Wat gebeurt er buiten onze grenzen EN OMSTREKEN. Een Fransche tragedie. De Syrische aangelegenheid is in den grond een Fransch-Britsch geschil.' Wij wisten dit reeds, maar nu heeft generaal de Gaulle het nog eens uitdrukkelijk be vestigd. Feitelijk is het een puur Fran sche tragedie. Onmiddellijk na den vorigen oorlog hebben de Franschen het geval verkeerd aangepakt. Hun was het mandaat over dat gedeelte van het oude Turksche gebied toegekend. Zij legden et" echter de hand op, op een wijze waaraan noch de bevolking van het land, noch de verleeners van het mandaat ooit hadden gedacht. Gewapender hand drongen zij er binnen. De bevolking heeft zich dapper ge weerd en het den overweldiger heel moeilijk gemaakt. Maar na tuurlijk kon Frankrijk het pro bleem aan. Tenminste militair. Op die manier maakt men echter geen moreele veroverin gen. Had deze aangelegenheid van den beginne af onder op perste leiding gestaan van êen maarschalk Liautey, dan zou Frankrijk er zijn taal en bescha ving, en zijn economische belan gen solide hebben kunnen vesti gen. Maar Liautey had groot werk te verrichten in Marokko, en Frankrijk bezat geen duplicaat. Parijs is heel vaak ook niet al te zorgvuldig geweest in het uit zoeken van zijn „koloniale gouverneurs. Syrië was door Frankrijk als tegenpost bedoeld, tegen de Brit- sche positie in den Levant. Daar door is generaal de Gaulle ook op de gedachte gekomen, dat de tegenwoordige moeilijkheden be werkt zouden zijn door Britsche agenten. Deze waren daar echter niet noodig. Het Fransche pres tige was er definitief geschokt, ook door latere gebeurtenissen. De Britten moesten het gewest veroveren op de Franschen van Vichy, die het ter beschikking van de Duitschers hadden ge steld, als springplank voor het Midden-Oosten. Vichy had tevens 40.000 geweren geleverd voor den opstand in Irak. Onder Brit sche auspiciën hadden daarop de vrije Franschen aan Syrië en den Libanon zelfstandigheid beloofd, zooals Engeland reeds aan het naburige Irak verleend had. De Gaulle zelf heeft nu toegegeven zich er niet aan te willen houden, door de behandeling van het ge bied, en ook door hypotheken te willen vestigen op die onafhan kelijkheid, welke den ouden toe stand vrijwel herstellen. In de behandeling van het ge val ontbrak inderdaad ieder trekje, dat den „empire builder" ken merkt. Een tragedie-de Gaulie. Dat de Britten de schuld kre gen, is begrijpelijk. Niet enkel echter omdat zij in Syrië de Fransche gevoeligheden soms heel weing hebben ontzien. Oorzaak ervan is voornamelijk dat generaal de Gaulle een echte vertegen woordiger is van de klassieke gevoelens der Franschen, die hun overburen aan het Kanaal nooit goed hebben kunnen verdragen (dit geldt over en weer). Dat Frankrijk zijn redding aan Engel- sche volharding en aan Angel saksische wapenen te danken heeft, maakt dit gevoelen niet beter. Het is hard voor een trotsch en eens zoo machtig volk zijn redding door een ouden mede dinger te moeten erkennen. Gene raal de Gaulie was er zelf zeker te prikkelbaarder om tegenover de Britten. En hij is een bij uit stek lichtgeraakt man. Hi| heeft met den eerlijk pro- Franschen Churchil nooit kunnen opschieten, zelfs met den bemin- nelijken Roosevelt niet. En dat lag heel bepaaldelijk aan hem. Men was bereid hem te eeren om zijn voortzetten van den strijd en ook om zijn reputatie als generaal. Maar dezelfde onverzettelijkheid die hem deed volharden in de worsteling voor Frankrijk, ken merkte hem in den omgang. Hij was, als politicus en als diplo maat, verre van den tacticus, dien hij zich op militair gebied had betoond. Hij kreeg met iedereen ruzie; ook met de beste Fransche elementen te Londen. Als zijn omgeving handhaafde hij een groep lieden, belast met reac tionaire gevoelens, die hun te Vicby hoog zouden zijn aan gerekend. Dat konopden duur niet door gaan, en een krachtig woord van Churchill, zeer op den man af, bewerkte de verandering. Het is een van de vele dingen, die de Gaulie nooit zal vergeten. De bevrijding van Frankrijk en de wijze, waarop zij in haar werk ging, verhoogden zijn licht geraaktheid. Zijn politiek is zoo weinig mogelijk in harmonie met Londen en Washington. Zijn on verwachte reis naar Moksou, zijn weigering om Roosevelt te ont moeten, zij waren er verschijn selen van. Zoo iets moet niet in het belachelijke ontaarden. Dat deed het toen hij op zijn laatste persconferentie tegenover deleen en pachtleveranties van Amerika aan Frankrijk die van Frankrijk aan Amerika stelde. De Fran schen, die nu honger lijden en een kouden winter tegemoet zien, zullen er geen schade door lijden. Zoo is Amerika niet. Maar de Gaulle's romantische overgevoeligheid doet daarom niet te minder smartelijk aan. Gevaren voor Frankrijk. Men moet de Gaulie de positie, die het Fransche volk hem nu toekent, van harte gunnen. Door zijn geloof en zijn volharding heefc hij die verdiend. Voor de buitenwereld bleef hij daardoor het symbool van het nooit ver sagende Frankrijk. Maar bedenkelijk is het poli tieke gezag waarover hij beschikt, omdat hij, door zijn slecht ge humeurd beleid, lichtgeraaktheid en koppigheid, een gevaarlijk leider is van de Fransche diplo matie. Hij is niet bereid het voorstel van Churchil aan te nemen tot een conferentie met Amerikanen, Britten en Syrièrs in Engeland. Hij wil wel naar een conferentie komen, als de heele „Groote Vijf" er bijeen is, benevens vertegen woordigers van alle Arabische staten, om dan het Syrische pro bleem te behandelen als onder- NIEUWS VAN VENRAY De Sociale Dienst van do Gr.O. IWdistrict V enray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 7.ij iedere Woensdag en Donderdag avond tussen 7 en huur zitting hou den op bet Arbeidsbureau. Mavktstr. Deze dienst stelt zich o.a. tot taak hel verstrekken van ondersteuning aan nabestaanden van gesneuvelde illegale werkers, aan gewonde of verminkte oud-onderduikers, welke hiervoor in aanmerking komen. Paardenmarkten Met ingang van Juli zullen in Lim burg weer regelmatig taxaiiemarkten worden gehouden. Voor liet- derde kwartaal zijn de datums voor Ven- ray als volgt vastgesteld: '24 Juli, 28 Aug. on 27 Sept. BEKENDMAKING Zuivering Postpersoncol, omvatten de de Gemeente Ven ray, Wanssum, Meerlo en Broekhuizen. Met ingang van 5 Juli is door PTT een advies-commissie voor de zuive ring van het postpersoneel Venray cn Ressort benoemd, bestaande uil- de volgende leden: F. Wintels, J. Ver vuurt, A. Vermeulen, G. Swinkols, J. Beterams uil.-Venray, Michiels, Wans sum en Vorstermans, Meerlo. Eventuoole klachten over het per soneel, betreffende gedragingen tij dens de bezetting, kunnen per aan gerekend schrijven ingediend worden bij de secrotaris J. Vervuurt, Post kantoor Venray, tot uiterlijk 18 Juli. Kermis te Venray Isa 5 jaren onderbreking zal ook Venray dit jaar weer zijn traditionele kennis beleven van 5- 9 en 12 Aug. Do inschrijving voor allerlei verma kelijkheden zoals stoomearoussel, autoscooter, luehtsehommels en mal lemolen is blijkens een advertentie in de dagbladen reeds geopend. Vermakelijkheidsbelasting wordt niet geheven, wel moeten do kermis- oxploitantenvrij zijn van onvader landse smetten, eon bewijs van poli- l.ieko betrouwbaarheid is voor hen voroist Dhr. Windt komt spreken. Op Zaterdag 14 Juli zal do bekende spreker de heer Windt, hoofdbestuurs lid, te Venray, in zaal Verheugen eeu spreekbeurt houden tot de georgani seerde 11. K. Bouwvakarbeiders. Het bestuur verzoekt allen deze avond vrij te liouden voor deze belangrijke vergadering. - 29 Juni was het 65 jaren geleden, dat de Heer Jos. Ariaens lid werd vande Vonrayse Harmonie, 's Avonds bracht de harmonie hem een serenade, waarbij hij door Dr. Sala namens allen gehuldigd werd. deel van alle hangende Arabische problemen. Hij meent blijkbaar Engeland daarmede dwars ce zitten. Het omgekeerde kon wel eens waar blijken. Uic de gedragingen van de Arabische Liga blijkt, dat Frankrijk nu het zwarte schaap is. Tegen uien achtergrond zou Engeland bij de onderhandelin gen op betrekkelijke welwillend heid kunnen rekenen. En Frankrijk moet voorzichtig zijn met de Arabieren, Deze verdragen geen eigendunk meer van Europeanen, welke ook. De Arabieren vormen, zoo vaak zij het over een punt eens zijn, een gevaarlijke macht in hun wereld. In het bijzonder voor Frankrijk, dat in Noord-Afrika reeds moeilijkheden genoeg heeft, zonder dat daar een agitatie van de Arabische staten losbreekt. Frankrijk heefc met zijn belangen in den Levant gespeeld het kan zich niet veroorloven met zijn belangen in Tunis en Algiers te spelen. Dr. VAN BLANKENSTEJN H.A.R.K. Venray. De Ii.A.R.K. maakt bekend, dat met ingang van 9 -Juli haar werk zaamheden zullen worden horvat. Voortaan zullen alleen gratis-goederen worden uitgedeeld. Helaas is de aanvoer, ondanksalle gedane moeite, nog steeds zeer gering, de bestaande voorraad zal zelfs nau welijks toereikend zijn voor cle al- gedane aanvragen. Nieuwe aanvragen kunnen pas gedaan worden, zodra dit- in do Zwijger gepubliceerd is. Voorloopig zullen alleen op de onderstaande spreekuren aanvragen gedaan kunnen w den in de volgendo spoedgevallen a. bevallingen. b. langdurige, ernstige ziek Ion. Wp hopen TT in deze gevallen te kunnen helpen. In alle andere gevallen is bet nut teloos Uw en onze tijd te verknoeien, daar geen aanvragen opgenomen worden. Nogmaals doen wi.i een beroep op allen met ons mede te werken bij hot, opsporen van die elementen die door valse aangiften zich in liet bezit stelden van goederen, die zij niet broodnodig hebben. Deze elementen stolen de goederen alleen uit hebzucht en het- kan hun niets schelen of anderen ze levensnoodzakelijk nodig hebben om althans enigszins men selijk te kunnen leven. Deze elementen zullen wij hard nekkig laten opsporen en vervolgen en het is Uw plicht en Uw eigen belang ons bierbij to helpen door Thv juiste aangifte. Spreekuur voor deparocliio Vonray: iedere Woensdagen Vrijdag van 9—11 Kuepers, Menseniusplein, Kamer 4. Voor de Kerkdorpen op do bekende plaatsen. Zodra de aanvoer hot- toe laat, zullen nadere gegevens worden gepubliceerd. Klachten en inlichtingen schriftelijk bij de Dekenale H.A.E..K. te Venray. p.a. Kuepers, Henseniusplein, kamer 4 S.V.V. naar België Zondag 8 Juli gaan het eerste eti dorde elftal van S.V.V. naar Horst voor do retummateh. Op 15 Juli a.a. zal liet eerste elftal oen wedstrijd spelen in hot St. Truyen (B.) tegon oen zeer sterke tweede klasscr. JUBILEA R.K. Jonge Middenstand. Op Woensdag 5 Juli j.l. vierde do Venrayse Jonge Middenstand haar 1'21/',-jarig bestaan. De dag word her dacht met een algemeen© Communie, terwijl 's avonds een feeslvergadering gehouden werd in Zaal Verheugen. De Limburgse koffietafel 011I brak niet, waarna do avond verder word door gebracht met- voordrachten cn muziek! De Turn en Athletiek- vereeniging gestart. Het. is eenieder wol bekond, dat in bet vroege voorjaar do grote sport- vereoniging S.V.V. werd opgericht, waarbij begonnen werd met de afd: Voetbal. Op 21 Juni j.l, werd doze vereni ging uitgebreid met do nipt minder populaire Turn on Athlctiek sport, welko tesamen in een afdeling zijn ondergebracht. Deze afdeling moest ook evenals de „Voetbal" onder zeer moeilijke omstandigheden beginnen. Athlet.iek- matoriaal was er in het geheel niet aanwezig, terwijl hot materiaal van onze vroegere Turnclub vooreen groot gedeelte door geheel Venray vor- sproid lag en daarbij in een dusdanig stadium verkeerde, dat het niet voor onmiddellijk gebruik geschikt blcelc to zijn. Het nieuw gekozen bestuur, heeft haar taak echter energiek aangepakt, o.a. liet Turn-materiaal is bijeen- gehaald, en weer in bruikharen staat gebracht. Het Atliletiek-materiaal werd zo veel mogelijk zelf vervaardigd terwijl we het ontbrekende, door een zeer sportieve geste van den „Opper" op elke oefenavond van de Marechaussee kazerne ter leen kunnen krijgen, zodat we reeds thans kunnen mede- dolon, dat de eerste oefeningen heb ben plaats gehad.

De Zwijger | 1945 | | pagina 2