wcafy aatsdi{k nieum Goudmijntjes dingen, ook in Venray, die, wanneer wij zo slechts willen zien, voor one een stimulans zijn om door to werken zoals het moot, d.w.z. aan het goede. Lezer, om dit te kunnen volbrengen behoeft men househ geen heilige te zijn. gij behoeft slechts eerlijk te zijn. Wanneer wij trachten in dezen geest ons werk te doen dan zullen de offers van Dachau niet tevergeefs zijn ge weest. Dan zult gij later kunnen zeg- gou, wanneer de parel der peel weer her rozen "is. kijk: aan dat werk, dat groolsclie werk, heb ik mee mogen werken. Venray echo menschcn de bandon iuoon en dan mot Gods hu lp. met volle kracht vooruit tijdens de evacuatie. Het kan zijn, dat er al eerder in de Zwijger over hot volgende iets ge zegd is, maar dan kan het toch geen kwaad, dat nog eens te herhalen. Z.ooals iedereen weet, is or tijdens de evacuatie in Veuray volop gestolen, geplunderd on vernield. Nog dagelijks kan men de klachten daarover hooren. Aan wio do schuld De keuze ie niot moeilijk. Ofwel sommige Eugelsehon, ofwel sommige O.D.-ers, ofwel sommige Yenraysche monschon, die, al of niet stiekum, zijn achtergebleven. Anderen waren er niot en oon van de drie moot hot gedaan hebbon. Als men do volks mond gelooven kan, dan allo drie. Maar donfet mon er nu wei aan, dat men daarmcu niet alieon oen straf baar feit hooft begaan, maar ook wol degelijk een ergerlijke zon do, dos le groeier, uaarmito do bestolen mon- echeu nu zoo'n groore bohoofto aan hun ontstolen gucdcron bonbon. Een enkol voorbeeld. Is het geen schande, een timmer man van zijn gereedschap te beroo- ven. is dal niet een grootor wraak roepende zonde, dan het bekende „een arbeider zijn loon ontbonden Op de Zon- en Feestdagen ziet mon onge veer heel Venray naar de kerk gaan. Maar men kan toch zoo maar niet met 0011 godvruchtig gezicht naar de kerk gaan 011 de Sacramenten ont vangen en tegelijkertijd op onrecht vaardige wijze datgene behouden, wat, onze eigen bestolen meileiuensc.hen zoo hard noodig hebben. Dat is schijn heiligheid. (let wordt hoog tijd, dat, al het go- stolen good nu eens wordt terug gegeven of op andero wijze schade vergoeding gegeven wordt. Mogen volen daar nu eoiis ornstig over nadenken. En wio ton slotte maling aan dit alios hebben, moge clio dan ton minste voor zich zelf de overtuiging bobben, dat zo tot do moost laaghartige cn schurkachtige soort monschcn bobooien, dio in ons vaderland rondloopcn. P.N. Verjaring D-DAY Woensdag was het een jaar gele den, dat do invasie in het door de Duitschers bezette Frankrijk plaats vond, Op dezen verjaardag van het doorbreken van den Duitsohen Atlan- tikwall, dio voor alle troepen onder generaal Eisenhowers bevel, een va- cantiedag was, hebben generaal Eis enhower en veldmaarschalk Mentgom- mory do hoogste Russische onder scheiding ontvangen, de Orde van Victorie. Radio Meskou, die daarvan mededeling deed, voegde er aan toe, dat dezo onderscheiding verleend word voor buiteugewene successen in hot uitvooron van militaire operaties op do grootslo schaal: die de over winning van de Vereenigde volken op Hitlor-Duitschland tot resultaat had. Generaal de bartrede Tassigny. do bevelhebber van de Eransehe troepon in Duitschland, werd onderschoidon met de orde van Suvorov eersto klasse voor hot, succesvol uitvooron van militaire oparaties van do Fran- sohe strijdkrachten tegen de gomoon- sohappe!ijken vijand der Veroenigdo volken, Ilitler-Duitsland. -- Tot Burgemeester der gemeente lleteron, Driel en Randwijk (Botuwe) is benoemd de heer F. Torwindt te Venray. De hoer Tervindt was in Venray werkzaam als directeur der Arbeidsbeurs, maar nam in April 1943 om principiële redenen ontslag. De laatste tijd had öe heer Terwlndl de leiding van de plaatselijke afdeling van do H.A.R.K. Du gemeente waarheen deze jonge burgemeester reeds vertrokken is, heeft zeer zwaar geleden van het oor logsgeweld, do mensen zijn grotendeels nog in België geevaouoevd, terwijl uitgestrekte mijnenvelden de weder opbouw bijna onmogelijk maken. De nieuw benoemde Burgemeester wen sen wij hij zijn zware tank alle succes toe. - Do opvoeringen van hot gemoon- schapsspoï Uc Mens Hioob" blijken steeds moor oon go wol dig succes to zijn, Zondag j.l. werd onder prachtig weer oon opvoering gegeven voor do buitenmensen. Zondag 10 Juni a.s. zal wederom hot spel op do puinou van „Jeruzalem" gespeeld wordon. - Deze week zijn een aantal Ven- raysehe kindereu naar Valkenburg vertrokken om in liet gezonde berg land van Znid-l.imburg weer eens goed op verhaal te komen. Naar wij vernemen zal binnen kom Dr, Poels. die gedurende de bezetting in Zwitserland geweest is, naar Nederland terugkeren. Wij hopen onze 77-jarige Venraysche Aaimoezo- nior spoedig in Venray terug to zion. - De toegang tot onsPaterskloöster aan de Lounscheweg 1 is van heden af vervallen. Daarom is er nu voortaan een spreekkamer aan de Oude Oos- trumsche weg door het hou ren hek, dan üe srenenfrap op naar ons Zie kenhuisje, waar brievenbus en deur schel is aangebracht. Daar is dus ook de „heer" der week, pater Itufus te bereiken. Sportnieuws Ondor leiding van het Bestuur van S.V.V. word j.l. Dir.sdag con verga dering gebonden, met het doel om wederom lot oprichting van oon Turn- on Atletiek vereeniging ta ko men. De aanwezigheid van vele oud turners, van onze, eens zoo bekende vereeniging „St Christoffel" verzeker de bij voorbaat het slagen van doze oprichting, liet Bestuur werd als volgt samengesteld: Fr. P. Janssen, voorzitter; L. Ver beek, B. Min, Joh. Jeuken, J. v.d. Berg. Golukkig zjjn vele materialen en toestellen der oude vereeniging nog aanwezig, zoodal spoedig met de training een aanvang kan worden gemaakt. Ook zal ongetwijfeld de at.lothiok- sport tot grote bloei kunnen geraken daar van de zijde dor voetballers, hiervoor grote animo bestaat. Nieuwe leden en aspirant-leden voor deze vereeniging kunnen zich opgeven bii een der voornoemde bestuursleden. Bekendmaking. De Dircctour van hot postkantoor te Vonray wijst belanghebbenden erop, dat in verband mot bijzondere omstandigheden, in do weok vau 11 16 Juni a.s. goon uitbetaling vau ouderdomsrente zal plaats hebbon. Bekendmaking. Op verzoek van don Cliof Staf Militair Gezag wordt hierbij tor open bare kennis gebracht, dat voormalige Nederlandsche Krijgsgevangenen, die zich om do een of andere reden niet als zoodanig bij hotGomccntebesluur ot' bü het Ontvangstcoutrum voor Krijgsgevangenen te Weert hebben aangemeld, vorplicht ziju deze mel ding alsnog bij do gemeentelijke in stanties to doen. Voor de gemeente Venray kan deze aanmelding ge schieden tor gemeente-secretarie bij don ambtenaar Th. Vollebergh. Deze bekendmaking is te beschou wen als een dienstbevel in den zin dor wet. Venray, 4 Juni 1945 De Burgemeester der gemeente Venray, A. H. M. JANSSEN Huishoud-afval. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeens ken nis, dat. liet ten strengste verboden is huishond-afval te storten op open bare straten on pleinen, behalve op het daartoe van Gemeentewege aan gewezen Terrein aan den Maaslnweg. Bij over; reding zal proccsvtr baal worden opgemaakt Burgemeester en Vetiioucoi s van Venray. De Burgemeester. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, J. v.d. BOOM l.s. Inlevering vijandelijke valuta. Du Burgemeester dor gemeente Vomav brengt liet navolgende oudor de aandacht van belanghebbenden, Zooals bekend moeten de repa- trieoronde Nedorlauders, die in hel, bezit: zijn van vijiindeliike valuta, deze geldon inleveren, hergeen geschiedt in do contra vau den Reparrioerings- dienst,. Voor degenen, die dezo centra niet pafisoeren, is door Militair Gezag in do groeie steden met da Ban kar oon regeling getroffen, waarbij deze repatrieerondon hun vijandelijke gel den tegen ontvangstbewijs kunnen inleveren. Het is van het grootste belang voor de repatrieerer.den bnp vijandelijke valuta inte laveren, wijl, zoo ooi-t öe Minister van Financiën er tos mocht besluiten, dar. voor Marken vanrepn- trieerenden een vergoeding wordt go- geven, dit dan toch uitsluitend aal kunnen geschieden, indien dozo mar ken tijdig zijn ingeleverd. Het is derhalve geraden, zijne mar ken ten spoedigste in te leveren. Venray, 5 Juni 1945. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Burgelijke Stand. GEBOREN: Volleborg Antonius G. M. Willemstraat 2 Arts Coonraad M. TI. Yssclslnyn I 83 Kuijpors Aloysius P. J. M. Oasienvay Arts Allogonda P. J. Merselo M 98 Asselberglis Francisca J. H, J. Smakt B 13a Janssen Anna P, M. M. St. Elisabetli-Ziekenhuis Rutten Oda A. I'. M. Heido L 53c Backus Maria O. II. M. Stationstraat Dutmer Jacob W. Yssolateyukamp E OVERDEDEN: van den Boog-aart Antonius W.A. M.TI.A. 80 jaar van Ryswijck Theodorus J. P. ond 6 jaar, ONDERTROUWD: van Gend Wilhelmus C., oud '26 jaar, timmorman en van Mil Henri- otte .1. M,. ond 22 jaar, zonder beroep heiden wonende te. Venray. Verkoeijen Johannes M, oud 26 jaar bedrijfstoozinhthouder to Vonray en lietorams Anna G., oud 19 jaar, zon- dor beroep, wonende te Meorlo. Vorschnuren Martinne H., oud 42 jaar. keurmeester te Vonray en Ne- lissen Antonia H. H., oud 28 jaar, zonder beroep te Heerlen. GETROUWD: Dclauw Petrus M., oud 31 jaar, landbouwer, wonende te Vierlings- beok en Thijesen Johanna M. 11., oud 26 jaar, zonder beroep, ie Venray. Kennis Antonius II., oud 29 jaar, kapper on Seurcn Maria I,. A. win- keljuffr., beidon wenende te Venray. Hubers Johannes II. oud 29 jaar, gevangenbewaarder en Janssen C. P. oud 26 jaar, dienstbode, beiden wo nende Le Venray. Hungers Gerardus Th. oud 29 jaar, landbouwer wonende te Oploo en Arts Maria E.H. oud 30 jaar z.b. re Venray. Heidens Pieter Jan IT. oud S3 jaar, landbouwer en Direks Gerarda M.H, oud 35 jaar, z.h. beiden te Venray. Repatrieering. die nog inlichtingen wenschon over personen die zich nog in Duit- sche concentratiekampen bevinden, kunnen zich wenden tot de Centrale Afdeeling Militair Gezag, Sectie Repatricering, Gebouw B.B.M. Karei v. Byllandlaan DEN HAAG Kort. geleden hen iü in het. gebied ovor do Maas geweest, ir Bergen en Gennep, en ik kan nier. nalaten hier over te schrijven, lie!" is niet mijn bedoeling te vertellen van do schrik en de angst, die do mensen in de oorlogsdagen van 't vorig jaar hebben gehad van vuur en water, niet van de kilometers lange Luchten naar 't. Noorden door koude en wind, niet van de trage ropatrieering, maar van de toestand, waarin do menson op het. ogenblik verkoren. Het is niot overdreven, wanneer ik zog, dat er geen huizon licht bescha digd zijn. Granaten hebben do huizen geranseld en vernield. Tijdens de evacuatie is alles ver loren gegaan, er zijn geen meubels, geen andere huishoudelijke artikelen, geen beddegoed en geen kleren. Het loven daar is hard. En toch is het nog niet liet ergst. Vee! erger is, dat. de landbouwers die meer dan de helft van do bevolking nirmaken geen vee hebben, er zijn geen paarden meer, geon koren, geen var kens en kippen. Alles is verloren ge gaan of meegevoerd. Her is niet. met een steunuitkering goed Ie maken, wat deze bevolking heeft geleden. De mannen, die in het Noorden tijdens de evacuatie zaten re hunkeren naar werk, zij kunnen niots doen. Er zijn geen pannen, om het huis dicht to leggen, er is goo i glas of hout om de raaien r.oe te stoppen, er is niets maar dan ook Reis. De akkers lig gen verlaten en braak, met de ge wassen van het vorige jaar er nog op. Terwijl hef. jonge sappige gras welig opgroeit., liggen daar verscholen on telbare mijnen, die Lieren cn blijvon loeren raar verderf on or.dorgnug. Iedere slap bijna kan het oind zijn van het leven. Eet gebied over de Maas is als oon dodenakker, waar duizenden mensen verlaten cn ver geten wonen; alleen met hun ar moede en ellenden. Ik wil hier niet propaganda ma lton voor een hulpcomité of iets der gelijks, ik wil alieon een vergelijking. Wat mij daar zo getrotfon heeft-, is do tevredenheid on blijheid. Al zijn zo alios vorloron, zo zijn toch blij, dal zo nog allc-n bij elkaar zijn en weer woor wonen op hun oigon akker, waaraan zij zo zjjn gehecht. Hic-r hebben zij hun jeugd doorgebracht, hier bobben zij lam feesten en ker missen gevierd, hier hebben zij hun processies gehouden. Dit is hun akker en geen ander. Toen ik dun weer terugkoerd naar hel lustoord Venray, want Vcriray is een paradijs in vergelijking met dit kerkhof, waar enkel verlaten on vergeten monsonwonon schaamde ik mij ovor Vonray. ik schaamde in\j over ons doelloos gekanker en ge klets. ik schaamde mi], dat wo ge kankerd hebben tegen do trage ropa trieering in 't begin, dat we gekan kerd hebben togon Militair Gezag, Opsporingsdienst, Hark, Distributie- dienst. Waartegen hebben wij eigen- Hik niet gekankerd? Beschouwden wij ons niot als martelaren? Daarginder leven mensen, alleen mot hun armoede en ellenden, maar toch zijn ze nog bly en tevreden. Wat ook treft, U do oer hied onder do mensen. „Wo zijn allen even arm" is het gezegde. Daar komt niot voor: de bevoorrechting aan personen, do vriendjespolitiek, daar komt niet do „zwarte handel" zooals hier liet laagst, wat er op hot ogenblik ban gebeuren daar komt ook niotvoor. dat slagers en controleurs, hot vleos, wat voor de monschon is bestemd, voor zich zelf maar opeisen. Zulke daden var. egoïsme en eigen belang komen daar niet voor. Moeten wjj dan tenslotte nog meer geslagen cn gekastijd worden, voordat wii betor worden. De mensen ovor de Maas hebben leren kennen de deugd van tevredenheid daarom zijn ze gelukkig ondanks hun ellendon. ELDORADO. Het Apostolaat des Gebeds. Na. 10 maanden gedwongen onder breking der werkzaamheden van hot Apostolaat des Gebeds. hopon wo weer onzo loden gorcgold do maand- bricfjoe to kunnen bozorgon. Door do verandering van vele adres sou zal 't zoor moeilijk zijn al onze ledon tc bereiken; loch hervallen we 't

De Zwijger | 1945 | | pagina 2