2 „D E Z W IJ G E W 1. Goederen halen zonder oflicieele op roep van het G.N.V. is met toegestaan. 2. Eigenaars van onhersrelbare huizen worden door het C.N.V. opgeroepen orn toe te zien bi) het slopen en opruimen, hun eigendommen mogen zij veilig stellen. Voor zoover noodzakeh]k en mogelijk is worden zij hierbij geholpen door opruimings dienst etc. 3. De. eigenaars van herstelbare huizen ontvangen volgens een bepaald systeem een oproep van het C.N.V. voor reparatie van hun huizen. De eigenaar of zijn vertegen woordiger ineldt zich ter gemeentesecretarie te Merselo en ontvangt daar een schriftelijk bewijs. Hiermee gaat hij naar Civil affairs te Venray. waar dit bewijs afgestempeld wordt. Hij kan dan zijn huis gaan repareren, zo nodig met hulp van Gemeentewerken afd. Herstel. Is het huis bewoonbaar gemaakt dan krijgt het C.N.V. hiervan bericht en deze instantie roept, wanneer de voedsel en brandscoffen- positie dit toelaten, de gehele lamilie (het gezin dus) op naar Merselo. Het hoofd van het gezin haak op her kantoor van het C.N.V. (te Venray) de bewoonbaaiheids- verklanng af en Iaat deze afstempelen door de burgemeester. Na deze lange „lijdens weg" mag hij dan eindelijk ;i;r> dierbaren een hartelijk welkom gaan toeroepen. Na dit innig en blij weerzien trekt de gehele familie of Papa alleen naar de Marechaussee kazerne. alwaar alle persoonsbewijzen van het gezin afgestempeld worden door de politie en waarmee de laatste acte van het repatriceringsbliispel voltooid is!! Den ge lukkige en de zijnen proliciatl Wij hebben de gang van zaken misschien war uitvoerig uiteengezet, maar ieder weet nu wel waar hij aan toe is. Het is dus duidelijk dat niemand naar Vemay terug kan zonder officieele oproep Natuurlilk zijn er „slimmerds" geweest, die overal tussendoor glippen. Wij kunnen wel zooveel uit de school klappen dat de „clandestiene gerepa meerden' nog wel eens moeilijkheden mek de distributie kunnen krijgen, Houdt U dus allen aan deze offi- cieele richtlijnen, ieder krijgt zi|n beurt. Hoe ordelijker de zaken verlopen, hoe sneller allen weer in Venray terug zi|n. Gedurende de tijd dat het huis bewoon baar is en de familie nog niet is teruggekeerd, zal de eigenaar in het algemeen belang elders worden tewerkgesteld. Dit geldt eveneens later voor alle rerrug- gekeerde gezinsleden die nog geen werk hebben. Ieder wordt voor de gemeenschap aan het werk gezet. Dit zal iedereen dui delijk zijn. Gaarne zouden wij persoonlijk zien dar allen volkomen vrijwillig hun mede mensen helpen bij herstel en andere werk zaamheden. luist nu kan iedereen getuige nis geven van goede wil ror samenwerking en gemeenschapszin. Het mag niet voor komen dar iemand, die „onder dak" ge- holpe.n is lekker achter zijn kacheltje gaat zitten. Deze onsociale elementen wij kunnen ons niet indenken dat zj talrijk zullen zijn worden onverbiddehik hard aange pakt, een eis van sociale gerechtigheid 11 Wanneer dus iedereen weer zo vlug mogelijk naar huis wil gaan, dan is er maar een weg Helpt elkander met herscel en opbouw, geefc uw arbeid volkomen vrij w illig IWanneer bii ons allen voorop staat, iedereen zoveel mogelijk te helpen, dan is er een redelijke kans dat iedereen binnen niet al te lange tijd in Venray terug kan komen, Dat ook onze boeren hierin een voor name taak cc vervullen hebben, behoeft nauwelijks gezegd le worden. Wanneer zn hun voedselvoorraden rer beschikking stellen van onze overheid, dan is spoedig de voedselvoorziening in onze streek verzekerd. Boeren doet uw plicht, gii kunt de noden van onze bevolking aanzien lijk verlichten. En tot slot geldt voor ledereen: Helpt elkander, maakt elkander niet her leven zuur niét óiiredeltjk gekanker. Zeker, fouten zullen er altijd gemaakt worden, inaar er wordt gewerkt. Werkt U volledig mee. dan is onze toekomst hoopvol. PROBLEMEN II. In liet vorig nummer gaven we enkele problemen aan. die zich overal in de bevri|de gebieden voordoen. We wezp.n op de voed selpositie, op de toekomst der ondergrondse strijders en het cotlaboraceursprobleem. Het wil ons voorkomen, dat een van de grootste moeilijkheden zal bestaan in de moreele omvorming van ons volk. Immer?, als we nagaan, hoe na meer dan vier jaar oorlog de psychische inscelllng van ons volk geworden is, dan mag men zich gerust de vraag stellen: Hoe zal dat alles weer terechc komen? Om een voorbeeld te noemengedurende de bezettingstijd heeft zich een verzets-men- Calireit van het Nederlandse, volk meester gemaakt, die zo taai en sterk was en is, dat het de onderdrukkers met mogelijk was, om ons land hun verderfelijke anti-christelijke levensbeschouwing op te dringen. De Ges- tapo-orgatiisatie was zo ingericht, dal liet grootste gedeelte van het verzet ondergronds moest gebeuren. De ondergrondse werkers werden meesters in liet uitvinden van listen en sluwigheden. Ze hebben een harde leer school doorgemaakt en weren, hoe verzet gepleegd moet worden. Zullen zij allen straks in een bovengronds Nederland hun hele verzers-mentaliteit lacen varen? Hierbij dienr niet vergeten te wor den, dat allerlei verzetsgroepen aan het werk waren. Tijdens de oorlog werden velen gedwongen, om direct of indirect werk voor den vijand te verrichten. Zij hebben dit gedaan, maar achtten het hun plicht zo weinig mogelijk te presteren. Zij trainden zich in sabocage en werden meesters in „lijntrekker!)": Zullen zij zich aanstonds met hun hele persoonlijkheid en met al hun werkkracht kunnen geven aan de opbouw van ons land Zal de zakenman, vooral de jongere, die bipia vijf jaar lang een abnormaal zakenleven heeft moeten leiden, weer in sraac zijn om tot het normale terug te keren Men zou hier noy verschillende groepen van hec Nederlandsche volk kunnen aan halen en telkens de vraag stellen: Hoe zal leder weer terugkeren naar een normale toestand Men versta ons goed: wij bedoelen hier geenszins de oude toescanden. Integendeel wij hopen van harte, da: de oorlog met al ziin ellende, met vergeefs geweest is en dat er veel nieuwe en goede dingen tot stand zullen komen, maar met recht mogen we vreezen, dat een ci|dsbestek van vi|f jaren van abnormaliteit en illegaliteit een zeer groote invloed gehad heeft op de geestes gesteldheid van ons volk. Hieraan kan nog het volgende toegevoegd wordenleder rechtgeaard Nederlander walgt van de nationaal-socialistische levensbe schouwing en haar pracTijken. Het gevolg was: haat. Onze gedachten en gesprekken zaten er vol van en we voelden het aan. dat dit tot de eigenschappen van den goeden vaderlander behoorde. We lieten onze- haat persoonlijk worden en voedden hem, menend, dat onze Vaderlandsliefde dit eiste. Dit alles is begrijpelijk. Maar zal ook deze ongebrei delde haat. niet zijn nawerking hebben? Men zal het vaak moeilijk gaan vinden om de grote deugd van naastenliefde toe te passen. En coch, wil ons land na de onstane chaos van moeilijkheden, weer gezond worden, dan is het hoognodig dat alle Nederlanders in volle gemeenschapszin, volgzaamheid en liefde samenwerken voor dat grote doel: de herrijzing van ons land. Al de genoemde problemen zijn slechts op te lossen door een geschikt, streng en rechtvaardig gezag, waarbij voor elke leidende functie de juiste man op de juiste plaats gevonden inoet worden.

De Zwijger | 1944 | | pagina 2