De beproefde mens Hioob eigenlijk voor ons een steun be knorden te zffn voor de culturele opbouw en die nu werken unn hun eigen ondergang en die van hun omgeving. Men moet WILLEN begrijpen. WILLEN aanvoelen, dan komt er vertrouwen, anders niet. Wal wij willen, is dit: bel vitalisme van Marsman heelt afgedaan, het is gestorven cri we weten niet. wat hel Is maar VITALITEIT hebben Wij be waard en wij weten wel, wat dit is: een „actiel er bij zijn "n bewust handelen. Wij willen, dal ieder de goede bedoeling van een ander respecteert, dat ieder de meningen van n ander waardeert, wij willen een gemeenschap vun individuele persoonlijkheden per soonltjkheden mei n sterk en bezielend leven. Wij zijn vrij' Ellen wij dan nuk vrij zijn in onze geest, woeke ren wij zelf met onze talenten en laat niemand anders denken voor ons. Laai de wil van een onder je niet beheersen, maar wil Zelf. leder mens heeft zijn hoogtepunt in hel leven, voor de een is hel hoog, voor de ander Iuag, I aten wij daarom streven met onze geest en onze eigen vrije wil naar dut punt. Dan zullen wij zien. dut wij nooit tevreden kunnen zijn over ons zelf. Zo heelt ons leven een betekenis, niet alleen voor ons yell. mam ook voor onze omgeving. LI Dorado. mens Hioob" is geworden tot een symboolvan Venrays herrijzing. Het is de grote verdienste van het Venrayse volk. dat het de kracht bezat tot het opvoeren van dit indrukwekkend openlucht spel. Moge het spel „De mens Hioob" de stimulans zijn voor Venray om op deze weg door te zetten; wij hopen dat ook velen buiten ons Venrayse land dit stuk zullen kunnen zien, want „De mens Hioob" is als iedere zwaargetrof- fene mens. Zo zal dit spel aan allen de kracht kunnen geven om boven de rampen van het verleden uit te stijgen, dan zullen wij allen, evenals Hioob, genezen en het Vaderland zal herrijzen. W. l .1 I ^11I I Oorkomie gevonden VY ij helmen allen geleden u „De voorbijgang des Heren liet zijn sporen na in puin hopen en rouw. Heel het land is ermee bezaaid. Hij heeft ons met slagen en rampen getooid. Dood en verschikking hebben voor Hem gepleit. En wij hebben Hem niet ge vloekt, noch in ons binnenste noch in Zijn aangezicht, den satan der verwoesting ten spijt. Dat is ons deel". Deze woorden van den mach tige Hioob klinken over een bevrijd maar diep geslagen vader land. dat nog kreunt en zucht, als een roep, een smeekstem. „Dat zij Uw deel, vervloekt Hem niet, zoals ook ik Hem niet loochende in Zijn aangezicht.". Her waren de slotwoorden van dit kleurrijke bonte Vemay's gemeenschapsspel, waarvan de zin ver uitstijgt boven het getroffen land van Venray, de verdronken polders van Walcheren of de ondermijnde weilanden der Betuwe ja ver boven ons diep getroffen vaderland. De zin van Hioobs laatste woorden grijpt ieder mens dezer wereld aan, want wij men sen, wij allen hebben door deze wreede oorlog geleden in onze harten. Het spel van „De mens Hioob" is er een van alle tijden, de mens die rijk en welgesteld verpletterd wordt door ontelbare rampen, tenslotte aangetast wordt met een verderfelijke ziekte, maar toch zijn geloof in God niet verliest, hij stijgt uit boven alle onheil en rampspoed en nieuwe zegeningen vullen weer zijn hand. Toen een zestal weken geleden het slechts nog onder weinigen bekend was. dat er een gemeen schapsspel gespeeld zou worden over Venray en door Venravers wij bekennen het eerlijk wij stonden er zeer sceptisch tegenover. Het stuk moest nog geschreven worden, de spelers nog aahgezocht en laten wij eerlijk zijn de atmosfeer in ons getroffen Venray was toen niet bepaald gunstig voor een gemeen schapsspel. Pater Jacq. Schreurs koos voor een spel over Venray de Bijbelse figuur, de geduldige mens Job of Hioob. Hij verwerkte zijn stof in drie bedrijven in het eerste be drijf zien wij Hioob als de mach tige welgestelde boer; in het tweede als de getroffen man, ge huld in een zak van zeer: de melaatsheid. Het derde bedrijf geeft de genezing van Job en zijn herrijzing in nieuwe luister. Het moet ons nu van het hart: wij hebben diepe bewondering en voor het werk van Pater Schreurs en voor de wijze waarop de regisseur Pater Briefs met zijn spelers dit stuk van lijden en herrijzing hebben vertolkt. Er waren werkelijk momenten in het spel van innige diepe ontroering. Vooral de rol van Hioob werd op buitengewoon statig impone rende wijze vertolkt. Zijn spel, zijn figuur droeg het gehele stuk, hetgeen anderzijds wel enigszins wijst op een zwakheid der andere figuren. Het ligt niet op onze weg een critiek te schrijven over het geschreven werk van Pater Schreurs. Terzifnertijd zal dit door een meer deskundige ge beuren, maar wanneer er ooit een schrijver geholpen en geïn spireerd werd door de natuur, dan is het hier op Jerusalem. Machtig schoon in zijn ruiueuze naaktheid steekt het verpulvde decor zich omhoog ten hemel in de geblakerde muur niet klooster gangen en nissen. Op zeer sug gestieve wijze heeft de regisseur de mogelijkheden hiervan benut en men zou haast kunnen zeggen, hij heeft er mee gewoekerd. Het spel werd door alle spelers met veel toewijding en ernst ten tonele gebracht. Naast de figuur Hioob, wiens spel diepe indruk maakte, noemen wij zijn vrouw, het hebzuchtige kleine mensje, scherp op de penning en niet vrij van zwarte practijken. Eveneens viel op het buitengewoon goede tniraiekspel van den dorpsgek Polichinel. De satan speelde zijn rol in hoogvaardige ironie voor treffelijk. De drie goede vrienden van Hioob, de kleine zwakke mensen. toonden zich goede karakterspelers. Het slot van het stuk, met koorwerk, muziek- en vlaggever- toon moge iets gemaakt zijn en speculeren op de nationale ge voelens, het maakt zeker indruk. Toch konden wij niet aan de indruk ontkomen dat juist hier het zwakste deel ligt van het gehele stuk, het was voor den schrijver het moeilijkst! Inmiddels wordt veel vergoed door de prachtige koorzang „O Vaderland nu ik U weer uiag aanschouwen", gevolgd door een Wilhelmus, dat staande door allen wordt meegezongen. Het gemeenschapsspel „De Deze week werd het Bestuur van Venray.s Harmonie een Oor konde aangeboden, welke gevon den werd bij het opruimen van de. Jongensschool aan de School straat. Volgens deze Oorkonde werd op deze plek in 1895* door het toen bestaande fanfare gezelschap Euterpe aldaar een muziekzaal gebouwd. De inhoud van deze Oorkonde is als volgt Heden den zesden Juli 1800 vijf en negentig werd door den Heer Theodor van den Boogaart President van het Fanfare Gezel schap „Euterpe" te Venray in tegenwoordigheid der Bestuurs leden van dat gezelschap: de Heeren Joh. Jos. Hub. Verheugen. Directeur; Philip Esser van den Boogaart, Commissaris en Joseph Aerts, Secretaris-Penningmeester, de eerste steen gelegd van deze Muziekzaal. Het gebouw is vervaardigd naar de teekening en bestek van de architecten de Heeren P. B. Lutters en Zonen alhier en is gebouwd door den aannemer Victor Maas alhier. Het gezelschap „Euterpe" be- stonde op dien datum uit de volgende werkende leden Jac Aerts; J. Kemps; J. Ariaens; P. J. Siebers; J. Folbers; W, Smidts: Fr. Beckers: L. van Boven; P. Spee; Th. Janssen; M. Verbeek; P. Klaassen: J. GoumaDs; G. van Rijswijck; M. van Rijswijck; G. Verheven; J. Verheyen: Fr. Moo- ren: L. Berken; P. Oudenhoven; Verheugen: A. Verheugen en W. Laurenssen. Venray. op datum als boven. De Architect De Bestuursleden P. B. Lutters j. Verheugen De Aannemer Th. Esser Victor Maas v/d Boogaart Jos. Aerts De President: Th. v/d Boogaart Vrijwillige Luchtbescherming In verband met de liquidatie van de vrijwillige luchtbescher ming zal Donderdag 21 April 's avonds om 8 uur in lunchroom Verheugen een belangrijke blok hoofdenvergadering worden ge houden. Ook de plaatsvervangen de blokhoofden worden verwacht. M. MARTENS Hoofd L.B.D Venray's Mannenkoor Maandagavond 8 uur vergade ring van deleden van het Venray's Mannenkoor in café J. Schaeffers, Schoolstraat. R.K. S.V.V. 17 Juni 1945. 1 uur S.V.V. Ill—Wittenhorst III 2.30 uur S.V.V. Wittenhorst 1 Terrein Leunscheweg Entree 25 cent. Kinderen 10 cent OPROEP TOT AANMELDING In opdracht van den Heer Militair Commissaris voor Noord Limburg te Venlo wordt door mij: W. J, Steerneman, Com mandant van de Politieke Recher che te Venray het navolgende bepaald Alle RIJKS-D LUTSCHERS en verder alle personen van DLHTSCHE NATIONALI TEIT, wonende of verblijvende in de Gemeente Venray worden bij deze verplicht zich in persoon te melden op het bureau van de Politieke Recherche te Venray, Hofstraat No. 2. De aanmelding moet geschie den in het tijdvak van 18 toten met 23 Juni 1945. Het bureau is hiertoe geopend elke dag tussen 9 en 12 uur en tussen 14 en 18 uur. Persoonsbewijzen, identiteits kaarten, paspoorten of dergelijke bewijzen moeten worden meege bracht. Venray, den He Juni 1945 De Commandant voornoemd, W. J. STEERNEMAN BEKENDMAKING Aangifteplicht roerend bezit van vijanden en landverraders Bureau van Roerende Goederen van Vijanden en Landverraders. Gemeente Venray. Hensenius- straat 1 la De burgemeester van Venray in opdracht van het Nederlandsche Militair Gezag maakt het publiek met den meesten nadruk er op attem. dat eenieder, die roerende goederen van vijandelijke onder danen. N.S.B.-ers of andere land verraders onder zich heeft, ver plicht is. hiervan onmiddellijk aangifte te doen aan bovengemeld bureau. Deze aangifteplicht geldt boven dien voor eenieder, die inlichtin gen of aanwijzingen kan verschaf fen, omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Artikel 44 E 133 stelt het nalaten van de aangifte als mis drijf strafbaar met een gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strek king hadden of hebben, goederen aan in beslagneming te onttrek ken, dient hij eveneens hiervan het bovengemelde bureau kennis te geven. Venray, 11 Juni 1945 De burgemeester voornoemd Mr. A. H. M. JANSSEN K 2445

De Zwijger | 1945 | | pagina 2