Venraij's nieuws W £- W W O NI C/i |V| Vanuit de Stratos feer! „DE ZWIJGER" 3 DE HULP-ACTIE RODE KRUIS TE VENRAIJ Ofschoon verondersteld kan worden, dat iedereen het werk van het Rode Kruis kent. blijkt hel toch nul le hebben bieronder en kele mededelingen te doen omtrent de werk wijze en hel duel van de Hulpactie Rode Kruis, korf g.-naanid H.A.R.K., in het alge- ra een en in hot bijtaner te Venraij. De H.A.R.K. werd gevormd uit het Ned. Rode Kruis, het Huisvestingcomité en de Bisschoppelijke Hulpactie. Deze vereeniyeie lichamen hebben ook te Venraij een afde ling, nl. in de Draalstraat 24. Het doel van de H.A.R.K is een spoedige hulpverlening in de allernoodzakelijkste be hoeften van getroffenen en geëvacueerden. Waarin die hulp bestaan kan Wij noemen opneming van schade, verlenen van onder dak. verstrekking van textiel, schoeisel, ta felgerei, meubilair etc., financiële steun, hulp aan vroegere onderduikers, bovendien ver zorgt de H.A.R.K. de Rode Kruis post. Te Venraij heeft de H A R K. nog op zich ge nomen in de woningen waar de eigenaar nog niet. kon terugkeren de daar aanwezige goederen zoveel mogelijk voor bederf te Vrijwaren en voor den eigenaar op te ber gen Ook tracht de H.A.R.K. te Venraij sommige bestaande en niel te verantwoor den woningtoestanden re verbeteren. Overigens moest ook de werkwijze van onze afdeling verschillen met die van afde lingen in niet zo zwaar getroffen gemeenten. Onder andere moest de H.A.R.K. te Venraij, waar onze winkelstand zo zwaar werd ge dupeerd de verkoop van goederen zelf ter hand nemen. Dit is geschied in overleg met de winkeliers, die de totaal gemaakte winst uiteindelijk onder hen allen verdeeld zullen zien. dé oorzaak, da^ velen zicht aanvankelijk m hun verwachtingen teleurge steld zagen, toen zij bemerkten, dat de H.A.R.K. de hulpverlening niet gratis kon verlenen. Iedereen zal het echter moeten billijken, dat waar de winkeliers om wille van een snelle hulpverdeling zijn uitgescha keld, zij ook recht hebben op de normale winst der omgezette goederen, temeer daar in andere gemeenten de goederen bij de winkeliers tegen gewone prijzen op advies van de H.A.R.K. door de getroffenen kun nen worden gekocht. Maar waarom is het goed dan zo duur Rpn algemene en zeker ook enigszins recht matige klacht Onze inkoopafdeling koopt de goederen tegen fabrieksprijs en verhoogt deze met de gewone wintsmargc. Dat de fabrieksprijzen zo hoog zijn is zeker een om standigheid. die in deze tijd niet mocht be slaan, doch tevens iets waar me.t zo on mid dellijk iets aan te doen valt. Nietteming trachten wij thans echter zells tot in die hoge regionen door te dringen, teneinde algehele verlaging te verkrijgen. Waar wij inzagen dat na alle geleden schade en alle gemaakte uitgaven tijdens de evacuatie in de meeste gezinnen weinig geld over zou zijn om de te verstrekken goede ren contant te betalen, hebben wij de vol gende regeling met de gemeente, ter verge makkelijking van de betaling, getroffen. Ieder, die van de H.A.R.K. goederen krijgt toegewezen, wordt in de gelegenheid gesteld een verklaring te ondertekenen, waarin hij er in toestemt, dat het bedrag, waarvoor hij nu goederen ontvangt later wordt vereffend met de hem door hel Rijk uit te keren scha devergoeding. Men behoeft dus op het ogen blik geen cent te betalenInmiddels mag iedereen, indien hij voldoende kasgeld heefr, gerust zijn rekening voldoen, en behoeft dan natuurlijk niet in schuld bij de gemeente te blijven. Een tweede moeilijkheid die wordt ge maakt is waarom de kwaliteit der goederen zo slechr is. Wij willen ons niet aan voor spellingen wagen, maar moeten een ieder adviseren, toch thans te nemen wat te krij gen is. Het is lang niet zeker, dat u over een jaar beter en meer zult kunnen krijgen. En dan, herinnert 11 zich, dat het nog steeds oorlog is. al horen wij hel geschut wat ver deraf. en houdt u er wel rekening mede, dat als de oorlog dan werkelijk alyclopen is heel Europa van goederen zal moeten wor den voorzien, niet alleen het verwoeste Venraij Wat ons overigens node uit de pen vloeit is het volgende. Er zijn opmerkingen ge slaakt. dat de vele krachten, verbonden aan de H.A.R.K. wel goede lonen zouden wor den uitbetaald, ontvangen van het vele geld. dat van de getroffenen binnenkomt. Wij kunnen niet te koop lopen met de verdien ste die dit werk mocht hebben, doch stellen er prijs op hier te verklaren, dat alle aan de 1I-A.R.K. verbonden krachten hun werk ge heel zonder enige vergoeding verrichten, dus ook zonder vergoeding in natura. Ster ker nog. aan de medewerkers werd. zelfs al bleek hun behoefte soms groot, nog geen hulp verleend, alleen om te voorkomen, dat men hierop aanmerkingen zou maken. Tenslotte nog een verzoek onzerzijds. Wij hebben getracht opgaven te verzamelen om trent goderen. die bij u in huis werden aan getroffen. U kon deze goederen bij ons op geven en wij zou dan trachten de eigenaar te vinden. Ilicrvan is u allen per circulaire mededeling gedaan. Tot op heden kwamen slechts drie personen deze gevonden yoede- ren aangeven Mensen blijft eerlijk, de eige naars van de goederen die u achterbaks houdt, hebben wellicht groot gebrek er aan. U kunt die goederen misschien ook wel ge bruiken, maar recht hebt u er niet op, al bent 11 dat goed zelf juist kwijt En dan nog een verzoek Ln dezelfde cir culaire vroegen wij u om geldelijke steun. Wij moeten veel inkopen en hebben dus veel kasgeld nodig. Geeft u het ons en als nu het niet kunt schenken, leent het ons dan, maar renteloos Geld moet cr onder een gedeelte van onze mensen nog zitten. Wij accepteren ieder som. alleen geen zwart verenend geld" Helpt ons dan werkelijk, helpt onze goe de pogingen met uw waardering en met uw vergevensgezindsheid, mochten wij soms fouten maken, Spaart ons uw afbrekende kritiek. Hebt u raadgevingen, graag, kom praten Helpt en u wordt geholpen Kleine ruiladverienties onder de tubiiek kunnen opgegeven wor den Stationsweg 41, V e n r a ij en bij de plaatsel. verspreiders Venraij. 3 Februari 1945. WAT JE HOORDE EN DACHT TIJDENS DE TWEEDE VERGADERING VAN DE RAAD VAN ADVIES De tweede vergadering van de Raad van Advies, 'n Prettig gevoel komt over je als ie zit te luisteren naar de vergadering en je hoort en voelt, dat al die mensen daar. vertegenwoordigers van al de klassen en takken van Venraij, samenwerken voor het ene doel de wederopbouw en bloei van Venraij. En luisterend naar al wat er besproken wordt, komt er even een stille wens in je op. 'n Wens waarvan je zeker weet dat die nooit in vervulling kan gaan. Men kan nu eenmaal niet vergaderen met honderden Maar wat een aanmoedigend en bevredigend gevoel zou het geven, aan al die mensen waar hier voor gewerkt en vaak gestreden wordt al is het dan met woorden als zij hier eens konden luisteren, eens konden horen hoe die. Hoeëg Pieten" werkten voor hun belang. Voor het belang van het algemeen. n Schrijnende gedachte is het dan als al die gezeg des je weer te binnen schieten, als Ze zorgen alleen maar voor zichzelf. En een opmerking die ik pas nog opving toen er een luxe wagentje passeerde „De Hoeëg Pieten rijen wel iett wagens rond en kroepen 's aovens bej de werra kachel, wej kunnen feu wèr en wiend ploeteren 's oavens kunde dan er op ow en.ge brandhout gon zörge.' Zag die man alleen de donkere kant of was dat ruwe scherts, was hij er werkelijk van overtuigd dat hpf werk voor deze personen alleen bestond in een autoritje? Och waarschijnlijk meende hij het niet zo kwaad. Maar het is voor een buitenstaander ook zo moeilijk om het werk te waarderen, waarvan de resul taten als vanzelf tot hen komen. Pijnlijker zijn de ge mene opmerkingen als: „Och ut is h'er énne groeëte rotsooi, Ze laoten ons mar veriJILen En luisterend komt heel evennet beeld van dien man weer voor je. die voor enkele uren terug het kan toor verliet met een schamper lachje ..Ollie vriendjes kommen wel ien Venraij Maar lang tijd om over deze minder prettige dingen te mijmeren heb ]e niel. De gewichtige dingen die daar besproken worden vragen je volle belangstelling. Kunnen er weer bewoonbaarheidsverklaringen wor den uitgegeven Hoopvol wacht men. N-ee. nog steeds niet. Een algemene teleurstelling. Tiid óm er over te ierimeren is er niet. Er rijn veel diruze te handelen. i.jercteijen opy'UuHu.'swlat ifi hs»t voorjaar het boerenbedrijf behoorlijk zal kunnen func tioneren.. Dat zijn betere berichten Kwamen die nood woningen ook maar eens. Dat héél Venraij weer kon wonen. Dat het even weer liep Ik moet luisteren; de Raad van Advies wordt offci- eel geïnstalleerd. De burgemeester betuigt zijn warme sympathie met dit college, dat tot doel heeft te werken voor de maatschappelijke en sociale behoeften van Ven raij. Een bijzonder woord richt spreker tot de afd. Pers en Voorlichting. Spreker wijst op de belangrijke taak die deze afdeling heeft; goed geestelijk voedsel te ge- veil aan hel volk; stimulerend te werken inl de goede richting. Vrij van de nijpende Duitse censuur ligt hier een belangrijke taak. Opbouwen moet het parool rijn, moge de pers niet meer afdalen tot het peil van voor de oorlog schamp- en scheidbladen. Ook voor de afdeling Sociale noden heeft de Burge meester een warm woord van medeleven, wier werk zo dringend nodig is in het getroffen Venraij. Van iedere afdeling afzonderlijk ziet en waardeer! spreker zijn belangrijke taak en gaarne geelt spreker aan het college zijn volle medewerking. De burgemeester hoopt dar er altijd een prettige ver standhouding mag zijn tussen de Raad en de Gemeen tewerken. van goede adviezen zal altijd een dankbaar gebruikt worden gemaakt. Spreker eindigt met de wens uit te spreken dat het de Raad van Advies gegeven moge zijn. veel voor Venraij te kunnen doen en veel fe mogen bereiken, van zijnentwege kan er op zijn mede werking gerekend worden. Een ogenblik later zit men zwaar te knobbelen, hoe toch aan de zo Vurig verlangde transportmiddelen le komen. Er zijn al heel wat tochten voor ondernomen, t Succes lot op heden toe is nog niet denderend te noe men. Venraij moet wagens hebben Personenwagens en vrachtwagens. In Weert, Maastricht, Bergen op Zoom en Breda liggen goederen klaar bestemd voor Venraij. Maar hoe ze hier te krijgen I leeft Venraij niet dringend permanente wagens nodig 1 Vooral be denkende dat het spoorverkeer ook nog niet in zicht is. De burgemeester kon mededelen dat de doktoren. Militair Gezag en de Marechaussee, waarschijnlijk een wagen konden krijgen, terwijl er ook een wagen voor ziekenvervoer zou ingericht kunnen worden. Hopelijk zouden er nog enkele wagens beschikbaar worden ge steld voor variërende doeleinden. Data van tochten worden vastgesteld om het nog eens fe proberen, om de zaak nog eens te bepleiten. De aanhouder wint! Af stappend van dir vraagstuk gaal de vergadering over tot een algeheel instemmend vurig pleidooi ter verkrij ging van hoger arbeidsloon. Men is gebonden aan een algemene regeling. Maar Ome tocht in lie zuivere luchten, lezer, gaat ditmcui' zelfs buiten onze Venraij- se hemel. F.n eigenlijk ben ik bang, dat wij stormig weer tegeinoet gaan, maar ons ilnel is de zuivere kijk te krijgen op alles war ons aangaat en zo kiezen wij bel luchtruim I lk lees momenteel in iedere krant, ieder weekblad, dat ik kan bemachtigen, om zo te kunnen puren uit alle nieuwe ge dachten. dm zich vormen, maar ook om mij le verblijden in de menslievende hulpvaardigheid, die overal tot uiting komt. F.n ja. wij beluisteren in vele artikelen vooral een innig medeleven met en een vastbesloten wil tot hulpverlening aan ons Noord- en Westnederlandse volk. dat in laatste kracht etch oprichtend, uil ziet naai- de verlossing uit de thans haast onafwendbare geestelijke en licha melijke hongersdood. Onze Regering zelfs laat zich niel on betuigd en tracht onze reeds ten dele leeggeroofde Zuidelijke provinciën tot het inzicht te brengen, dat met haar jaren lang opgespaarde voorraden zuinig dient te worden omgesprongen ten bate van onze werkelijk in hopeloze toestand verkerende Noordelijke broeders. En inderdaad, lezers. St. Marlines scheurde een stuk vat: zijn mantel, en Si. Fruuciaeus gaf zich geheel- Onze Re germg en onze pers dringen aan lot een dum verplichte christelijke deugiiheoefe ning, zelfs verplicht voor ons dood-arme Venraijers Maar ik mis iets in die kranten, en eerlijk gezegd heb ik al zo lang iets ge mist n de uitingen van de Regering. Onze Ministers, die Nederlands be vrijd gebied bezochten zullen wellicht niet het razende, bulderende oorlogsge weld hebben vernomen, dat neerkwam op de Maasstreek en nog steeds dondert op onze bezette steden en dorpen in Noord -Limburg. Het geschrei var moeders en vrouwen van legers jongens en mannen, die a's dieren weVden voortgejaagd uit Vpnln en Roermond en alle Maasdorpen zal maar half tot de rumoerige Philipsstad zijn doorgec-rongen. Venlo en Roermond zijn dode steden, onze schone Maasdorpen zijn van de wereld weggevaagd, hun bewoners ver strooid. Er gebeurt in de Wereld zoveel en wat weegt dat onzegbare leed die dorper ca steden in vergelijking met het grote wereldverdriet Kn roch zijn wij teleurgesteld om onze broeders en zusters in dat gestorven ge bied. W:j zijn teleurgesteld, omdat wij dat leed zeil zo voelden. Alleen slechts naakte bijlangste Ihn y kan een zo geslagen volk al bemoedigen, vrat deed ons de reportage over Veriraij via de zender Hern zend Nederland niet goed )a zeker, wij ziin dankbaar voor de vele en goede bulp ons reeds gegeven, maar te veel ontmoeten wij nog een har de onwetendheid van de ontzetlende ver driet door totale verwoesting van hol en haard gebracht. Te weinig tijc vin den de leidicg gevende functionarissen en ambtenaren nog om deze r.ood ir. onze streken Zelf ouder ogen te nemen, |a zeker, er worden vele goederen ver deeld en toegewezen, maar de kantoor- ramen var. de rijksbureau* geven geen zicht up de ruïnes van verafgelegen dor pen en steden, Hoe lang keken wij niet uit naar een extra gave uit Londen juist voor or. ze Noord-Limburgse kinderen, die deze hel doormaakten en r.og steeds leven ir. die harde steen woestenij I 7.0 voelen wij het en zo zullen al die dorpen en steden aan de nabije Maas, de vurige grens tussen hel en vagevuur, het voeler.. Her Zu den zal herleven ook zonder veel bemoedigende woorden, ons Feelvolk was gewoon aan het ruwe werk in stilte, hel Limburgse volk weet van aanpakken en vasthouden. Wij zullen niet vragen, wij weten, dat veler, hunne handen opsteken, wij vra gen God alleen, moge Hij de dappere steden Venlo en Roermono bijstaan in huu'uood, moge Hij ons Limburgse volk zegenen tijdens en na de slag ..Picard". vvOkWicii JiHOlt!

De Zwijger | 1945 | | pagina 3