I/anuii de Stcato&feec Habour begonnen de wapen fabrieken der U.S.A. een produc tie. zoals nog nooit in de ge schiedenis Roosevelt was president-opper bevelhebber, hij mobiliseerde alle beschikbare arbeidskrachten en hulpbronnen. Hij speelde een zeer voorname rol t.a.v. de grote politiek-strategische vraagstukken, bij het verstevigen van de soli dariteit der geallieerden tijdens de verschillende conferenties Casablanca met Churchill en de Gaulle in 1943, te Quebec in Augustus 43 met Churchillin November 1943 te Teheran met Stalin, Churchill en in Cairo met Tsang Kai Shek. in Februari 1945 had hij nog een conferentie op de Krim met Stalin en Churchili, Roosevelt schiep ook de naam „De Verenigde Volkeren' voor de geallieerden, hij ontwierp ook de eenheidsverklaring op 2 Januari 1942. was uiedc de opsteller van het Atlantische Handvest. Roosevelt, met Nederlandse voorouders in zijn familie, heeft steeds grote sympathie en mede leven getoond met het strijdende Nederland, hij was een vriend van Nederland. Amerika verliest in deze man een figuur van grote nationale en internationale beteekenis, de ver enigde volkeren zullen hem missen als een der stimulerende leiders en strijders voor de vrijheid, het grootste goed der democratie. Deze strijder heeft terwijl de overwinning op mars was, de grote vreugde niet meer mogen beleven, evenals zoveel millioenen anderen die met hem in dienst van hun vaderland voor dezelfde zaak hun leven gaven. Moge het vredeswerk van de conferentie van San Francisco geleid worden door de gedach tenis aan deze grote Amerikaan, die met ons streed voor een nieuwe en betere samenleving. Wi. PUBLICATIE Burgerlijken Stand Op verzoek van de gezamelijke Bisschop pen van bevrijd gebied, biddag van alle gezindten Luchtbescherming Ongetwijfeld zal 't velen 'n genoegen doen te hooren, dat nu eindelijk eens begonnen wordt met 't ruimen van de mijnen in onze gemeente. Daar 't in de hedoeling ligt hierbij te werk te gaan volgens een urgentieplan, worden allen, op wier grondgebied mijnen lig gen, aangespoord om aan de piketpost van de L.B.D. onder 't Raadhuis of aan de blokhoofden van 't betreffende blok de juiste bgging van mijnen enz. mede te deelen en wel voor a.s. Woens dag. De mijnenvelden, waar cada vers liggen, zullen 't eerst ge zuiverd worden. Zorgt dus, dat voor Woensdag de gegevens in ons bezit zijn en vooral ook 't aantal cadavers opgegeven wordt. De Hollandsche luitenant, ver bonden aan de compagnie mijnen- ruimers heeft zich bereid verklaard eenige avonden een cursus te geven over de aard en samen stelling van alle soorten projec tielen. mijnen enz. Zoo mogelijk zal ook een E.H.B.O.-cursus ge geven worden waaraan ook dames kunnen deelnemen. Zij, die de cursussen willen volgen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden aan de piketpost van de L.B.D. Groote Markt. M. MARTENS Hoofd L.B.D. Distributiedienst Kring Venray Met ingang van 17 April 1945 ral de tot heden gevolgde werkwijze bij den wederopbouw van de Gemeente Venray en de kerkdorpen als volgt gewijzigd warden 1. Het in reyiewerken der resp. aan nemers eindigt bi] het gereedkomen der onderhanden zijnde objecten. 2. De aannemers zullen dan in den vervolge bun opdrachten ontvangen van huiseigenaren of beheerders. 3. Voorloopig zal alleen aan nood- herstel gewerkt mogen worden, behoudens eventueele urgente gebouwen. 4. Voor alle werken is toestemming verlangd van Gemeentewerken, terwijl voor werkzaamheden aan door de S.E.C als C geclassecrde gebouwen tevens toe stemming vereischt in van het Bouwbureau Venray. 5. De volgorde der reparatie-aanne mingen geschiedt volgens door Gemeente werken en Bouwbureau af te geven urgentie verklaring, 6. In bijzondere gevallen zullen Ge meentewerken en Bouwbureau de aan nemers ultnoodlgen tot aanneming, resp. uitvoering van hun inziens urgente repa ration 7. Gemeentewerken en Bouwbureau zullen streng toezicht uitoefenen op prijs opdrijving of andere onregelmatigheden. De aannemer stelt zich hierdoor bloot aan strafvervolging door den Ëconomi- schen Rechter en/of uitsluiting door het Bouwbureau, 8. Behoudens wanneer in oorspronke lijke toestand gerestaureerd wordt, is voor C gevallen en noodvoorzieningen van A en B gevallen de inschakeling van den door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid goedgekeurden architect vereischt. Toestemming kan behalve wegens technische bezwaren en urgentie graad ook gewi|zigd of uitgesteld worden om eischen. te stellen door diensten, uit breidingsplan, welstandstoezicht, water staat. volkshuisvesting, hinderwet, e.d, 9. Noodwoningen, noodwlnkelse.d. ver- elschen eveneens toestemming van Ge meentewerken en Bouwbureau en verlan gen architecten bemoeienis. 10. Geblokkeerde materialen mogen niet verwerkt worden, behoudens schrif telijke toestemming van het Bouwbureau. Dit geldt zoowel voor aannemers, fabrie ken als voor winkeliers en burgers, enz. 11. De huiseigenaren kunnen dus nu via een aannemer een aanvrage tot her stel indienen. Zij zijn. indien mogelijk, tot reparatie verplicht eo zullen hiertoe gedwongen worden bij eventueele onwil. 12. Niet financieel krachtige huiseige naren kunnen bij den Burgemeester van Venray een verzoek tot voorschot In dienen. 13. Schilders, stuoadoors, pannen- en leiendekkers, smeden, e.d. norden be schouwd als onderaannemers en kunnen, behoudens voor werkzaamheden waar geen hoofdaannemer vereischt is. niet zelfstandig een aanvraag indienen. 14. Voorschotten door Gemeente Ven ray ten behoeve van noodberstel aan diverse panden gedaan, zullen met Ingang van 1 Mei a.s, van de betreffende eigenaren worden teruggevorderd. Venray. 17 April 1945 De Burgemeester Mr. A. H. H. JANSSEN Week van 9-15 April 1945 GEBOORTEN Janssen, Hendrina Petronella, Laag- heidsclieweg 7 Van Meyel, Theodorus Zondag van 67 biduur in de Paterskerk en in de kerk vuil Sl. Servuliua voor onze broeders en zusters boven de rivieren. Jic in doodsnood verkeeren. Hij zulke toestand lijkt aansporing lol gebed overbodig. s Morgens verwachten we zooveel mogelijk een algem. H, Communie in al onze parochiekerken, opdat deGod Ier Sterkte onze stervende lundgenooten kracht en steun geve. [oscphus Antooius, Deurnescheweg L 20 Hermans. Peter |acobus M. Leunen K 2a; Logtena. Maria Arnoldina U, St, Elisu- beth-Ziekcnhuis|anssen, Wilhelmus Marie. Stationsweg 26. OVERLIJDEN Vud Osch Catharina. oud 8Ü jaar, z.b., wed. van Arts Mathl)s. Claassen Martinus. oud 83 jaar. z.b.. weduwnaar van Heurkens G. Hoedeniaekcrs Jozef H. F., oud 3 mnd" zonder beroep. Llnders Petronella E. J. C-. oud 9 mud. Pijls Rogeer J. V., oud 59 jaar. koop man. echtg. van Biichel J. E. Bongaerts Jozef, oud 61 jaar. z.b.. echtg. van Arts J. Camps Christina P. oud 70 jaar, zonder beroep. Engerlnck Leontine C. M., oud 66 jaar, rellgleuse. ONDERTROUWD Rerbers Gerardus J., oud 23 jaar, arbeider-rangeerder, wonende te Venray en Cox Arnoldina Th., oud 22 jaar, z.b.. wonende te Venray, Schoenmakers Johannes W., oud 25 j.. landbouwer, wonende le Oploo en Thi|s- sen Certruda A. M., oud 25 jaar, z.li,, te Venray. Thijsscn Hcndrikus Th. oud 33 jaar, landbouwer, en Franssen Catharina M. E., oud 30 jaar, zonder beroep, beiden wonende le Venray. Cox Pieter A. H. G., oud 29 jaar. loondorser, wonende le Horsc en Wolters Maria R., oud 31 jaar, zonder beroep te Venray. Pluk Wilhelmus M. A., oud 33 jaar. landbouwer, wonende te Oploo en Kleus- kens Johanna M., oud 28 jaar, zooder beroep te Venray. GETROUWD Pleket Jan, oud 29 jaar, smid-bank werker, wonende te Kampen en Verbeek Sophia H. A. H., oud 36 jaar, huishoud ster, wonende te Venray. Hendriks Martinus oud 27 jaar, Inspecteur spaarkas, wonende le Deurne en Pleurkens Maria P. H., oud 24 jaar, zonder beroep, wonende le Venray. Claessens Wilhelm as M., oud 26 jaar, timmerman en Maas Maria H. G., oud 24 jaar. zonder beroep, heiden wonende te Venray. Eibers Hermanus, oud 29 jaar. militair en Vermeulen Huberta M.. oud 23 jaar, z.b,. beiden wonende te Venray. Geldige bonnen van 20 to. 28 April '45 BROOD. A 18A, B ISA. C 18A. D 18A E 18A, M 18A. brood 400 gr. per bon. A 18B, B 188. C 18B. D 18B, E ISB brood 400 gram per bon. D 18, F.Ï8 Beschuit. 100 gr. per bon. De bonnrn gemerkt Beschuit D 18 en E 18 zijn uitsluitend aangewezen voor hel art. brood, zoodat daarop geen afle vering van Beschuit mag plaats vinden. MELK. C 18, D 18, E 18 melk Vjt L. per bon TAPTEMELK. A 18. B 18 Taptemelk l3/l L. per bon. TABAK. 03 Tabak 5 sigaren per bon 04 Tabak 2 rants, per bon Geldig t.e.m. 5 Mei 1945. U"" Toen de geesel Gods het schijnheilig Europa nog niet had geraakt, toon ook ons land nog dommelde in zijn honderd jarige vrede, waren de over-Muuschc dor pen de trots van ons Noord-Limburgsche gewest. Kleine vlekken waren het langs het stille water,kleurige boerenhoven krom van oudheid, kasteeltjes en kerkjes, om zoomd door dennen cn loofhout, een land- strook als antieke gekloste kant. Het was zeker geen rijke streek, slechts zand en bosschen. Ons Noord-Llmburgsche volk kende zijn zorgen, het leven was schraal, en eentonig, maar het had zijn romantiek in strooperij en smokkel, in kermis en schuttersfeesten', het kwam uit voor zijn godsdienst In kleurige processies en schone gebruiken. Ook deze streek is door den oorlog getrapi en geslagen, ook hier heeft de valsche Duitsdie parademarsch ge klonken, zooals wij hel niet kenden. Wat deze bevolking geleden heeft, wij weten het slechts uit schrale verhalen, maar wij kunnen het misschien vermoeden wanneer wij onze eigen ondervindingen passen aan de diepe indruk die het stoffe lijk overschot van dit eens zoo warm levende land, ons geeft. Ja. lezer, ik was over de Maas en ik heb donker en som ber gestemd, als na een zielige begrafenis deze doodenakker weer verlaten. Hier heerscht alleen de stilte van de dood, een gevaarlijke, verraderlijke stilteiedere ondoordachte stap kan onder een donder ende explosie de laatste zijn. Hier Is dan een van de vele toneelen, waarop het drama zonder eind, de broedermoord van Kaio, de razernij van de beestmensch werd vertoond. De huizen staan open niet in de gulle gastvrijheid van dit goede volk de deuren en de ramen zijn als gapende wonden. Ook hier heeft de schenneude hunnehand gegrepen naar de levende eeuwenoude getuigen van ons geloof, de schoone kerken. Ik ben in die huizen binnengegaan, de eenzaamheid is er dreigend als in een vergeten grafkelder. Door de dorpen gaat stil een enkele man, bewaker van een versplinterde stoelpoot of scheefgezakte kast, die nog niel tot brandhout werd verwerkt, het doffe ge luid van zijn zware stap, klinkt in deze totale verlatenheid alsof hij op zijn teenen sloop. Zooals dit land moet het verwoeste verloren paradijs er hebben uitgezien. En het volk dat leefde en zwoegde op deze schrale grond? Ik hoor de zonder opsmuk verhaalde uittocht In ballingschap van het Noord-Limburgsche volk, het is een droeve historie van diepe schrijnende ellende. En, lezer, toen ik na mijn tocht de Maas weer overstak heb ik mij ge schaamd. Ik heb mij geschaamd over ons dagelijksch vervelend gezanik over alles wat wijzelf kwijt zijn. Diep geschaamd heb ik mij over de goedkoope manier, waarmede wij met Onze armzaligheid en armzleligheld loopen te leuren, en ook over de grenzelooze ontevredenheid, waarmede wij de slagen dragen, die wij In onze schijnheiligheid eerlijk hebben verdiend. Ik kreeg een gevoel van misselijkheid, toen ik dacht aan het pietluttige eigenbelang, waarmede wij de opgang van ons volk doorloopend sabottecren. Ik begreep de woede van de „heer" in lompen uit een verwoest dorp die op een rijksbureau in een der vrcolijk leven de Brabantsche steden om hulp kwam vragen, die als een bedelaar werd ont vangen, en naar zijn ruines terugkeerde met de kennis, dat het niet getroffen Nederland niets heeft geleerd en niets heeft begrepen. En ook vroeg ik mij af, waarom wij zou het dan toch nog alleen maar uit sensatielust zijn 1 onze gul-gevende hand alleen gaan uitstrekken nBar het Noorden, waarvan wij nog zoo weinig weten, waarom wij onze hulpploegen niet samenstellen voor ons eigen Noord-Lim burgsche volk. al zouden die hulpploegen dan misschien niet tcrugkeeren met de spannende verhalen van een verhongerd r volk daarboven. En zoo denkend en peinzend op de a weg terug, kom je vanuit de diepste ellende op het punt uit, waarop je mis- schlen slechts voor een moment, inziet, dat al dat materieelverlies, dat wij zeif ondervonden maar zoo betrekkelijk is. E Om de ruines van een kasteeltje aan het water staan tóch de bloeiende boo- men. rond de verraderlijke voetmijn groeit E het sappige jonge gras. Als God ons na deze harde verdiende slqg van het explo- 5 sieve geweld de warme zon had gewei- geid, of Hij gaf ons het groen van de lente niet meer, dan zouden wij misschien recht tot klagen hebben. In de donkerte s en de dorheid, die dan zou zijn, zouden E wij misschien niel anders kunnen dan kleinzielig vechten co verbeten kankeren E Nu ik dit gezien heb, begrijp ik ons Zuid-Nederlandsche volk niel meer dat zonder veerkracht vau hoog tol laag neerzit bij zijn ellende of speelt met ver- worven machtspositietjes. of danst op het puin van zijn christenheid. E Zou de slag nog niet hard genoeg ge- weest zijn? E „PICARD" """""""""""I"""limiminiiimmiMiiHtiiuaHHn.nimnmnnninmnimiiimmiimimiiiimiiiiHimi? K 2445

De Zwijger | 1945 | | pagina 3