\Jtncay, President Roosevelt moeten worden opgebouwd, dwars duur boognioefl, trots en ijdelheden I'eenDeze eensgezindheid moet worden gedragen door naastenliefde en rechlvaardigheid, zij y.ul lliuns reeds hel leed verzachten en de Wij kregen van verschillende zijden goede raadgevingen, waar voor wij dankbaar zijn, een onzer medewerksters, die haar over- kropt gemoed wilde luchten stuur de ons een pennevrucht, wij lazen bovendien enkele fraaie anonieme producten en dit alles willen wij in het kort vanwege de papierschaarste maar duidelijk nog eens behandelen. Onze medewerkster dan schrijft „wij hebben het goed steeds zoo eerlijk en rechtvaardig mogelijk trachten te verdeelen. Dat dit zeer moeilijk is, moet iedereen toegeven, vooral daar in Venray elk houvast weg is. Menschen, die vroeger goed in de kleeren Zaten, hebben nu niets meer en het omgekeerde komt ook voor. Iedere linnenkast controleeren be staat niet, en daarbij hoeveel bezitten de menschen nog buiten het goed. dat in de kast ligt. Voor meer dan de helft hebben wij de getroffenen op hun „eerlijk gezicht" moeten geloven. De „hebberigen" maakten van die omstandigheid gebruik om te eigen bate goed te onttrekken aan gezinnen, die het harder noodig hadden. Een van onze huisbezoeksters constateerde, dar kookpannen van de H.A.R.K. betrokken, overbo dig waren in een gezin. Er werd toen gevraagd om deze pannen terug te geven, teneinde hiermede een ander gezin te helpen. Hierop ontstak de vader des huizes in woede, alsof hij hoogst onrecht vaardig bejegend werd en wees de bezoekster de deur. De pannen moesten door de politie worden teruggehaald. Dat zoo iets in deze tijd nog moet gebeuren, is wel erg, zoo schrijft onze mede werkster. Wij van onze kant willen U nog wel enkele van die schoone belevenissen er bij vertellen. Wat denkt U van de juffrouw, die naast haar behoorlijk aantal eigen jurken ook nog een jurk hing van de H.A.R.K.. verkregen met een armoedig gezicht Er was een man, die toen wij pas met onze werkzaamheden waren be gonnen. bijkans iedere dag kwam smeeken om dekens, zij lagen op het stroo, gedekt door aardappel zakken.... nu heeft de man tegen goed geld zijn dekens verkocht. En hoe denkt LI over de vak man, die zich bij twee uitvoerders liet inschrijven en zoodoende 2 overalls verkreeg. Onze medewerkster is erg kwaad en verdergaand stelt zij tegenover dit bedrog de laster. „Hoeveel menschen er iedere dag met laster en kwaadsprekerij op kantoor aan komen dragen is onmogelijk te beschrijven". Het personeel wordt daarbij niet ver geten. „Laat de lasteraars komen, die zeggen, dat in de winkel goed wordt verkocht zonder bon van de H.A.R.K.Maar namen noe men Laat ze komen, die weten, dat voor spek en eieren nog iets nood lenigen, zij zal dc toekomst goed en juist doen zijn. Het werk is zwaar. bel zal waard zijn bet uit te voeren. „KA." te bereiken isMaar, namen noemen Laat ze komen, die over oneerlijk uitgegeven bonnen klagen, maar namen noemen „Zoolang er menschen werken, worden er fouten gemaakt. Ook wij maken die dagelijks, maar zijn ten allen tijde bereid deze zoo goed mogelijk te verbeteren, in dien men er ons op wijst". „Als roddelaars echter niet het lef hebben namen te noemen van diegenen die ze aandragen, laat ze dan liever zwijgen. Hun ge kanker maakt de zaak niet beter en voor ons het werken zeer bitter". „Wij behoeven hieraan niets toe te voegen 1 Onze medewerk- stcrs(ers) hebben geleerd zich niet meer te ergeren, maar stilaan te werken in ieders belang. Overigens willen wij U toch nog wel zeggen, dat wij ver schillende van die gevallen van oneerlijkheid lieten nagaan. Tot nu toe hebben wij mer die men schen nog medelijden gehad. Maar.... wij zullen, gelooft U ons gerust, de volgende, die wij betrappen op oneerlijkheid, met naam en toenaam in de Zwijger bekend maken. AA'ij hebben er genoeg van En nu gaan wij over tot de rubriek „ingezonden stukken en ingekomen brieven!' Het gedeelte „ingezonden stukken" is al vast minder sympathiek als de uiting van rechtvaardige toorn van onze medewerkster. Immers, ingezon den stukken worden meestal ge schreven zonder voldoende kennis van zaken. Welnu dan er schreef mij iemand, waarom niet eerst de menschen geholpen, die totaal verwoest zijn, en dan pas de menschen, die nog huizen hebben staan Och, de onwetende in zendster moest eens een pas aan vragen voor de dorpen over de Maas en daar een kijkje nemen. Zij zou dan tot de ontdekking komen, dat men, een huis over gehouden hebbend, minstens even erg getroffen is, dan een totaal uitgebombardeerd gezin. T rou- wens ook in Venray zou men hier achter kunnen komen Boven dien.... het gezin, waarvoor in zendster meent te moeten opko men, kreeg notabene een record hoeveelheid goed. doch bleek zelfs hiermede niet tevreden, omdat de vrouw des huizes niet een mantel kon bemachtigen, die zij graag had. Enfin, laten wij een dergelijk schrijven terzijde leggen, het ge tuigt slechts van onkunde en helpt mee Venray nog meer te verpuinen. Liever behandel ik het geestige stukje van „C". de onderduiker zonder broek Arme jongen, pas op. dat je zonder broek niet in aanraking met de politie komt Immers wij zouden je dan niet kunnen verdedigen, want in de Zwijger van 17—2—1945 ver scheen een oproep aan alle onder duikers om zich te melden, ten einde allen te kunnen helpen. Wij ontvingen van de sociale afdeeling van het G.O.LW.N. een zestal verzoeken om hulp in kleeding en hielpen de 6 onder duikers, die zich de moeite had den genomen htm nood bekend te maken. Tot dat gelukkige zestal had ook „C" kunnen behooren. indien hij zich desnoods zonder broek gemeld had bij het G.O.LW.N. Deze laatste gemeenschap schijnt overigens zelf niet goed op de hoogte te zijn, wat zoo al in baar kringen geschied. Wij ontvingen namelijk ook nog enkele dagen geleden een schrijven van het G.O.LW.N. om ons te herin neren aan het feit, dat wij ook voor onderduikers dienden te zorgen. Indien wij het G.O.LW.N. genoegen kunnen doen met de aanvraagformulieren, die een van haar leden voor de onderduikers indertijd opmaakte, willen wij die graag uit ons archief missen Maar laten wij kort zijn Onze medewerkster eindigt haar booze brief: „Als ze wisten hoeveel vrije avonden en Zondagen belange loos op het H.A.R.K. kantoor gewerkt worden, hoe onze sociale dienst er weer of geen Weer op uit trok, enkel om de menschen te helpen, zouden zij mogelijk iets meer respect hebben voor het werk." Inderdaad, lieve menschen, voor wie de H.A.R.K. een stroef en onrechtvaardig werkend lichaam is, wist U dat. voor ruim f 76000 goed is verstrekt, wist II, dat de officieele verkoopsprijzen door ons met f 7000.werden gedrukt. U had natuurlijk ook geen ver moeden, dat door ons ruim 1300 gezinnen werden geholpen en bovendien nog 800 spoedgevallen werden afgedaan. Beste ontevredenen, gelooft U ons, wij allen verdienen werkelijk geen cent aan dit vreeselijk on dankbare werk. Wij deden ons best, zijn heusch niet uit op een „Dank U', maar vragen slechts, stuur ons de zaak door Uw kritiek buiten af, zonder eenige kennis van zaken, niet in het honderd Het is nu eenmaal een feit, wij ontvangen te weinig goed om iedereen ruim te helpen, maar kunnen wij er iets aan doen, dat men ondanks onze propaganda, daar boven nog niet inziet hoe het er in Venray uitziet Maar tenslotte is het ons zelfs niet te doen om Uw waardeering. Wij hebben ondanks de vele tegenwerking onze plicht gedaan en zullen deze blijven doen, dit is onze verantwoording en onze hulp aan de wederopbouw van ons vaderland. Gevonden voorwerpen Persoonsbewijs Robben W.H. ter Burg P. A, M. Paspoort: van der Kuip W. A. M, Hesen H. G. W. 4 portemonnaie's met inhoud I paar handschoenen 1 kruis 1 dameshandtasch met inhoud 1 portefeuille inh. familie-foto's 1 heerenschoen 1 damesparaplue 1 paar nieuwe zw. damesschoenen 4 damesrijwielen en 3 heeren rijwielen, Inlichtingen te bekomen aan de Marechaussee-kazerne te Venray De rijwielen zijn alleen te be zichtigen, Woensdag a.s. van 17.00—20.00 uur. De strijder der Verenigde Volkeren Twaalf jaren lang was deze grote idealist leider van het Amerikaanse volk, in een tijd waarin de grondvesten der demo cratie zwaar geschokt werden. In de tijd dat het Fascisme ten aan val trok tegen de onschendbaar heid van de menselijke persoon en de vrijheid der volkeren, was Roosevelt de waker over dit heiligste goed van den mens. trachtte hij steeds zijn volk er van te overtuigen dat die strijd in het verre Europa óók Amerika zou treffen. Zelden zag een staats man tnec zulk een heldere blik de gevaren voor zijn volk, zelden trok een leider op een waardiger en edeler manier er tegen ten strijde. President Roosevelt, die on danks zijn verlamming zich steeds bezig heeft gehouden met elk racet van het nationale leven, had zich te War Springs terug getrokken. Vandaar zou hij naar de grote Volkerenconferentie te San Francisco vertrekken, Hij heeft zijn plannen niet meer kunnen volvoeren. Een hartverlamming maakte een eind aan dit zo rijke en vruchtbare leven. Roosevelt was de 32e president der U.S.A. en werd in 1932 tot president gekozen, voor de laat ste maal op 20 Januari van dit jaar. Franklin Delano werd geboren op 30 Januari 1882 in Thidson River Valley in de staat New York. Hij bezocht de Groton school in New England en de Harvard Universiteit. In 1910 werd hij de eerste democratische candidaat voor de Senaat New York van Dutchess, hij was 30 jaar oud. In de wereldoorlog be kleedde hij een voorname post in de Defensie. In 1932 werd Roosevelt candi daat voor het Presidentschap voor de Democratische partij. Hij ontwierp de „New Deal" en werd met een grote meerderheid geko zen. Amerika verkeerde toen op het laagste punt van financiële depressie in zijn geschiedenis. De beste financiële experts, specialis ten op sociaal en economisch gebied riep hij tot zich. In de buitenlandse politiek be merkte Roosevelt al spoedig de gevaren voor een nieuwe oorlog, en waarschuwde het Amerikaanse volk herhaaldelijk voor het drei gende gevaar. Tussen de landen van Noord- en Zuid-Amerika ontwiep hij een politiek van goede nabuurschap, welke landen hij tot een grootere eenheid bracht. Her haalde malen protesteerde Roose velt tegen de Nazi-terreur in Duitsland en in 1939 voerde hij de „cash and carry" in, waarbij aan belligerenten werd toegestaan om contant Amerikaanse goe deren te kopen en te vervoeren behalve in Amerikaanse schepen. Na de Duitsche inval in Noor wegen kwamen Groenland en IJsland onder Amerikaanse pro tectie. Roosevelt ontmoette in het begin van de oorlog crltiek op zijn buitenlands beleid, geleidelijk echter werden de daden der As- mogendheden (ook Japan) steeds driester en in 1941 na Pearl V U.A.M.

De Zwijger | 1945 | | pagina 2