Zondag 11/10-1970: 13.30 uur. Start van de auto-rally, waarvan de netto opbrengst ten goede zal komen aan de Fanfare St. Catharina te Leunen. 18.00 uur. Dansen in het Gemeenschapshuis te Leunen, ten bate van de Fanfare St. Catharina te Leunen. 18.00 uur. Samenkomst van een aantal muziekgezelschappen op het sportveld, waarna aansluitend aan de uitvoering van een aantal muzieknummers zal worden begonnen. 21.30 tot 1.00 uur. Beierse avond o.i.d. in de feesttent, waar aan een bekend grezelschap haar medewerking zal geven In de pauze dan de aanwijzing van de voornaamste prijswinnaars der gehouden loterij Fanfare "St. Catharina" Leunen. HET V00RWAARDELYK ARBEIDSVERBOD Nieuwe wet, welke op1eiding en vorming van jeugdig personeel regelt Vier jaar na de invoering van het voorwaardelijk arbeidsverbod voor 1*f jarigen is de arbeidswet opnieuw veranderd. Het gaat nu om alle jongens en meisjes die voor hun 16e verjaardag gaan werken. De nieuwe wet laat dit voortaan slechts toe onder 1 voorwaarde: n.l. dat hun 1 dag vrijaf wordt gegeven om op een erkende school of vormingsinstituut aan de eigen persoonlijke ontwikkeling te bouwen. Allen die voor hun 16e jaar gaan werken, zijn verplicht om aan die vakopleiding en vorming deel te nemen. Ook als zij lopende het kur- susjaar 16 zijn geworden blijft deze verplichting tot het einde van het schooljaar bestaan. Wij zouden niet moeten spreken van plichten, maar van rechten. Alle werkende jongeren beneden de 16 jaar hebben nu het recht om om een volledige werkdag te mogen besteden aan vorming en oplei ding. De werkgevers in de Soc. Economische Raad (S.E.R.) zijn er mede akkoord gegaan dat deze vormingsdag niet wordt ingehouden op het loon van de jeugdige, zodat deze dag als een echte werkdag kan worden beschouwd. Deze wijziging in de arbeidswet is slechts een eerste begin van de wettelijke maatregelen om de positie van de werkende jongeren te verbeteren, die al lang een vergeten groep in onze samenleving is geweest. Zeer waarschijnlijk zal m.i.v. 1971 een begin worden gemaakt met de vormingsplicht en de verlenging van de leerplicht met een jaar. 1 november 19^9 een keerpunt geworden. De mars op Den Haag heeft de werkende jeugd wakker geschud, maar heeft ook de ogen geopend van veel verantwoordelijke instantie's. Het voorwaardelijk arbeidsverbod dat thans van kracht is geworden is het eerste resultaat hiervan.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1970 | | pagina 5