VON RUNSTED'S Weet TI dat. „DE ZWIJGER" 2 rechtstermen de berechting van diegene, wicn met zozeer een bepaald reit kan worden ten laste gelegd, maar die tóch op grond van een handelen of nalaten geacht moeten worden zich bewust te hebben gedragen in- strijd met de belangen van het Nederlandse volk ofwel afbreuk hebben gedaan aan het verzet tegen den vijand of diens handlangers. Hieronder vallen dus niet de echte land verraders, zoals bij Land wachters. Neder landse S S.-mannen. Nederlandse S.D.- agenten, provocateurs en ook niet de oor logsmisdadigers. Deze categorieën komen onder de macht van speciale, gerechtshoven. Wie vallen ei dan wel onder De man, die geregeld „Volk en Vader land" kocht, die steeds vrijwillig voor de Wehrmacht op belangrijke posten werk zaam was. grote bouwwerken ontwierp en uitvoerde, de sympathiserende leden der N.S.B., de zwendelaars met Wehrmacht en partij, de zwarte collaborateu-s, kortom a! diegene die op een of andere schijnheilige manier hulp verleenden aan den vijand en zodoende afbreuk deden aan de geest van verzet en het verzet zelf De straffen, die het Tribunaal kan opleg gen zijn 1. internering. Hierbij staat op de voor grond, dat de geïnterneerden zullen worden Heropgevoed en opgeleid tot nuttige leden van het Nederlandse volk. 2. ontzetting uit bepaalde rechten. 3. verbeurdverklaring van het vermogen. Dit is in het kort de werkzaamheden van het Tribunaal. Met spanning wachten wij de eerste zittingen en vonnissen af, want dan pas zullen wij aan de hand van de prac- tische resultaten een oordeel kunnen vellen. Inmiddels mogen wij een en ander, vooral naar aanleiding van de rede van Minister van Heuven Goedhart, met vertrouwen te gemoet zien, Wt. Een kat in hel na uw,* r, laakt soms rare sprongen. Op 16 Dec. 1.1. werd de hele -wereld plotseling ge- iracteerd op het nieuws, dat de benauwde Nazi-Kat aan her springen was gegaan, Weken en wekenlang hadden radio en pcr3 in alle talen gezwegen over de Ardemiensector en infers stond dit gebied in het middelpunt van de wereld belangstelling. In hel diepste geheim, in donkere nachten, had vuj Rn listed; nog een geweldige macht weten samen tc brengen meer dan tien pantserdivisies, voorzien van de beste ren dienste staande wapens, en grote maa sa's infanterie en andere troepen. Ziji: dagorder kwam hieiop neerNu of nooit, erop of eronder i iet moment van de aanval was psychologisch goed uitgekozen: Alom waren Tommys en Yanks bezie met de voorbereiding van hun Kerstfeest en de Engelse regering zat danig met het geval Grieken land in haar uiaag. Ook de plaats van het offensief leek geschikt, im mers het is de historische invalspoort, die in de Duitse krijgskunde altijd een ruime plaats heeft Inge nomen. Daarbij komt, dat deze sector, blijkens hel gei inge nieuws, hoogstwaarschijnlijk door de Ame rikanen, lichtelijk verwaarloosd was. Alles bij elkaar genomen, kon het niet uitblijven, dat dit oifeusief een tijdelijk gunstig verloop voor het Hunnenleger moest hebben. Al spoedig werd duidelijk, wat de Meetr-Getr.iancn met deze krachtsexplosie vóór hadden. Ze wilden na twee dagen de Maas bereiken, na vier dagen Brussel en de daarop volgende week- zou Antwerpen hun in de schoot vallen. Zodoende zouden ze een kentering in cc'oorlog teweeg brengen en misschien zonden Engeland dan wel de ogen opengaan, dat het toch krankzinnig is, om zon dure oorlog te voe ren en dat het beter was, om het maar op een uc- coordje te gooien ret Genuanje. Het plan was mooi. groots en aanlokkelijk, maar plannen zijn r.ti eenmaal van nul en gene waarde, als ?.e niet uitgevoerd kunnen worden. De strijd. Op lö December drongen twee legers, op een af stand van ongeveer 60 km. het geallieerde fronr bin nen ren in de richting Namen, het andere in de richting Luik. De Amerikaanse linies werdpn ge kraald, alleen ju het Noorden hij Monschau werd standgehouden. De volgende dag werd Montgomery opperbevelhebber over de Noordelijke vleugeldit is pas later bekend gemaakt). In het Zuiden richtten de Duitsers hun aanvat op Bastogue, het geweldig belangrijke wegenknooppunt Ze slo'.cr. dc Amerikanen in deze stad in cn stelden alles in liet werk, om deze plaats te nemen, echter zonder resultaat. Op 25 December was de inham in het geallieerde front ongeveer als volgt. Ma'medy Graudmeiiil - Marchr - Celles (op 6 km. van de Maas) - Sr. Hu bert - Zuidelijk Bastogne - Noordelijk Echternau. Dit was het resultaat van de enorme krachtsin spanning der Duitse Weermacht. Thans ging het initiatief over naar de geallieerden en werden de Duitsers in de verdediging gedrongen. Op Kerstdag werd de Olies-sector opgeruimd. Ir. het Noorden had Montgomery een verder oprukken on mogelijk gemaakt, door telkens op het geschikte mo ment de ujuvii'sspitsen af te knijpen en nu begon hij vanuit het Westen en Noorden druk uit te oefe nen op de „sak Tegelijkertijd drukte generaal Pat io:: sterk op de Zuidelijke flank, niet als voorlopig resultaat de ontzetting van Bastogne. Het was de kennelijke bedoeling van de gealll- de Silezische industriegebieden, die thans door de Russen veroverd zijn. 1 /3 gedeelte der Duitse steenkolen en synthetische benzine en verder gedeelte van de ^taalproductie opleveren 1 dat door de afsluiting van Oost Pruisen van de rest van het Derde Rijk ongeveer 20 Duitse divisies ingesloten zijn dat door de opmars der Russen reeds 3 millioen Duitsers in slechts enkele uren tijds zijn moeten evacueren naar het bin nenland dat de petroleumbronnen en alle instal laties daartoe behorend bij Radem en Gorlice onbeschadigd in handen der Rus sen zijn gevallen, benevens2000 Gestapo-leden in de eerste 12 dagen van liet Russische offensief de Duitsers 3S0.0Q0 man verlo ren aan doden, vermisten en gevangenen dat de. Russen in de eerste 12 dagen van het offensief de volgende resultaten boek ten 442 Duitse vliegtuigen neergeschoten, 450 Duitse^ vliegtuigen buitgemaakt. 2000 tanks en mobiele kanonnen vernie tigd, 850 stuks buitgemaakt. 3500 kanonnen vernield, 4500 kanonnen buitgemaatk, 3000 mortieren vernield, 4500 mortieren buitgemaakt, 9500 machinegeweren vernield, 165.000 machinegeweren buitgemaakt, 25.000 vrachtwagens vernield. 9000 vrachtwagens buitgemaakt. dat sinds deze week de distributiebonnen van West Pruisen en Danzig geldig zijn verklaard voor geheel Duitsland dat aan alle buitenlandse journalisten te Berlijn verzocht is Duitsland direct ie ver laten. dat te Maastricht een groot aantal colla borateurs zijn opgepikt, waaronder Prof. Gelissen, Dir. van de S.V.M. en de heer van Oppen van de Staalfabriek en anderen 1 eerde legers, om zich tc verenigen in de huurt van Houffalize en zodoende een sterke Duitse troepenmacht voor verdere deelneming aan de strijd onschadelijk te maken. Dit is uiteindelijk niet gelukt, want, zoals bijna altijd, waren weer- en terrcinyosteldhejd in het nadeel én de Duisters, meesters in de terugtocht, kon den heel wal redden, hetgeen r.iet betekent, dat ze er zonder kleerscheuren afkwamen. Integendeelalleen hun verlies aan manschappen bedroeg 120.000. afge zien van het verlies aan materiaal, waarlijk een dure prijs voor een avontuur zonder resultaat- Op het ogenblik zijn de Duitsers verder terug ge worpen, dan de lijn, van waaruit ze hun aanval lan ceerden en niets is er meer over van het Ardennen- avontuur. Rs.

De Zwijger | 1945 | | pagina 2