6 Peter Arts oftewel Pet Bos Veulen vanvroeger. Deze woonde toentertijd tegenover Theeuwenboerzo'n 90 mtr vanaf de Veulenseweg, richting Scheyde. Vanuit de tegenwoordige situatie bekeken, kun Je zeggen: Het huis lag ongeveer midden tussen dat van de fara Hagens en dat van Jan Jenneskens in, maar dan verder terug. Vóór Pet Arts heeft Peter de Wever er gewoond. Die had een weefgetouw en weefde van de vlasvezels linnen. Achter het huis was een tuin en achter die tuin was een grote kuil met water. Hierin groèide biezen en deze werden gebruikt om stoelen te matten. Pet Arts had een klein cafeetje met een niet overdekte beugelbaan. Ik herinner me nog dat in de buurt van de beugelbaan een pereboom stond. De vruchten van deze boom noemde men 'zeikperen'. De naam spreekt voor zich want de boom werd vaal bezocht; hij heeft deze natte bezoeken dan ook niet overleefd! Zijn keuterijtje had een oppervlakte van 2 HA. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat daar een stuk weiland bijhoorde dat 'Knollenpot' heette. Dit stuk grond lag, met de ogen van 1985 bekeken, achter de grond die bij de boerderij van Jac Geelen behoort. Om toch de kost te verdienen voor vrouw, Nel Ewals, en kinde ren Grad, Helm, Mary, Hanneke en Mia, heeft hij vele Jaren als dag loner gewerkt. Eerst bi) Beetis Driek en daarna bij mijl vader. Voor het huis had Pet een boomgaard. Daar groeide lekkere spekkersen, appelen en peren. Twee van die bomen staan er nu nog! Hieraan groeien peren, die men vroeger kookte en in de 'bottermelk' (karnemelkse pap) placht te doen. Ook werd een gedeelte gedroogd en als wintervoorraad bewaardDe peren van deze bomen die al meer dan 100 Jaar oud zijn, worden vandaag de dag nog altijd 'Paere uut Pet zien welke' genoemd. Rond 1919 heeft mijn vader het boerderijtje van Pet Arts ge kocht. WIJ hebben het huis afgebroken en de grond werd bij mijn vaders bedrijf gevoegd. Pet Arts is toen zetbaas geworden bi) van Eyk. Zoals u in aflevering 2 hebt kunnen lezen kocht deze van Eylf van Beetis Driek 90 HA grond en de armenhuisjes verbouwde hij tot de boerderij 'Eykenhof'. Van Eyk die veehandelaar was en ook een exportslagerij in Cuijck had, gebruikte Eykenhof voornamelijk om vee te weiden en te mesten. Na de eerste wereldoorlog kocht hij van het verslagen Duitse leger dumpgoederen. Vliegtuigen hadden de toekomst meende van Eyk en hl1 zag daar handel in. Hij kocht een partij waarvan er nog 9 aan het Veulen bij G Poels (nu Jeu Geurts) op de schuur hebben gestaan. Aan het Veulen zong men in die tijd: Als Jan van Eyk dood is, dan krijgen wij misschien, De helft van zijn centen en ook zo'n vliegmachien I

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 16