IETS OVER HET C.N.V. i-.i '-v-.y Daar speciaal in de laatste weken het C.N.V. druk besproken wordt,, deels in gunstige, deels keiaas ook in ongunstige zin, wdlen wij U in het kort nogeens duidelijk ons ontstaan en werk uiteenzetten en tevens aangeven w^lke taak wij in de toekomst denken te vervullen en LI zodoende de" ge legenheid tot een onpartijdig oordeel te geven., - Toen voor Venraij de evacuatie een feit y/as geworden, en hiermede de grootste ramp, die onze inwoners tot dan toe had ge troffen, óver ons gebracht was, werd er door allen een behoefte gevoeld de band tussen onze Venraijers stevig te houden, om zodra de omstandigheden zich zouden wij zigen eendrachtig te komen tot wederop bouw van onze plaats, ons „Nieuw Venraij". Als eerste eis voor deze onderlinge band was eeri nauw contact tussen de geëvacu eerd en nodig. De inlichtingendienst van het Rode Kruis, hoe bereidwillig overigens, kon onmogelijk déze taak blijven vervullen voor alle geëvacueerden daar óp vele. evacuatie plaatsen geen post gevestigd was enerzijds, en deze organisatie anderzijds zich niet .met de specifieke Venraijse belangen kon be moeien. Tevens moest voor de geëvacuer- den gedaan worden wat mógelijk was om de omstandigheden waarin ze gedwongen ge plaatst warén zo dragelijk mogelijk te ma ken. Zo wej-.d dan ook door enkelen waar van LI de namen bekend zijn, besloten tot oprichting van |iet C.N.V. en vanaf de op richtingsdag tot op het moment hebben we over werk niet te klagen gehad. Als eerste en voornaamste'punt kwam de registratie van alle geëvacueerden; nu zijn dë meeste Venraijers niet gediend van wel ke registratie.dan ook, doch deze was nood zakelijk. enerzijds om een inlichtingendienst mogelijk te maken, anderzijds de mensen tè kunnen oproepen lot herbouw van onze plaats. Deze registratie is deels mislukt, doordat niet d'llen zich hebben opgegeven, 'zodat we bij informatie soms niet kunnen zpggén, waar deze of géne familie woont. Ook het afmelden bij vertrek laat .vaak veel te wensen over. Dat is ■.janlmer, want ons werk in uw belang wordt daarmedtj be moeilijkt. Het-is dan ook voorgekomen, dal wij enkele families. Hie terug mogen komen niet op konden sporen door gebrek aan adressen. Een volgende, niet minder belang rijke taak, was 't komen tot 'n uitkering van évacuatiegelden, liefst overal evenveel. Zeer tot onze spijt moeten wij erkennen hierin, gefaald te hébben, hoewel we hiervoor zëer hard werkten. Het gebrek aan medewer king in verschillende - gemeenten is hiervan de oorzaak. Toch is hierover het laatste woord nog niet gesproken, en wordt als tevoren ge werkt aan een afdoende oplossing van dit nijpende vraagstuk. Autoriteiten verzochten de inschakeling van C.N.V. Wij hebben ,d§ze moeilijke en zeer ondankbare taak toch aanvaard, om dat. wij meenden het algemeen belang van Venraij hiermede te kunnen diëftën. Venraij was totaal onbewoonbaar en op het gerucht dat Venraij. „Vrij" was, werden op onver antwoordelijke manier gezinnen met ouden van dagen en zieken binnengesmokkeld. Hierdoor ohtstpnd een gevaar voor honger, koude en ziekte,, hetgeen tot elke prijs moest voorkomen worden. Herhaaldelijk hebben wij op dit gevaar gewezen en gewaar schuwd, zelfs per radio, niet zonder oproep binnen te komen. Deze goedbedoelde waar schuwing werd in de wind geslagen en Zaterdag j.l. hebben we zeer tot onze spijt moeten constateren tot welke ingrijpende maatregelen dit heeft geleid. Zeer goed weten we onder welke moei lijke persoonlijke omstandigheden onze ar beiders werken, doch er is een regeling ge troffen, dat zij die hier in het algemeen be lang wérken het eerst hun* gezinnen zullen kunnen laten terugkomen. Werkgevers maken lijsten op, waarbij naar diens inzicht aan hen die het langst gewerkt hebben -voorrang wordt veleend om hun 'familie té laten terugkomen. Intussen wo- nep er thans in Venraij verschillende fami lies die hun papieren volkomen in'orde héb ben. De meesten hiervan weiden of op last van de autoriteiten of in liet algemeen be lang toegelaten. Anderen hebben, gebruik makend van listen en leugens of van plaats gehad hebbende verwarringen, hun papieren weten te bemachtigen. Hier, zoals overal waar hardy gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. We geven toe dat er fouten ge maakt,zijn. Ondanks dat .blijft iedere be gunstiging van welke groèp of persoon ons vreemd. Om alle belangen zo goed mogelijk te kunnen dienen, bleek ons co mité te; eenzijdig samengesteld, waarom wij enige personen van niet vertegenwoordigde groepen verzochten met ons- mede te Wer ken, Alle goede en opbouwende critiek hebben wij bij ons werk. zeer Zeker nodig. Op Cri tiek voortkomende uit eigèn-belang kunnen wij niet ingaan. C.N.V. te Venraij. Noot van de redactie: Inderdaad er zijn altijd Van die gladde vissen, die menen door alle mazen van de gespannen netten heen te kunnen glippen. Elk middel is deze verderfelijke egoïsten heilig. - Toch kunnen Wij de houding van het C.N.V. niet begrijpen, dat het zich eenvou dig bij deze schreeuwende „plaats gehad hebbende" onrechtvaardighedenschijnt" neer te leggen. Immers wel wordt toegegeven dat er ele menten zijn geweest die „gebruik makencl van listen en .leugens hun papieren hebben weten te bemachtigen". Maar nergens lezen wij de verzekering, dat tegen deze onsoCiale leugenaars zal worden opgetreden! 'Wij persoonlijk kennen de krachtdadig heid en énergie waarmede feet G.'N.V. in véle zaken schitterende resultaten wist te bereiken; dat hét hier met nog groter kracht in moetgrijpen, wij zouden willen zeggen, het- gezonde rechtsgevoel eist -zulks, VANUIT DE STRATOSFEER! Toen Noach van God de opdracht kreeg zich met de meest uitgelezenén' der schep ping op de ark uit .de woelende wateren te redden, gaf hij ook ieder dierenpaar een plaats in deze kleine gemeenschap. 1 Hij nam een leeuwenpaar, de koning der dieren, maar ook een mierenpuar, de eenvoudigste en ijverigste onder hen. En, wat zeker is,^ hij koos de beste van ieder soort Een aloude geschiedenis, die zich te Ven raij tén dele gaat herhalen. Niet, dat ik het C.N.V. met onze wijze vader Noach zou willen vergelijken! Qok wil ik niet zeggen, dat wij in de Venraijse ark nu gaan zitten afwachten- tot dé regen ophoudt te stromen. Ik kan mij echter yoorstellen, dat toen vader Noach moest gaan kiezen tussen alle in nood verkerende dieren, er wel enig ge drang zal zijn geweest voor de ark. Wat had de -Wijze aartsvader echter aan een leeuw, die zich te vef had gevreten en er niet meer koninklijk uitzag? Wat kon hij uitrichten cnet een koe, die géén melk meer gaf? Zou hij een trekos hebben genomen, die te koppig of te lui was brate werken? Iedere vergelijking pleegt mank te gaan en zo ook deze! De bevolking van Venraij zal werkelijk niet onder behoeven te gaan met uitzondering van de besten, maar toch.... Venraif zal moeten worden opgebouwd door de besten van de besten! Allereerst moeten worden toegelaten de echte werkers met hun gezinnen, het aller laatst zullen mogen binnentreden degenen, die zich in de oorlog laf en egocentrisch hebben gedragen. Düs. geen zwart-handèlaren, geen pro- -Diiitse-elementen, al menen zij ook, dat hun voormalige, zelfs ambtelijke functie, hen het recht verschaft van voorrang, geen lieden, die van tvvée walletjes plachten te. eten. Wij zullen die profiteurs moeten weren, willen wij een werkelijk goede gemeenschap op bouwen. En mochten- onverhoopt toch van dergelijke elementen doórJ hun brutaliteit toegang - tot onze ark. hebben gekregen, er - uit er mee, geen J angst herenvan het C.N.V. Vader Noach 'koos alleen de besten „P if ar d". GEVRAAGD voor direct in dienst te treden JONGENS EN MEISJES voor dë Afdeling Binderij en Pakkerij. Drukkerij L, J. Geeris Roxs - Helmond

De Zwijger | 1945 | | pagina 4