Kust in ueede! Kcnuikliike Kededand&e Stcottïóepen gezichtspunt bekeken zien dan vóór de oorlog. Toen zag men over het geheel de arbeidsovereenkomst als een ruilovereenkomst, waarbij de eene partij ..leverde en de andere een „prijs" betaalde. De menselijke arbeid was gedegradeerd tot een ordinair ruilobject en zij werd getaxeerd naargelang vraag en aanbod met elkaar In evenwicht waren. Of de arbeider met dat „loon" rond kwam of krepeerde. daarover bekommerde men zich niet. Zijn arbeid was koopwaar en de arbeider een machine, die tegen een gecalculeerde prijs energie leverde. Wij,.die ondanks onszelf mis schien, op de drempel van een nieuwe tijd staan, wij voelen deze toestand als mensonwaardig, als mensonterend, ons sociaal gevoel is niet bevredigd. Deze reactie is winst, zij is typerend voor een kentering in mentaliteit, zij bewijst aan de zwartgalligste pesssimisten en boemannen, dat alles, wat wij moesten meemaken, tdfch niet helemaal voor niets was... Wij willen niet berusten ineen economische orde, waarin de ondernemingen alleen maar een instrument zijn in handen van een kliek uitbuiters-kapitalisten. De onderneming moet het alge meen belang dienen en daardoor de hoogste welvaart waarborgen voor het grootste aantal. De arbeider moet als mens geeërbie- digd worden, zijn rechtspositie herzien en zijn aandeel in het productieproces niet langer tot de productiekosten gerekend wor den. Natuurlijk zullen deze gedach ten in de practijk op tegenkan ting en wanbegrip stuiten en zal de uiteindelijke verwezenlijking nog wel een tijd een illusie blij ven, maar als mensen van een nieuwe, grote tijd zijn wij ervan overtuigd, dat het zó worden moet en zullen wij geen vrede nemen met een compromis. De houding van de werkgevers geeft reden tot optimisme, Zij willen medewerken aan de zaak der arbeiders, op verschillende plaatsen vergaderen zij met de arbeiders, waardoor de gemeen schappelijke belangen treffend getypeerd zijn. Uit eigen iniciatief hebben zij een wachtgeldregeling in het leven geroepen, zoodat de arbeiders ondanks hun ge dwongen werkeloosheid toch het grootste gédeelte van hun loon doorbetaald krijgen, zij het dan ook dat het Rijk 70 pet. der uit keringen voor zijn rekening zal nemen. Dit zijn toch wel uitin gen van een totaal veranderde geestesgesteldheid. Hoe is het nu gesteld met de mentaliteit van de arbeiders Zien zij behalve hun rechten ook hun maatschappelijke verplichtingen Waarderen zij het werk van idea listische strevers door datgene te presteren, wat redelijk van hen verlangd kan worden Tot onze grote spijt en diepe teleurstel ling luidt het oordeel over het gros der arbeiders lang nietmals. Hun mentaliteit is door de be zettingstijd en de bevrijding radi caal gewijzigd in ongunstige zin. Laksheid, gemis van verantwoor delijkheid. werkschuwheid en een geraffineerde zin voor sabotage en lijntrekkerij zijn de treurige erfenis van vier en een half jaar bezetting. „De nieuwe Eeuw" schrijft in dit verband: „De werknemer was er immers zeker van, dat het ptactisch niet mogelijk was om ontslagen te worden, omdat de verordeningen zulks verboden. Ook speculeerde menig werk nemer op de. vaderlandsliefde van zijn werkgever, die hem ervan weerhield den onwilllgen werk nemer op te geven aan het Ar beidsbureau, omdat deze dan groot gevaar liep naar Duitsland te worden gedeporteerd... Menigmaal kwam het zelfs voor, dat absoluut onwillige en on redelijke arbeiders den werkgever bedreigden met opgave aan de „ondergrondse" enz... Even verder luidt het „er werd" daarom de lijn getrokken, omdat men liever lui was dan moe; de ziekenkassen werden geplunderd, velen liepen permanent in de „Ongevallenwet"; materiaal werd uit de ondernemingen gestolen, „aan de moffen onttrokken", zei men en tegen grove prijzen in de zwarte handel verkocht..." Natuurlijk waren er ook velen, die consequent en uit pure vader landsliefde vier jaren saboteerden. Dit is loffelijk raaar... vier jaar sabotage drukken onbewust een stempel. Daar komt sinds bevrij ding nog dit bij, dat traagheid en georganiseerde lamlendigheid de geallieerden niet alleen •geto lereerd schijnt te worden, maar zelfs mee extra hoge lonen ge sanctioneerd wordt 1 Wij mogen niet generaliseren en ook dit alles niet voor 100 pet. jn de schoenen der arbeiders schuiven. De verhoudingen waren voor hen eenmaal ongunstig, maar... wij zitten er toch maar mee. Gelukkig hoort men uit ar- beidskringen nu en dan een ge luid. klaar en zuiver van toon en vol begrip voor de moeilijkheden. Dit stemt verheugend, maar één zwaluw maakt nog geen lence. Ons wachten is op de arbeiders organisaties, en eerlijk gezegd, onze verwachtingen zijn hoog ge spannen. Wij mogen verwachten, dat hun activiteit niet op de be trekkelijk smalle materiële basis zal voortgezet worden, maar dat zij de noodzakelijkheid van een geestelijke herscholing inzien en met de daad het probleem van de heropvoeding der arbeiders aanpakken. Het is een moeilijke opdracht, maar van de verwezen lijking hangt het geluk der maat schappij af. Gg. Wanneer wij, Venray era, thans een bezoek brengen aan het zoo stil en rustig in de bossen gelegen St. Oda- kapelifitje, komt ons onbewust, de herinnering aan de oorlog boven. Wie van ons ging in de wooligq dagen niet een bezoek brengen aan St. Oda'j Wij allen, want Zij was het toch waarop Yenray zich beriep om niet om te komen var, hougor, pest en oorlogsrampen. was hot toch, die wij ontegenzeggelijk veel dank ver schuldigd zjjn, niellHeenslaande het feit, dat er enige sladitoifors onder do burgerbevolking zijn gevallen, want dat is toch de beschikking Gods geweest om de overlevenden meer tot bezinning te brengen en lion aan te sporen tot bidden. Kaast deze herinnering zullen ons st6eds in gedachten blijven de ruïne van onze eens zoo majestueuze Pa rochiekerk, de pninhoopen van Jeru salem on niet in de laatste plaats do voor de bevrijding van ons dorp, van ons land, of liever van hoel de wereld, gesneuvelde geallieerde mi litairon. Voor een aantal goede Nederlanders, dat doordrongen is van de plicht, welke zij heeft te vervullen voor het herstel van ons zo zwaar geteisterd land. bestaat nog gelegenheid om dienst te nemen bij het keurkorps der Stoottroepen regiment Limburg. Voorwaarden en bepalingen waaronder personen worden aange nomen, zijn o.a. 1. Diensttijd tot 3 maanden na bevrijding van Nederland; 2. Leiding van uit het korps gevormd kader 3. Opleiding rot infanterist. 4. Diensttijd doorgebracht als lid van de Stoottroepen geldt als diensttijd doorgebracht in werkelijke dienst bij de Kon. Landmacht. Aanmelding kan geschieden bij de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers Nederland Kring Venray. Stationsweg 41. Venray. Nu wij met een beswaard hart do bewegingen van de nazzi-horden ga doslaan in her. Noord-Westen van ons dierbaar Vaderland, gaan ouzo ge dachten ook vaak naaf de soldaten, die vorro van hunne geliefden vechten voor onze bevrijding. Zoudon wij hen, die in dezo moeilijke strijd vielen uiot mosten eren J'a, lezer, wij mogen hen niet alleen laten rusten in vrede, wij moeten hen ere:: als ware helden. Wij zyu orvan overtuigd, daj, wij hen niet genoeg knnnen huldigen, doch om dit zo goed mogelijk t.e doen en om alle burgers in de ge legenheid to stellon de graven dik- wüls te bezoeken, hebben wij Venray doorkruist om eon rustige, vreedzame en veel bezochte omgeving aan to geven als laats to rustplaals. Het is ons niet moeilijk gevallon om do keuze te maken. Kr is maar een plaats, aio daar voor dat dool in aanmerking komt. 7.ij is rustig go- legen, beschut door enige bossen, afgelegen van gruto verkeerswegen, in een lommerrijke omgeving. Met dit. voorstel gewapend stelden Wfl ons enige maanden geloden in verbinding met ue goallieerde logor- autoriteitou. Deze vonden het prij zenswaardig, dat do bevolking van Venray op deze wijzo de gevallon helden in haar middor. wil bewaren. De geulliueiueu Infbben liet fdaa goedgekeurd en thans legaliseren militairen met behulp van een hub dozer de grond, welke binnenkort de overblijfselen van hun kameraden en onze bevrijders zal bergen. Op oen afstand van ongeveer 100 MeLer van hot St.. Odakapellctje ligt het terrein. Een bozock aan St. Oda brengt.ons in een dovote stemming en daardoor zullen wij nog eorder de overledenen in onze gebeden gedenken. In de toekomst mogen w;j op de plaats waar nu de kapel staat een door de burgerbovolking gebouwde kapol ver wachten. De naar deze begraafplaats leiden de weg zal. naar wij hopen, een weinig worden verbeterd, doch niet te veel want anders zou de rustige landelijke stemming in dio omgeving schado lijdon. Met de logorleiding zal in overleg wordon getredon om t.e bereiken, dat op de rustplaats con monument wordt opgericht. Vorder zou het- aanbeveling verdienen om in de toekomst in die omgeving een wandelpark aan te leggen. Voor deze duizefide helden, die daar zullen wordon geborgen, lie'obcn wij in ieder geval oen echte, rustigo en stemm inga volle begraafplaats aan geboden. Laten wy dan, burgers van Ven ray. hen vaak met een bezoek ver eren, hen een groot brengen en voor hen bidden, opdat zij: REKTEN IN VREDE! HESTGUR GEMEENSCHAP OUD-ILLEGALE W Kit KEES, KRING VENRAY. BEKENDMAKING Hekendmnking der Commissie Voorziening Limbnrg. (COVOLI) Vanaf Maandag 30 April, begint de Commissie Voorziening Limburg, baar taak te Venray, met als doel, de in Venray aan to voeren goederen op een zoo eerlyk mogelijke manier onder de getroffenen te diptribueeren. Teneinde een zo spoedig mogelijk algeheel overzicht te krijgen, van do aard en hoeveelheid der in Yenray noodzakelijk aan te voeren goederen wordt elk gezin van Venray, uitge zonderd de Kerkdorpen, waarvoor een nlaatselyke regeling zal wordon getroffen, (zie Zwijger van a.s. Zater dag) opgeroepen om een vaurloopigo schade-aangifte te doen ovor de vol gende artikelen: 1) V EfJ HELEN, als Salon-, Huis kamer-, Slaapkamer-, Keuken- en Kantoormeubelen; 2) VLOERBEDEKKING, als Lino leum, Balatum, Viltzeil, Lopers, Matton en Karpetten. Hiervan op t.e geven aantal meters of opper vlakte. 3) METALEN KEUKENGEREI, als kookpannen, steelpannen, em mers, thee- en koffiopotten enz.; 1) METALEN TAFELGEREI, als lapels, messen, vorken, broodmes sen enz. 5) HAARDEN, kachels, fornuizen, gascomfoieu, pijpen en ellebogen; van dit laatste aantal on longte vermelden; B) 1'ORGELEIK en aardewerk; Huishoudelijk GLASWERK, als glazen karaffen, raspen, porsen, compote en puddingschalen enz. 8) Huishoudelijke HOUTWAREN' als droogrokken, broodplanken, 'ti- ir\f *nh*c aenaen- bakken, kleerhangers, poetsdozen, wasehburden, bezemstelen, mul- kloppers onz. 9) GEI!KEI)SOHAPFEN voor dage lijks gebruik als hamers, nijptan gen, schroevendraaiers enz. 10) Diverse HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, als kinderwagens, stofzuigers, naaimachines enz. Verschillende van deze artikelen zullen uit de aard der zaak voorlopig niet geleverd kunnen worden, niot- eemin is het evenzeer noodzakelijk, dat ook van deze artikelen een op gave verstrekt wordt, teneinde de noodzakelijkheid van een zo spoedig mogelyke voorziening, in dezo arti kelen bij de bevoogde instanties te kunnen aantonen. Do formulieren voor deze enquete kunnen vanaf Maandag 30 APRIL a.s. worden afgehaald aan ons Kan toor to Venray, Honsemtisp^iu 9 (naast Kantoor Rode Krui») Bedoelde formulieren moeien zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Vrij dag 4- Mei d.a v. duidelijk en volledig ingovuld worden terugbezorgd. Alle bovenbedoelde goederen welke voor Venray eventueel ter beschik king zuUon' worden gesteld, zullen door do winkeliers uitsluitend op vergunningen van do Cummisbie Voorziening Limburg worden afge leverd, welke vergunningen uitslui tend zullen worden uitgereikt aan aan do band van de door de aan vrager ingediende echadelijst. Hot is dus van belang de lijsten duidelijk en VOLLEDIG in te vullen. De ..COMMISSI K VOORZIENING LIMBURG". OOSTRUM. Op 23 April a.s. hoopt het, echtpaar Cerar dus Achten en Catharina Achten- L'raussen te Oostrnm, den dag te herdenken, dat zj] voor 60 jaren terug in het huwelijk traden. De feestelingen van harte prortcial. Wegens plaatsgebrek kan het verslag van Mcrsclo deze week niet ga- plaatst worden maar volgende week. JUS t

De Zwijger | 1945 | | pagina 2