Onze vriend Frans „posthuum" geëerd Vanuit de J'tratosfeer i K.J.M.V. VENRAIJ NED. RODE KRUIS VENRAIJ Kinder uitzend'ing nar Ent) clan d 2 INGEZONDEN STUKKEN „DE ZWIJGER"' „Ik '.vist nip mak, die ik begon, een taak van moeiten zwaar maar het hart dat het niet laten ken, schuwt nimmer liet gevaar ("De achttien nloden") Frans wist dat zijn opdracht gevaarlijk was. hij wist dat zijn leven op het spel stond, maar hij schuwde het gevaar niet. Stil kalm en rustig, zoals hij altijd was, ver trok hij in dien donkere Octobernacht om een gevaar lijke opdracht voor onze bevrijders uit te voeren. Dagen vergingen en Frans keerde nier meer terug, Een vijande lijke kogel trof hem, toen hij op de terugweg was na zijn taak volbracht te hebben. Wij allen, die hem gekend hebben als een idealist en onbaatzuchtig werker, ver loren hem. want hij was een van ons. Zijn voorbeeld echter geert ons de kracht de idealen, waarvoor Frans zijn leven gaf. te doen verwezenlijken. Zijn voorbeeldig dapper gedrag heeft vele van onze geallieerde vrienden getroffen, en zij waren vol diepe eerbied voor deze eenvoudige Nederlandse jongen. Treffend is dan ook de brief, die Generaal Dempsev, de Opperbevelhebber van het Tweede Britse Leger, schreef aan zijn ouders en familie. Het is een posthume hulde van deze F.ngelse Generaal, aan Frans, een der besten onzer Nederlandse jongeren. De. brief, die ge richt was aan de ouders, luidde als volgt Headquarters SECOND ARMY B. L. A. 22nd January 1945. It is with very deep regret that 1 have learnt of the dealh of your son Frans, whilst undertaking a dange rous mission for our Allied Cause. 1 wish to send you my very sincere sympathie in the great loss you have sustained. The iull story of his courage and bravery has been made known to me. You may be assured that both your country and mine will always be proud of his memory, for he died nobly as a soldier fighting for free dom and a righteous cause, and his gallant actions were of very great assistance to the troops under my com mand. w.g. Lt gen. Drmpsey. Commander of the Second British Army Hoofdkwartier. Tweede Leger, B. L. A. 22 Januari 1945. Met grote droefheid vernam ik. dat Uw dappere zoon Frans, bij het uitvoeren van een gevaarlijke op dracht voor de geallieerde zaak, gesneuveld is. I let volledige verhaal over zijn moed en dapperheid werd te mijner kennis gebracht. U kunt cr verzekerd van zijn dat. zowel Uw als mijn land, steeds trots zullen blijven op zijn nagedachtenis, want hij stierf als een dappere soldaat, die vocht voor de vrijheid tui de goede zaak en zijn dappere daden waren een grote hulp voor de troepen onder mijn bevel. Getekend, Lt. gen. Dempsey. Bevelhebber van het Tweede Britse Leger. „U kunt er verzekerd van zijn dat. zowel I.Iw_als mijn land, steeds trots zullen blijven op zijn nagedach tenis". Werkelijk wij zijn oneindig trots op Frans, om dat hii ons leerde wat hel betekent, een plicht te ver vullen. die het kostbaarste van ieder kan eisen. Moge zijn voorbeeld alle bevrijde mensen doen in zien, wat een dierbaar goed onze vrijheid is en moge het ons steeds doen herinneren, welke zware offers nodig waren om dit heilig bezit weer terug le brengen. De dood van Frans heeft ons ellen de plicht opgelegd om het vaderland, waarvoor hij gevallen is. waarlijk te doen herrijzen. Al onze moeilijkheden, al onze tegensla gen vallen daarbij volkomen in het niet. want het gaat nu ail'een. zoals eens een bekend schrijver zei. om dat éne. dat grootse, dat wij ons volk noemen, waarvan wij deel uit maken als van een onafscheidelijk geheel dat wij moeten liefhebben, zoals Frans getoond heeft her lief te hebben, door zijn groots en dapper offer. P.W Op initiatief van verschillende leden was onder lei ding van den Heer J. Goumnns, als oud::;;. ,.d der ver eniging een vergadering belegd met als hoofdpunt het wederom in actie treden van onze jonge Middenstands vereniging. Voor dit doel was er in ,.De Zwijger van vorige week een oproep gericht en de grote opkomst, ruim 30 oude en nieuwe leden waren aanwezig, bewees wel dat deze oproep de volle medewerking kreeg van de verschillende leden. Een uitvoerig verslag over de belangwekkende ver gadering zou te veel ruimte vragen, wij moeten ons daarom beperken lot een algemeen overzicht en het weergeven van indrukken. In zijn openingswoorden heet den Heer Goumans de leden welkom en memoreert dat wij, na 4 jaren op non- actief te zijn gesteld wederom t heft in handen kunnen nemen en spreekt meteen de hoop uit dal de vereniging in de toekomst op de volle medewerking van alle leden mag rekenen. Hierna werd overgegaan tot 't nieuw voorlopig bestuur. De uitslag hiervan is reeds bekend gemaakt. Nadat door den leider enkele inleidende woorden tot 't bestuur werden gericht en 'n dankbetuiging, ook na mens alle leden, aan 't oude bestuur, werd t woord ge geven aan onze Zeer Eerw. Moderator. Zijn woorden gaven 'n weerspiegeling van de innerlijke kracht die er van de K.J.M.V. kan uitgaan voor de spoedige weder opbouw en normalisering van 'n zo zwaar geteisterde Venxay. Wanneer wij allen voor een, en een voor allen, werken aan dit ideaal dan kunnen allen 'n hoopvolle bfik richten op de toekomst, en terecht de spreuk aan halen ..achter de wolken schijnt de zon Nadat de nieuwe voorzitter namens dc overige be- stuursdleden, zijn dank betuigd had en zijn hoop uit sprak dat de leden niet in hun vertrouwen beschaamd zouden worden, dat zij m 't nieuwe bestuur gesteld hadden, werden de diverse punten van de agenda met de nodige discussies algewerkt. Wat de belangrijke punten betreft is schrijver van mening dat zowel aan t veertig jarig Priesterfeest van onze Hoog Eerw. f leer Deken als 't naar voren brengen van 'n plan voor aan werving nieuwe leden de eerstvolgende vergadering de nodige actie wordt besteed. Nadat van de rondvraag door een oud bestuurslid gebruik was gemaakt om den Zeer Eerw. Moderator te danken voor zijn volle en actieve medewerking steeds aan het bestuur en vereniging gegeven, en aan de ver schillende nieuwe bestuursleden 'n woord tot inspiratie voor medewerking tot bloei der vereniging, s'oot ris- voorzitter de vergadering met een gebed ter herinnering aan de K.J.M.V-ers in de nog bezette gebieden en over de grens, en aan de gesneuvelde lotgenoten in ons aller zo dierbaar Venraij Namens de K.J.M.V. Afd. Venraij. De Secretaris, 't Is clan haast zo ver. Over enkele dagpn zullen vijf- lig Venraijse kinderen voor 3 maanden op vacantie gaan naar Engeland. Heerlijk zal 'f uitstapje wel zijn in deze zonnige, lentedagen. Jammer dat zoveel verlan gende kinderharten teleurgesteld moesten worden, 't Aantal aanvragen was enorm Uit grote gezinnen vanaf zes kinderen werd één kind. 'n heel enkele keer twee kinderen, genomen. Toen men -nu dit aantal b'j de doktersattesten voeg den kwam men aan 41 Voor de negen resterenden werd geloot onder de andere aanvragen. Gelukkig werd ons een uitzending naar België en zeer waarschijnlijk naar Zwitserland in zicht gesteld. Zeer zeker zullen deze uitzendingen ook Hij velen in de smaak vallen. In de dagen dat de uitzending vastere vormen aan ging nemen, probeerden we bijzonderheden over t kampleven in Engeland op te vangen. We hoorden onder andere dat de kampen bestaan uit 'n complex ëénverdiepingswoningeu. gegroepeerd om n groter gebouw. In dit centrale gebouw bevin den zjch de diverse zalen als eetzaal, recreatiezaal, keuken, sportlokaal. verder de badinrichting. In de om ringende woningen zijn de verschillende vertrekjes ingericht als slaapkamertjes (drie bedden op één kamer) 'n Apart gebouwtje dient als ziekenhuis. Rondom dit complex lagen sport- en speelvelden, 'f Geheel ligt er zeer aantrekkelijk in 't lichtgolvend landschap, n rus tige omgeving. In de kolome is alleen Nederlands personeel werk zaam 't Onderwijs gaal gedeeltelijk door. Ook pries ters zullen meegaan voor de geestelijke verzorging. Aan alles schijnen onze Nederlandse mensen daar in Engeland gedacht te hebben. Binnenkort hopen wij dit na ons zelf overtuigd te hebben, nog eens in "De Zwij ger te kunnen bevestigen, Nog 'n opmerking voor de ouders. Het is toch vol doende bekend dat slechts één stel bovenkleren (met de beste) mag worden meegenomen, verder één ver- wrhTurTng.- nachtgoed ert artikelenb<yeen Voor verdere kleding, wordt in Engeland gezorgd. Deze spullen worden in een handkoffertje of tasje ge daan. dat voorzien is van eèn naamkaartje. Speelgoed en yeld mag niet worden meegenomen- De correspondentie tussen ouders en kinderen kan geregeld onderhouden worden. LI zult dus zelf van uw kinderen horen hoe 't hun bevalt. Algemene gegevens hopen we te zijner tijd in dit blad te kunnen plaatsen, misschien zelfs een wekelijks verslag vanuit Engeland M.A. Aan G. de P. te Oirlo Uw ingezonden stuk ontvan gen. is echter te lang voor plaatsing, denkt U s.v.p. aan de plaatsruimte In deze vorm kunnen wij liet stuk riiet plaatsen .Ui»"1 I.i iedere stad, in ieder dorp was vrui ger één plek, waar de voceivrij ver klaarde terecht of tec onrechte voortge jaagd, rus', kon vinden, hel grondgebied van de kerk I Daar kon hem geen vijandelijke lt.mil raker., daar heerste dé hulloHandigheid ronder grenzen Die kerk, lezer ook onze kerk, Vond op onaantastbaar terrein, rondom keelde ons vuile la die donkere middeleeuwen, geleid door zijn priesters en heren. Oh, zeker, ook in die dager, rullen twist-en niid hun rol gespeeld hebber, in de Venraijse gemeenschap. Er waren toen ook arbeidersproblctien, het gilde- wezen vocht om nacht, maar er was ern belang, waarvoor aken de handen meen sloegen. dat vp.s de kerk. De kerk kon rekenen op de kracht van iedere werkman, op de kunstzin van iedere ambachtsman, op het genie van de houwer, en op de steun van de heren. Zeker is. dat wij dit prachtige bouw werk nooit rijk zouden zijn yew eest, in dien niet heel Venraij toenderüjd een drachtig bad samengewerkt. Als ik tegenwoordig genoeg heb van laste! en gemeenheid, van achterbakse intriges en van zocL-zure politiek, dun richt ik mijn gang onder de boog don naar de mooiste ruïne van or.s dorp, de afgeknotte brokstukken van onze kerk. Diar werken een paar opbouwers, sli], zonder veel bekijks, oneer de be dachtzame leiding van een grijze monnik. Op dit kerkelijke gebed heerst de ware stemminy voor een rv.irttfje v»rezsr opbouw. Het is geen prettig werk Bergen puir dienen schop voor schop te worden ui gezocht. Metershoge hopen verpulverde steen, duur kijken deze werklieden dug in. dag uit tegenop, het iijkt alles nog eiudelo- zer dan de voorbereidingen tot de we deropbouw in het dorp relt. en toch hier is tevredenheid, hier is vreugde, geen onderlinge nijd, geen corrupt ge doe. Zonder veel woorden wordt met oneindig geduld, gedolven naar de schut ten wan Venraij, onze wonderschone beelden. En iedere week kom ik daar en zie het troosteloze puin verdwijnen, de zwa re pilaren worden ontmanteld, en langs de hoogopslaande m.uurresten kijk je niicir boven in ne ijle lucht en je voelt op deze plaats temidden van de ver woesting iets ongerept, iets reins. Zou dan toch. ondanks de schennen- e oorlogshand, die deze plek ontheilig de. nog extra zegen op dit werk rusten 1 Zouden die eenzame pilaren, die stom me muurbrokken nog iets over hebben van de wijding, die noc zo kor; geleden van deze tempel uitging 1 Zou de hoge hemel boven deze ruim de prachtige geschilderde gewelven van weleer toch kunnen vervangen 1 Lezers, wat ik LI raden mag, guit nog eens Uw oude kerk binnen, en haalt tiaar de rust voor Uw gemoed, zoekt daar liet ..uiLlgif tegen het venijn, hei genees middel legen niets en njemand ontziende hoogmoed, zoekt daar de werkelijkheid en de eerlijkheid, aie wij verloren, laat hij. die ondank en onrecht oogstte, daar zoals weleer zijn asyi vinden, In dit puin liggen niet enkel onze be roemde beelden, in die brokken kunnen wij wellicht onze eenheid terugvinden, daar ligt misschien het plan Voor onze gehele wederopbouw begraven. Venraij zoekt daar Uw opkomst Onze oude verpuinde kerk wi st U de weg 1 „Pi c a r d" n|i|iinnuimmuunmmmini

De Zwijger | 1945 | | pagina 2