4 „DE ZWIJGER" kunnen geven, zich nu geheel geven aan de opbouw van een nieuwe sociale orde, on geacht godsdienscige en principiële ver schillen. Veel te lang hebben wij ons eng-sectarisch opgesloten, waardoor een vruchtbare uit wisseling van ideëen door talrijke vooringe nomenheden reeds bij voorbaat schipbreuk moest lijden en een gezonde inliltratie van goede denkbeelden uit een ander kamp on mogelijk was! Natuurlijk blijven er principen.. waarvan nimmer afgeweken kan worden maar her is nu tijd alle krachten samen te bundelen rot een eenheid en tegenstellingen zo min moge lijk toe te spitsen. De eeuwenoude strijd tussen oud en jong moet eens en vooral beslecht zijn, door alle initiatief onverbiddelijk in handen der |ongeren te leggen. Dit moge revolutionnair klinken, niemand behoeft dit te stoten, daar iedere „oudere" met jonge frissche ideéen tot onze rijen behoort I Wij zijn nu eenmaal niet langer gediend met vooroorlogse, beschimmelde groeperingen en verwaterde, kleurloze formaties op ieder gebied, die iedere frisse wind en iedere originele gedachte bij voorbaat verdoemden, omdat zij met pasten in het afgezaagde, uil gelopen schematje. niet pasten in het laadje van de geestelijke kruideniers op maat schappelijk gebied, of misschien een of ander heiligenhuisje omvertrapten 1 De maatschappelijke structuur van mor gen zal zich ook demonstreren in eigen ge meente, waar in bepaalde vormen en lichamen zich de nieuwe stromingen zullen manifesteren. Tot dit teriein willen wij ons in een volgend artikel beperken, om daarin onze gedachten in concreto uiteen te zetten, om zo reëele directieven re geven voor de zo noodzakelijke innerlijke opbouw. G.g. WEET U DAT. U, om in Venray te komen, zich eerst moet vervoegen ter Gemeentesecretarie te Merselo. alwaar een speciale ambtenaar zitting houdt voor toegangsbewijzen voor Venray? in Venray weldra een beurs geopend zal worden, waar iedere eerlijke burger die 'goederen terug kan brengen, die hij bij zijn terugkeer als van een ander afkom stig huis aantreft? in'Venray een bureau geopend wordt voor de Schade-Enquëre-Commissie en voor de wederopbouw (Ir. Henk). bij de repatriëring de „erkende" zwart handelaren her. laatsc aan de beurt zullen komen! Dat naar ons (bescheiden) oordeel in een Nieuw Venray voor dergelijke on vaderlandse creaturen geen plaats meer mag zijn, dat sommige boeren na zelf een varken „buiten om" geslacht te hebben, het toch nog nodiy vinden vlees te gaan halen via de distributie! dat er andere sociaal- denkende „heren" waren, die varkens zonder eigenaar (en die waren er rond Venray niet weinig) eigenhandig oppik ten en voor 'n flinke prijs verkochten)! wij ondanks deze fraaie practijken toch vertrouwen blijven stellen in de eerlijk heid en gemeenschapszin van ons volk. de redactie zo ontzettend te kampen heeft met vervoersmoeilijkheden. Dat ons blad in eén dag tijds verspreid moet worden van Weert tot Wanroy en zelfs tot in Tilburg? in Venlo in openbare schuilplaatsen voor 450 personen nu 900 personen dag en nacht huizen? I De 'Redactie wensfaan affe vrienden en bekenden een Zalig 'Kerstfeest. 'Moge het Kerstkind 'It aften die innerlijke kracht schenkenwelke I nodig is om afs fiere katholieken de fasten van dit ogenblik manmoedig te dragen. 3 i i I sim,.min, iii in Venlo de mensen moeten leven van 2 broodjes per week? Venlo ons inziens tor nu toe de zwaarst getroffen stad is van geheel Zuid-Neder land. Vergadering Wederopbouw Venray Zaterdag 16 Dcc. j.l. werd ce Venray een vergadering gehouden van alle bij de weder opbouw betrokken instanties. Deze confe rentie ging uit van het C.N.V. en stond onder leiding van Dr. Hoyng. Onder de aan wezige merkten wij o,m. op Burgemeester Janssen, de commandant van de B.N.B.S., Ir. Hezik gemachrjgde van de Wederopbouw, van Schendel, verschillende doktoren, ver tegenwoordigers van de voedselvoorziening, verkeersinspectie, kolenvoorziening, C.C D., distributie, politie, etc. In het verloop der vergadering bleek duidelijk hoezeer deze conferentie nodig was, en hoe weinig men van elkanders activiteit en prestaties afwist. Even voor de vergade ring gaf de plaatselijke geallieerde bevel hebber blijk- van zijn belangstelling door per soonlijk enige tijd te vercoeven onder de vergaderden. Drukke werkzaamheden liepen hem weer zeer spoedig elders heen. Deze geallieerde geste werd ten zeerste gewaar deerd. Dr. Hoyng opende de vergadering met een hartelijk welkom en zette in zijn in leiding het doel van deze bijeenkomst uiteen. 1) Te weten wat er door de verschil lende instanties gedaan wordt voor de weder opbouw. 2) Te komen tot een zo groot moge lijke samenwerking. Daarbij gaf Dr. Hoyng tevens de ver zekering dat de mannen van het C.N.V. absoluut belangeloos werken, geen enkele pretentie hebben dan voor Venray te wer ken. Critiek zal altijd welkom zijn, maar Iaat deze dan opbouwend gegeven worden en geen vormen aannemen van uitvechting van persoonlijke kwesties. Hierna werd overgegaan tot behandeling van allerlei niet het herstel en repatriëring samenhangende kwesties: electriciteit. be- drijfsschadeenquéte, schadeloosstelling voor vernieling en plundering van achtergelaten goederen, brandstoffenvoorziening, distributie etc. Vastgesteld werd een officiële regeling voor het „repatriërenwelke in ons blad afgedrukt is. Het beste rcsulcaat van deze bespreking was o.i. wel de nauwere samenwerking, die zal ontstaan tussen de verschillende instan ties. En zulks is alles waard 1 In ons volgend nummer wat meer over deze besprekingen. 1 "iiim „illllu.iinii .illlli,,ilHk„ilMh.illlll..illlll,.il!11i„illlli..illll!„illlli„illUi, k.iiiiii,.iiiiii,.i!iiii„iiiiih,iiiiii.,iiiiu.iitiin.iiiiiii.rfiiiii.iiiiiii.i mui, iiiik., iiiiiiniiiii

De Zwijger | 1944 | | pagina 4