VENIO, 'doem stad liet nieuwe C.N.V. Raad van Advies 4 „DE ZWIJGER" BEKENDMAKING BURGERLIJKE STAND VAN YENRAIJ Donderdag 25 Januari had Je definitieve vorming van een Raad van Advies te Ven- raij plaats in een vergadering, waarop ver tegenwoordigers uit alle bevolkingsgroepen aanwezig waren. Het Nieuwe C.N.V. is dus zowel in de breedte, als in de diepte uitgebreid Ieder, die enigszins op de hoogte is van de toe standen en verhoudingen in het Venraij van thans zal deze uitbreiding van harte toe juichen. Op deze eerste vergadering waren tevens ook aanwezig de Hoogeerw, Heer Deken, Edelachtbare Heer Mr. Janssen en Mr. Mutsaers. vertegenwoordiger van het Militair Gezag. De installatie van de Raad als College van Advies zal binnenkort door den Bur gemeester van Venraij geschieden. Deze eerste bijeenkomst was meet ter oriëntatie en kennismaknig bedoeld. Bij acclamatie werd Dr. Iloyng tot voorzitter gekozen, waarbij de vergadering tevens de wens uit sprak Dr. Hoyng spoedig weer gezond en wel als haar voorzitter te kunnen begroeten. Na enige besprekingen werd de Raad als volgt geconstitueerd Algemeen voorzitter: Dr. Hoyng; Dage- li|ks Bestuur leden van het vroegere C.N.V.. Algemene ZakenDr. Hoyng, J Coenen Jr.. Geestelijke zorg H. Eerw Heer Deken. Arbeid Dhr, Peeters en L. Verbeek, Landbouw Emonds en A. Poels, Midden stand Dhr. Ebberink en v. d. Kerkhof, Oirlo. Sociale Zaken: Dhr. Terwindt, Eco nomische Zaken Dhr. J. Gerlach, Can- tine en Recreatie Dhr. P. Janssen. Ravitail lering, Voedselvoorziening Dhr. G. Poels. Verkeer en transportDhr. Horstenbach, De Raad stelt zich ten doel ie overheids instanties practiscli voor te lichten bij al de grote moeilijkheden van het ogenblik. Tedere vertegenwoordiger van een bepaalde groep draagt de verantwoording voor te nemen en genomen maatregelen in zijn afdeling. Op de wekelijks te houden vergadering brengt ieder verslag uit van zijn werkzaam heden en kan iedere vertegenwoordiger de noden en verlangen van zijn mensen naar voren brengen. De afdeling Voorlichting zal door middel van publicaties de bevolking op de hoogte houden van de werkzaamheden van de Raad. door mededeling van eventueel bereikte resultaten, door bespreking van overheids maatregelen enz. Kortom de mensen ver tellen wat er gebeurt rond en met de Op bouw en Herstel van Venraij. Maandelijks zal een vergadering gehou den worden, waarin naast de verschillende hoofden van dienst, ook vertegenwoordigers der gestichten en de kerkdorpen van Ven raij uitgenodigd zullen worden. Op deze wijze hoopt men te komen tot een gezamenlijke bespreking en oplossing van allerlei herstel- en opbouwkwesties, tot een zo groot mogelijke samenwerking tussen de verschillende instanties, tot een hechte samenbundeling van alle krachten, die voor Venraijs wederopbouw absoluut vereist is Met deze eerste bijeenkomst zijn onze Adviesmannen van wal gestoken, wij van onze kant wensen hen allen Behouden Vaart, goede wacht en een gelukkige thuiskomst in een Nieuw Herrezen Venraij. Dp Arr.btenear van den Burgerlijke Stand der ge mcente Venraij verzoekt de in Venraij verblijvende familieleden of bekenden van de in de maanden September, October, November en December alhier overleden personen waarvan tot up heden nog geen akte van overlijden werd opgemaakt, zich voor 20 Febniar: 1945 tussen 10 en 12 uur ter gemeente secretarie t? ireldeu, ,~,o mogelijk onder overlegging van trouwboekje, persoonsbewijs en andere papieren, ten einde bovenbedoelde akte alsnog op te maken. Toegangsbewijzen voor Venraij-Kom kunnen worden aangevraagd bij den commandant van de N.B.S. {O.D.J ter plaatse. Venraij, 29 Januari 1945. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. ,Het Limburgs Dogblad" zegt, dat de toe stand. waarin Venlo en haar bevolking zich bevinden bijna onbeschrijfelijk is. De Sicherheitsdienst met beruchte typen als Strobel, Nietsche. Brauner en consorten heeft de stad verlaten, nadat genoemde heren weinig Vonden vinden dat nog van hun gading was. Zelfs voor de Duitsers was 't leven in Vpnlo onhoudbaar geworden. Over de situatie ter plaatse ontvingen wij een aan tal betrouwbare inlichtingen, welke helaas met onze. somberste verwachtingen overeen stemmen. Men zal zich herinneren, dat tijdens de strijd om Blerick dc overzijde van de Maas, met name Venlo, aan een voortdurend bom bardement van de artillerie onderworpen was. Dit heeft zijn uitwerking niet gemist. Met de Duitse geschutstellingen is ook de binnenstad van Venlo verdwenen. Van de huizen, die. in de stad nog nvr.r zijn, is er geen enkel onbeschadigd gebleven. De ker ken hebben de Duitsers zelf verwoest, ze werden opgeblazen. Ook bet stadhuis heeft zwaar geleden, er staan nog slechts vier muren overeind. Week van 22 tot en niet 29 Januari 1945. Geboren; Bultisi.cn. Andreas H. M,: Goumans. Encflhert G. O. M.. Casstraat 5a; Houwen, Gprard J., Oirlo 69; van den Bergli, Maria A. G. 1. Sta tionsweg 41; Deckers. Gertruda P. E. M„ Leunse- weg 13a: Custers, Petronella W. LOirlo A 57Strij- bos, («Tardus A J. J., Klein Oirlo F 11; (enniskens. Jean G. A., Overbroek K 113; Schouwenburg, Maria J, \V.. Casten ray G 34; Janssen, Martin M. V., IJs- selstein I 43; Spree uwenberg, Gertruda M.. IJsselstein I S'l; Lindens. Helena M. A. M„ IJsselstein I 75a; TmisFonraiiie, Mattheus H. M. G., Paterslaan 13; Aris, Odillia W. G., Hoenderstraat 32, Overlijden: Arts, Martlnus L. P. J.. oud 12 da ger,; Goossèrts, Franci.na. Wed. v. Pfiilipsen J., oud S3 jaar; Manders, Martlnus, eehtger. v. Jenniskens M. H.. oud 63 jaar Huwelijksaa n g i ft en Camps, Peter H.. oud 31 juur te Venraij en Janssen, Gertruda Tb. C. M.. oud 21 jaar te Venraij; Hendriks, Maihicu B. oud 28 jaar le Venraij en vail Els, Math.a M, A oud 72 jaar te Venraij; Verhapgeu, Martin, oud 2/ jaar te Venraij en Janssen. Martina, oud 26 jaar te Venraij. Huwelijken: Be.vkens, Jacobus (5., oud 35 juur te Mcerlo en Bom. Anna G. A. J oud 36 jaar te Venraij; Tijssen, Jolianues M.. oud 32 jaar te Venraij en Leeuw. Christina E.. oud 31 jaar te Venlo. Met de voedselvoorziening is het treurig gesteld. De distributie werd geslaakt en ve len trekken er nu op uit om wat van de verlaten landerijen te halen, wat zc krijgen kunnen. Brandstoffen zijn er evenmin, af en toe is et' wat hout te stoken, dat de Duitsers hebben laten liggen op het vliegveld de Grote Hei. De bevolking heeft bet leven voortgezet in de kelders en heeit er gevochten om een plaatsje. Even buiten de stad is een kelder waar bijna duizend man in cén ruimte bijeen zijn gebracht. De medische verzorging is zeer gehre.kkig, de apotheken zijn reeds lang geleden leeggeplunderd, liet ziekenhuis neemt slechts de meest ernstige patiënten op. De dood eist zijn slachtoffers, maar niemand weet hoeveel. Van officieële registratie en normale begrafenis is geen sprake. Men legt de lijken bij clkaai in massagraven of bergt ze zonder kist in de tuin onder de grond. Uit alles blijkt wel zeer duidelijk dat het geestelijk en lichamelijk uithoudingsvermo gen van de inwoners van Venlo zwaar op de proef wordt gesteld.

De Zwijger | 1945 | | pagina 4