I/cncafy 2 „DE ZWIJGER" college aan de overheid, dat zal blijven be staan, ook als er weer een gemeenteraad kotnt. |a, het lijkt ons ideaal, alsenke.le le den van de Raad ook in de gemeenteraad sitting hebben. De Raad voor Maatschappelijke vernieu wing dwingt dus niet, maar stimuleert, dringt aan, richt op en propageert zijn ideeën in alle lagen van gemeentenaren. Om practische redenen zou de Raad b.v. in twee afdelingen gesplitst kunnen worden: a. een afdeling voor voorlichting en op voeding. b. een sociaaleconotnische afdeling. In dit geval dient echter het Hoofd van de Raad voorzitter te zijn van beide afde lingen, om zo effciënt mogelijk te kunnen werken en te zorgen voor de coördinatie in deze. Om nu ieder misverstand omtrent doel, terrein en werkwijze uit de weg te ruimen, achten wij het wenselijk de volgende begin selverklaring af te leggen. De Raad werkt nauw samen met het gemeentebestuur en met hef door professor Cobbenhagen te Til burg gevormde comité voor maatschappe lijke wederopbouw. De ..Raad voor maatschappelijke ver nieuwing in Vcnraij" wil op grondslag van onze specifiek-katholieke beginselen bij dc Menigeen zal zich bij de evacuatie, toen hij langs de puinhopen en afgebrande ge bouwen Vcnraij uittrok, met bange twijfel hebben afgevraagd: Wanneer en hoe zullen wij dit terugzien? Het was een ogenblik, waarop de zwartgalliysle pessimist geen tegenstrevers en geen crïtick te wachten stond, het was werkelijk hopeloos. Wan neer men toen een rondgang maakte langs de metershoge steenhopen der Kerk, de ge blakerde muren van Jerusalem, de uitge brande huizen der Hofstraat, de onafgebro ken puinenrij van Grote en Palerstraat, wanneer men zag hoe ieder huis tot het kleinste toe ergens wel een granaatgat ver toonde hetzij in het dak of in een dei muren dan overviel ons maar één ge dachte: hoe moet dat nog ooit terecht ko men? Dat was de materie, die vernietigd was. Maar ook de geest, de moed en veer kracht werd een zware slag toegebracht. Na de daggn van al die gezamenlijk gedra gen angsten en leed én geluk, moest Ven- raij verlaten wordeniedereen, jong en oud gingbittere harde noodzaak. En bestaande overheidsinstanties en bij de be volkingsgroepen voorlichten, adviseren, sti muleren, aandringen om een oplossing te vinden voor de nijpende noden en bestaan de moeilijkheden. Door uitwisseling van ge dachten ef» door onderling overleg wil hij een sfeer van vertrouwen in de gemeente scheppen, de eenheid bevorderen, opkomen voor gemeenschapsbelang. Een christelijke maatschappij wil hij opbouwen, gemeen schapsgeest en offerzin bevorderen, om zo samen op te marcheren naar een beiere toekomst, liij wil geen eenheid en. samen werking bewerkstelligen, die leidt tot een nivellering van maatschappelijke standen, hij wil gécu politieke richting of gedachte propageren. Dit is dan het plan, waarmee wij alle krachten willen stimuleren, waarover Vcn raij beschikt. Dat alle Venraijers zich. hierop bezinnen en in opbouwende critiek mede werken, om van onze oude maatschappij een betere en schonere te maken, waarin wij allen gelukkig kunnen zijn en het leven weer zien als eert blijde gave Gods. EN NU ONMIDDELLIJK AAN DE SLAG Venraij, 5 |an. 1945. Gg. op dal moment scheen de toekomst volle dig duister, nergens was e-r hoop meer dat waren de dagen der evacuatie, ieder kent ze wel, die gevoelens, we hoeven ze niet verder te omschrijven. Thans zijn er enige maanden verstreken en langzaam, zeer langzaam in het begin, begon men zich toch van de slagen te her stellen, de moeilijkheden aan te pakken. Er werd een comité gesticht, dat de ver binding tussen onze mensen opnam, er kwam weer een Venrnijs blad, het was nog weinig, maar het was een begin: niet alle levenskiemen van energie en doorzettings vermogen waren verstikt in het puin der vernieling. Men begon weer te leven, te be seffen dat er gewerkt moest worden: dat ue bevrijding, nog zo smartelijk, ons verplich tingen. zeer zware zelfs, opgelegd had. Het zal altijd de verdienste blijven van al die mannen, die op dat ogenblik de opbouw en herstel in welke vorm ook. begonnem zijn. Dat er sindsdien fouten gemaakt werden, wie zal het hen kwalijk nemen. Het was een bijna wanhopige taak en van alle kanten stormden de problemen op hen aan. Vooreerst stond boven alles de oorlogs voering. Alle te nemen maatregelen moes ten dus in dit licht bezien, dikwijls een voorlopig en improvisorisch karakter dra gen. Dit klemt temeer, daar Venraij nog bij na in de frontlinie ligt. Daarna kwam dan de kwestie der z.g. repatriëring, waarmee allerlei problemen om een oplossing .schreeuwden" herstel van woningen, ma- te.rialenaaovoer, transport, voedselvoorzie ning. licht en verwarming, om enkele van de gehele serie te noemen, leder probleem bestond op zich weer uit een complex van moeilijkheden en tccli men heeft de strijd aangebonden Hoe staan nu, zo zal menigeen zich af vragen. de kansen, wat zijn de resultaten van deze taaie worsteling, die misschien nog heel wat offers en moeiten van allen zal vragen? Wij zijn eens als buitenstaander en toch ook weer als „insider" er op uitgetrokken, wi; hebben gezien en gehoord. Onze eerste indruk is dat er werkelijk wat gedaan is en de zaken weer enigszins heg innen te draaien. Er begint licht te komen in de duisternis en dijn in de manier, waarop men de verschillende problemen tot oplossing probeert te brengen. En vooral wij leggen er de nadruk cp bij iedere instantie leeft het besef dar. iedere persoonlijke bevoordeling thans een misdaad is, dat allen samen moeten werken vóór allen. De geest, en later, we zeggen, een nieuwe geest is in wording, Vele huizen zijn reeds gedeeltelijk her steld en weer bewoonbaar. Ramen zijn ge fabriceerd. meestal uit schilderijcnglas, doorschijnend papier, «ie rest is dichtgesla gen met resten van deuren en vernielde meubels. In bijna ieder hersteld huis is al thans één kamer, voldoende voorzien van glas. dat men er weer behoorlijk kan „zit ten" De meest vindingrijke ..bouwers' boeken ook hier weer de beste resultaten. De verschillende bureaux zijn reeds bijna alle ondergebracht in een of andere woning, of zo dit nog mogelijk was in het vroegere gebouw zelf. Het Gemeentehuis en secre tarie zetelen nu tijdelijk in ,De Gouden Leeuw". Gemeentewerken, Opbouw en Herstel „Onder den Boog". De afgevaar digde van den Gemachtigde voor de We deropbouw Ir. Hesink richtte zijn kantoor in op de Marktstraat: we zagen hoe hel C.N.V een kantoor geopend had in de Grotestraat, en hoorden dat andere instan ties eveneens „ergens in hersteld Venraij kantoren bezaten, zoals de C,C D. en Voed- selvoorzieniny, Distributie, verkeer.xinspec- tie. Schade-enquêtecommissie, P.T.T. en S.V.M. Wij vernamen tevens dat een ver-

De Zwijger | 1945 | | pagina 2