Kinderuitz ending Het nieuwe Nederlandse Kabinet Heropening drukkerij BIDPRENTJES JOODSE KINDEREN POOTAARDAPPELEN J. M. van Gerven „De Zwijger" Bergweg 2 - Venraij Het nieuwsblad voor Venraij en omgeving 4 „DE Z WIJ GE2" H.A.R.K., afdeling Venraij. Het mag wel als bekend worden verondersteld, dat voor alle gerinnen in het bevrijde gebied de mogelijk heid is open gesteld om één of meer kinderen geduren de drie maanden op echre varantie in Engeland te zenden. Ook wij In Venraij meenden deze gulle gastvrijheid van onze geallieerde vrienden niet te mogen afwijzen en willen U allen dus in de gelegenheid stellen één of meer van Uw kinderen op te geven voor dit vacantie- oord. De kinderen verblijven in Engeland in' een speciaal voor hen ingericht Tehuis. Natuurlijk in een rustige omgeving Alle aandacht wordt daar aan hen besteed. Er rijn doktoren, verpleegsters, de gehele dag spelen echte Nederlandse meisjes, mpt de grootste zorg daarvoor uitgekozen, niet hen. Het zal hen aan niets mankeren en voor veel kinderen zal het de hoog nodige rustperiode Het nieuwe Nederlandse Kabinet is als volgt samengesteld Minster-president en Minister voor Algemene Oorlogsvoering van het Koninkrijk Prof. Dr. P. S. Gerbrandy; Minister van Buitenlandse Zaken: Mr, E. H. van Kleffens; Minister van Justitie Prof. Dr. P. S. Gerbrandy (ad-interim) Minister van Binnenlandse Zaken M. Dr. L. J. M. Be el; Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen Dr. G. Bolkestein; Minister van FinanciënDr. G. W. M. Huysmans: Minister van Oorlog: J. M. de Booy (ad-interim); Minister van Marine r J. M. de Booy; Minister van WaterstaatIr. F. C. M. Wijffels (ad-interim); Minister van Handel Nijverheid en Landbouw Drs. J. H. Gispen; Minister van Scheepvaart en Visscherij J. M. de Booy; Minister van Sociale Zaken - Ir. F. C. M. Wijffels: Minister van Overzeese Gebieden Prof. J. I. J. M. Srhmutzer; Minister zonder portefeuille Jhr. Mr. D. F. M. J. Michiels van Verduynea. Hoewel het Kabinet nog niet voltallig is, wordt reeds thans medegedeeld, dat bij de keuze der nog te be noemen minister zal worden gestreefd naar een nog verdere verbreding van dc basis van het Kabinet. De nieuwe ministers zijn heden ochtend door H. M. de Koningin benoemd en beëedigd. De ontslagaanvrage van de ministers, die niet in het Kabinet terugkeren, is door H. M, de Koningin aanvaard, onder dankzeg ging voor de onder zeer moeilijke omstandigheden aan Haar en aan den lande bewezen vele en gewichtige diensten. De bezetting van de Departementen van Oorlog en Waterstaat zal slechts tijdelijk worden waargenomen door de Ministers M. de Booy en lr. F. C, M. Wijf fels. De Minister-president hoopt ten spoedigste in de gelegenheid te zullen zijn een voordracht lot benoeming van Ministers voor deze Departementen aan de Ko ningin voor te leggen. liet altreden van Dr. H. J. van Mook als minister van Koloniën houdt geen verband hét de algemene re constructie van het Kabinet, maar is geschied uit de constitutionele overweging, dat de vereniging van de functies van Minister van) Koloniën met die van Luite- nant-Gouverneur-Gene.raal van Ned.-Indië, welke oor spronkelijk slechts korten tijd zou duren, voor langoren tijd onwenselijk moet worden geacht. Dr. J. van Mook, die zelf de opvatting was toegedaan, dat aan deze com binatie een einde diende te worden gemaakt, is door Prof. Gerbrandy de keuze gelaten, welke van deze functies hij wenste te blijven vervullen. Dr. van Mook heelt daarop, na rijp beraad, verzocht, de functie van waarnemend Luitenant-Gouverneur-Gencraal van Ne derlands- Indië te mogen behouden, en die van Minister van Koloniën, te mogen neerleggen. Na zijn aftreden als Minister van Marine, zal Luitenant-Admiraal J. H. Fuerstner, zijn volledige krachten kunnen geven aan de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten. Het departement van Algemene Zaken is verenigd met dat van Binnenlandse Zaken. Alle aangelegenheden, hel worden, die zij na zoveel oorlogsellende al lang be hoefden. Blijkt een langere verzorging wenselijk, dan kan het kind. indien de ouders daarin toestemmen, na de drie maanden in een Nederlands gezin in Engeland worden opgenomen. Deze (de ouders) kunnen dan ten aan zien van het gastgezin bepaalde eisen stellen (h.v. in verband met de godsdienstige opvoeding). Met deze eisen zal dan rekening worden gehouden. Correspondentie van de ouders inct dc kinderen volgt de gewone weg en is aan een vertraging van ongeveer zes weken onderworpen. De uitzending geschiedt onder verantwoordelijkheid van de ouders, en is alleen mogelijk voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Opgaven hiervoor kunnen gedaan worden tor 10 Maart 1945, alleen voor kinderen, die thans in de ge meente Venraij verblijven. (Ouders, die nog geëvacu eerd zijn, kunnen hun kinderen op de plaats van eva cuatie opgeven Indien meer kinderen zouden worden aangegeven, dan plaatsen zi)ii toegewezen, zal worden beoordeeld, welke kinderen de vacanfie het meesr nodig hebben er zo nodig geloot worden. mijnwezen betreffende zijn overgebracht, van het de partement van Waterstaat naar dat van Sociale Zaken. Het vroegere departement van Koloniën, zal overeen komstig de terminologie var) de Grondwet voortaan worden aangeduid als het Departement van Over zeese Gebiedsdelen. DE REGERINGSVERKLARING VAN HET NIEUWE KABINET De tekst van de regeringsverklaring van Vrijdag j.l. luidt als volgt „Zoals reeds meer dan eens is kenbaar gemaakt lag het in het voornemer van het kabinet Gerbrandy bij terugkeer in het Vaderland af te treden. Door het ver loop der oorlogsgebeurtenissen werd slechts een deel van het land bevrijd. De toestand van slerhts gedeel telijke bevrijding duurt nog steeds voort. Hef vorenstaande hraeht de noodzaak race. I lare Majesteit de Koningin de gelegenheid te bieden het kabinet door reconstructie in overeenstemming te doen brengen met de toestand waarin het Koninkrijk ver keert. Deze reconstructie is nu grotendeels voltooid; personen uit hevrijde gebieden, die de bezetting hebben meegemaakt, zijn lid van het nieuwe kabinet. Bij de re constructie is en wordt er mei name rraar gestreefd het kabinet in overeenstemming te brengen met het demo cratisch karakter van ons staatsbestel en van ons volk, voorzover zulks met het oog op beschikbare personen mogelijk was en is. Tevens heeft bij de reconstructie de bedoeling voorgezeten de in hel. Nederlandse volk levende geestelijke stromingen tof uiring te. brengen. Eveneens is in het kabinet aan vertegenwoordigers van de verzetbeweging de plaats ingeruimd waarop deze beweging gezien de grote rol. die zij heeft ge speeld, aanspraak kan maken. Het gereconstrueerde kabinet ziet als hoofdtaak 1. het mobiel maken van alle daarvoor beschikbare krachten voor een eendrachtige deelneming aan de oor log tegen Duitsland en Japan; 2. inschakeling van het bevrijde gebied in een krachtige hulpverlening bij bevrijding van het gehele Rijk in Europa en in Azië; 3. het bevorderen van de opbouw van het bevrijde Zuiden. Bij deze arbeid zal de. volle aandacht gericht, zijn op de voorbereiding van een vernieuwing van het staats- en volksleven, zonder dat, buiten noodzaak, wordt vooruit gegrepen door maatregelen van principiële aard. Voorzieningen van die aard moeten wachten op de be vrijding des lands. Dit sluit geenszins het treffen van maatregelen, gericht op hef scheppen van meer gezon de sociale verhoudingen in het bedrijfsleven uit Het kahinet draagt het karakter van een overgangskabinet. Het zal ijp de gehele bevrijding van Nederland plaats maken voor een ander. Over de concrete maatregelen, welke het kabinet zich met name voorstelt te nener zal te zijner tijd nadere mededeling geschieden. Doordrongen van de grote nood, waarin ons volk verkeert, hebben de leden van het kabinet, met name de nieuw toegetreden leden, persoonlijke en zakelijke bezwaren ter zijde gesteld, teneinde op korten termijn in dit voor het Rijk zo ernstige uur. al hun krachten te geven aan het gemeenschappelijke doel de herrijzenis van een eendrachtig Koninkrijk. De regering rekent erop, dat ook iedere Nederlan der zich geheel zal geven aan de zaak des lands. Zij verwacht dat de bevolking van het bevrijde gebied alle dagelijkse ongemakken en moeilijkheden zal dragen ook indien ondanks aller inspanning het herstel niet snel voortschrijdt. Aldus zal de tijdelijke scheiding, die door de frontlijn is ontstaan, vervagen en gevolgd worden door een hereniging, welke sterker en inniger zal zijn dan ooit te voren. Dc regering is zich bij deze oproep klaar bewust, dat tenslotte de verwerkelijking van dit ideaal niet kan worden bereikt door zuiver menselijke in'epanning maar afhankelijk is van de hulp van God, Die tot deze in spanning roept," (Anep-Aneta) Door oorlogshandelingen zwaar beschadigd, is onze drukkerij, dank zij diverse instanties van de Wederopbouw hersteld. Vanaf Maandag a.s. nemen wij gaarne IEDERE DRUKWERKORDER AAN Wegens papierschaarste mogen wij alleen kleine oplagen afleveren FIRMA MESSEMAKERS - VENRAIJ Wederom verkrijgbaar grote sortering Vlugge aflevering FIRMA MESSEMAKERS - VENRAIJ Pleegouders of andere tijdelijke verzorgers van onder gedoken Joodse kinderen uit Venraij en omgeving gelieven ten spoedigste hiervan aangifte te doen onder bijvoeging van alle beschik bare gegevens bij onderstaand adres MIA ARTS - OVERLOONSEWEG 33 - VENRAIJ Gelegenheid om goedgekeurde pootaardappeleu le bestellen. Bestelbonnen mede te brengen. B URGERD1ENSTMEISJE BEKENDMAKING BURGERLIJKE STAND Verantwoordelijk voor de gehele inhoud A. W. A, BIEDT ZICH AAN 23 jaar - Voor direct J. Tyssen - Langeweg 21c - Venraij In verband met het feit, dat de verst u:t de ijrond is en dus biuiicukurt een begin kan worden gemaakt met liet op ruimen van de iuijneu, projectielen et:z. verzoek ik een ieder die kennis draagt v.u aanwezigheid ol vermoedelijke aan wezigheid van dergelijke voorwerpen in rlezp gemeente aangifte le doen ten 'je meentehnir.e en wel des voor middags nissen 10 en 12 uur. Het behoeft geen belong, dat het in net algemeen belang nodig is. dat een spoedige en volledige (juiste plaatsaan duiding. soort projectiel e.d.) opgave ge schiedt. Venraij, 21 Februari 1945. De Burgemeester der Gemeente V e n c a ij. Week van 19-25 Februari 1945. Geboren - Janssen Anton,us G. J. Hoenders!.'aal IS, I.insVens Petronella fï VI.T.eursrheweg 10. Janssen Maria P. A Merselo M 120; van Aster, Ger- trudir M. P., I|sselstein 1 39; San Giorgi Marina O.. St. Elisabeth Ziekenhuis: Sijbcrs Gcrardus W. C. Merseiosehec- weg 26a: van Cuyck Jozef P. G KruLs- straa: 36: Wille.-rse Joseph Id. G., Gas tenraii G 25a, Overlijden: van Meycl Cathari ne W. G., oud 6 dagen: van Mcyel Frnririsctis P. i oud byjdae; Knippen berg Johanna A_ oud 63 jaar, etlilg. vut: van Ktiyck. L,; Berkens Gerard cud 67 jaar. echtg. van Jenaiskens M. P. P Th., ovprl. te Nuener; var ven Winket Jacoba, oud 57 jaar, echtg. van va i dei: Munckhoi, J. H. W., overl. te Lieshonl

De Zwijger | 1945 | | pagina 4