de schapen verbleven. Ook was dit de verblijfplaats van schooiers en landlopers die er overnachtten en sliepen in het hooi dat op de schelft' van de schaapskooi lag. Daarom was dit de schrik van de jeugd. Bekende landlopers die daar geregeld hun logies hadden, waren 'Rooien Drabbels' en een schoenlapper. Deze schoenlapper had echter ook wel eens wat geld te verteren, want op een keer kwam hij bij ons in het café (zie aflevering 7a) en liet zich een grote pan eieren bakken. In die pannen vanvroeger gingen minstens 6 grote eieren Wij stonden er watertandend bij want we kregen in de zomer slechts één ei in de week en 'swinters legden de hennen toen nog niet. En die schoenlapper maar smullen en waar we eigenlijk niet zo zeker van waren hij betaalde ze ook nog De Neysplats (uitspraak Neejsplats) was in die tijd eigendom van Drabbelsboer (zie aflevering 4). Uit archiefstukken blijkt dat Antoon en Jan Mathijs Geurts op 17 november 1868 deze boerderij voor 8221 gulden gekocht hadden namens hun moeder Jacomina Verheijen uit Horst. Drabbelsboer verkocht later de vervallen boedel aan Hendrik Sanders uit Horst die er een nieuwe boerderij stichtte. Deze boerderij is later weer verkocht aan Gerard Wilms (Michels Grad) waarvan de zoon Harrie than3 het bedrijf voortzet. De Neysplats heeft een interessante geschiedenis die ons even als die van de Muysersplats terug voert naar de roemrijke Venrayse Schaapscompagnieën. Bij de Muysersplats was dit. de schaapscompagnie van Qerard van Rens, bekend als de 'kleine compenej' (zie afleve ring 10). Bij de Neysplats was dit de Compagnie Eibers en daarover het volgende. Op 25 april 1844 vestigden zich na hun huwelijk Peter Eibers en Dorothea Claessens op de Neysplats. Zij kregen 5 kinderen, te weten, Johanna, Maria, Hendrina, Martin en Willem.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 8