Distributiedienst Kring VENRAY Wederopbouw.... Raad van Advies A. C. M. HILLEGE Geluiden uit de bouw vakarbeiders en patroonsvergadering (25 Maart 1944) M. en P. Aankondiging Zilveren Rozenkrans Wie helpt Bekendmaking voor de week van 7 t.m. 14 April 1945 en wat daaraan vast zit! VV ij hebben ons voorgestel') om in een rubriek problemen le behandelen over de We deropbouw. Dlir. Hillrge was zo bereidwillig om deze ru briek op zich le nemen, ons doel hiermee is een gezonde polemiek over deze kwestie in bet leven le roepen. Een opmerking: deze artikelen betreUen zuiver de technische zijden van het npbonw-pro- bleem. Dal een goede voorlichting be treffende de Wederopbouw en .die daarmede in verband sluuiide insUinlies geen overbodige luxe is, moge blijken uil de volgende vraag: „Ik Wederopbouw van de I .ungslruut stuurt mij naar de ^'ederopbouw „Onder de Ibiog voor mijn bewoonbaarlieidsverkla- ring. Kunt U mij ook zeggen ol ik ook nog naar de Wederopbouw Marktstraat 5 moei? Ik begrijp natunilijk dal ik bij de Weder opbouw Boerderijen niet behoeft te 'zijn Geenszins is de bedoeling van dit artikel en volgende om anl- wourd juist op deze vraag te geven, maar voor scherpe lormolcering en beantwoording der beslaande kwesties op technisch en aunver wont gebied, den Wederopbouw betreffend, de eigenaars en bewo ners vim verwoeste en beschadig de panden van advies le dienen. Nu het noocllierstel in een dus danig stadium verkeerd, dal aan clefinilïcf herstel en opbouw in de toekomst kan worden gedacht en voorbereidingen hiertoe reeds par ticulier Uturnen geschieden, is het gewenscht dal eenieder, die voor uil w il en wie wil dal piel beslagen op bet ijs komt. Of met andere woorden, de omstandig heden en moeilijkheden leeri ken nen waarvoor hij zich geplautst ziel als tol de uitvoering van zijn plannen. in beginsluclitun, zal kunnen worden overgegaan. Hier over verder ui I te wijden vidl niet in liet kader van dit inleLdend urlikel. Interessant voor den lezer en leek en (neb noodzakelijk om hier over ook zijn gedachten te laten gaan. zijn de problemen waarvoor de instanties van „Wederopbouw zich geplaatsl zien om lol ecu werkelijk herstel, van wat he schadigd is en verloten ging, te kunnen overgaan. Voorop zij ge steld. dal Zij zich wijden aun een dankbare taak. die. volledige vol doening kan schenken zoo zij mochten slagen tot iedere tevre denheid. Door deze vraagstukken bekendheid le geven zal een hein begrip ontslaan, voor diegenen die. mei inzet van luin getierde per soonlijklield en al hun kennis, deze hebben op te lossen, moge lijk wel met Uw hulp lezer, waardoor de gemeenschapszin kun worden bevorderd en lu-l algemeen welzijn gediend. Allereerst liet probleem van hel nieuwe uitbreidingsplan met annex de mogelijkheid thans ontstaan lot verbetering der kernvorming en hei verkeerssysteem in Venruy- stud en zijn kerkdorpen. Is men zich bewust, dat de stedeborrw kundige hiertoe overleg dient ie plegen met diverse instanties o.a. Planologische dienst. Rijkswater staat. Provinciale Waterstaat, Spoorwegen? Is dil ihuns reeds voldoende mogelijk Eu welke hez^vnren zullen geopperd worden door de bevolking (grondeigenaren, kloosters enz.) bij de bekendwor ding van bel voorlopige plan. waardoor de uitvoering getraineerd kun worden? Zal elke mogelijk heid dan zijn uitgebuit om Ven ray weer de Parel der Peel te doen zijn Denk aan vreemde lingenverkeer forensengemeente van ecu nieuwe mijnindustrie in Noord-Limburg. Stdl U zich eens in de plaals van diegenen, die straks de be slissing hebben le nemen welk gesloopt en of zwaai beschadigd pand direct in aanmerking kan komen voor herbouw, gezien de huidige en de te verwachten mu- lerlmdpoailie. Want ook hiervoor zal een urgentieplan moeten wqï deu gemaakt, lot een z.oo groot mogelijke tevredenheid van ieder een, En zal dez.e beslissing vallen op de bureaux ol cloor de ilnn weer aanwezige Gemeenteraad ol anderszins en dan mei de nood zakelijke openbaarheid Zal er in de zeer nohije toe komst kunnen en mogen toe wur den overgegaan 0111 zooveel moge lijk noodwoningen 1e doen bouwen als kan worden verkregen en er huizen (woningen) verwoest zijn Of is dit economisch en voor de volksgezondheid na verloop van jaren niet verantwoord t En zul dus een minimum moeten worden geplaatst en dus zooveel mogelijk hel z.g. samenwonen moeten worden bevorderd, hoewel tijde lijk? Met welke nadoelen hieraan verbonden Dit zijn een'ge vraagstukken, die zich o.a. voordoen. Meerdere waren hier nog te omschrijven en le stellen Tr is mij echter slechts een kolom van dit blad toege staan zoodat ik uit de vöoriiuuiu- sle een keus heb gedaan. Een volgende keer hoop ik U te inoeen inlichten over de orga nisatie van den Wederopbouw, zooals die thans is en liet werken fier Schade-enquetc-com missie, mede in verband met moleslver- /ekering, schatting door taxateurs, opguve verloren geg.ine boedel door oorlogsgeweld en de moge lijkheid voor minvermogenden om reeds thans een voorschot op de schadevergoeding te ontvangen. Na een stemming werd verzocht voor Dhr. I Jcrkseu, verlegenwoor diger van de Middenstand, een jonge Vliddenslunder te vragen om zitting te nemen in de Raad van Advies, De loonkwestle I loezeer dil probleem de aandacht had van de Raad. bleek uit de twee en een hall uur van behandeling. liet verslag van Dhr. Gei lach was zeer uitvoerig resultaat van hel onderhoud mei de Rijksbe middelaar: met terugwerkende kracht vunal 1 Januari I 5 zijn ile lonen 57IS12 verhoogd tot 60' 50—50, Waarom zo n geringe verho ging? Volgens officielo weg kèn in Venray vanaf 1914 tot de bevrijding werden hier lagere luuen uitbetaald dan men veron derstelde niet méér uitbetaald worden. I let voedselpakket is deze week wel mei f 1.25 verlaagd maar toch zijn de lonen niet voldoende en het verschil met de lonen van urbeiders in geallieerde dienst is te groot en wekt verbittering I )it was bet eenstemmig oordeel vun de Ruud. mogelijk kan nu de organisatie zelf slappen doen bij de Rijlcsbein iddoluai. Ook de Raad zal zijn bemoeiingen niet staken. Na deze malerieele kwestie een geheel ander probleem de her leving van het cnltureele leven in V enray. Dhr. v. d. Voort heelt hiervoor een groots plan ontworpen Stich ting Cultureel Venray (Peellund). I )eze Stichting zou bestaan uit de uldelingen Muziek. Toneel. Him, Landschap. Spoil. Biblio theek, Pers, Museum. Taal en holklore. Commissie lot stimule ring van het culturele leven door bet houden vim onlwikkelings- uvonden etc. I )e verwezenlijking van dit prachtige plan. dat een jarenplan is. zal Venray kunnen maken tot bet centrum of cultu reel gebied in Noord-L.iniburg, de Parel der Peel. Eendracht maakt inuchl. I )e sportwereld althans de voet balclubs - maakten het begin. Deze eendracht moet uitgebouwd worden tol in bel gehele Venrnyse verenigingsleven. De Landbouw! Werkend voor de urbeiders begint hel er soms op te lijkon dat de ontzettend grote moeilijkheden der hoeren werden doodgezwegen. 1 lier staat men voor problemen waar men nog geen oplossing voor ziet. Geen vee. geen paarden, geen tractoren... cn toch dc boer bij ploegde voort Door zijn grote liefde en gebon denheid aan 'zijn laild, door 'zijn laaie vaste wil, de onderlinge hulp is een zeer groot deel der landerijen omgeploegd. De mijnen ejsen slachtoffers, maar de boer bij ploegt voort. Liefde voor bet werk en onderlinge steun kan bergen verzeilen, dut beeft de hoer begrepen. Moge de overheid en de niet getroffen boeren inzien, dat zij deze bard werkende Noord- 1 .iinburgers zullen moeten helpen direct en rechtvaardig T M. en P, Het waren drie en half jaar dat onze bouwvakarbeiders door hun fire houding tegenover de bezetter gedwongen waren het organisatieleven naar buiten stil te leggen. Het waren jaren voor onze arbeiders moeilijk en zwaar het N A.F. trachtte met allerlei Woudenbergse lokmiddelen onze arbeiders over te halen en zelfs te dwingen zich over te leveren aan een zielloze van bovenaf een heids massa, om langs deze weg onze arbeiders te winnen voor de slaafse navolging van het Nazisme: de N.S. B. Onze arbeiders hielden stand en met trots kunnen zij nu zeggen: Voor God en Kerk, gezin en land Verheffen wij onze vaan. De kruisbanier met vaste hand. Door Willebrord hier ingeplant. Bewaren wij als een heilig pand. Wat vallen moog, wij staan! Deze aangehaalde versregels golden als proloog op de zeer boeiendesprcekbeurtv, DhrWindt algemeen voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond in bevrijd ge bied. Spreker recapituleerde de gehele geschiedenis van de arbei dersverenigingen tijdens de bezet ting en zette zijn standpunt uiteen t. a. v. de eenheidsgedachte. Gedurende de bezetting heeft men contact gezocht met 't N. V. V. en de protestantse vakvereniging. Men heeft het plan te komen tot drie op beginselen gebaseerde vakverenigingen te komen, over koepeld door 'n bestuur bestaan de uit de vertegenwoordigers der drie grote vakverenigingen. Na de algemene beschouwing ging spreker over tot 't brandend probleem in Venrayde loon- kwestie. De Zwijger schreef hier over: uitstel is onmogelijk volgens de Raad van Advies I Volgens Dhr Windi ligt de schuld niet in Venray. hier deed men alles wat men kon, maar de Rijksbemid delaar hield te zeer vast aan amb telijke voorschriften, niet lettend op de uitzonderlijke noodtoestand in Venray. Mocht er tenslotte geen resul taat bereikt worden, dan is het toch wettelijk mogelijk om van werkgever te veranderen, als men zijn positie kan verbeteren. Zal men gedwongen worden langs deze weg de oplossing te zoeken 1 (Laten wij hopen dat het zover niet moet komen en uit de laatste officieuse berichten menen wij nu al te kun nen zeggen dat er binnenkort 'n verbetering in zal treden. Red.) Wat ons als buitenstaander getroffen heeftop deze vergadering was deze goede geest, waarmee arbeiders en patroon samen op kwamen voor specifiek arbeiders belang. Hier voelde men de waar heid van de gedachte: werkgever en werknemer moeten samen wer ken in een bedrijf, het is een ge- zamelijk belang, wantbeiden maken deel uit van een beroep, een tak van het economische leven! Mogen deze solidariteit uit groeien tot een hechte aaneen sluiting. om zo vruchtbaar te kun nen bouwen aan een betere toe komst van ons Venray. Verhuizing kantoor Militair Gezag van Langstraat naar Hen- seniusstraat 6. GEVONDEN Tegen advertentiekosten terug te bekomen bij Voermans, Kruis straat. TE KOOP 2 pk. Lister motor op wagentje F. Jaspers, Ysselsteyn I 35 Dr. 1 [OYNG uan glus voor /.ijn prac.tijk, Imis en slaap kamer Deze week worden voor hel bevrijde Ncderlandsr.he gebied de navolgende bonnen van de bonkaart 4e periode aangewezen voor het knopen van de daarnaast vermelde arlikelen. De geldigheidsduur vun K 2445

De Zwijger | 1945 | | pagina 2