4 „DE ZWIJGER" „Nieuw-Vera-ijafd. Weert, van harte be danken voor hun" actie, die zulk een middag tot resultaat had. Uit dit alles is wederom de grote een dracht en samenwerking gebleken, die alle Venraijers verbindt, en wij kunnen niets anders dan de vaste hoop uitspreken, dat iedereen we.èr terug zal keren naar zijn ge liefde woonplaats, om er een Venraij op te bouwen, nog mooier en beter dan het tot nu toe was. Mevr. L. E. San Giorgi-Russel. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verartrw. der "Red.) x AAN HET C.N.V. Door ,,De Zwijger" zijn wij ervan' op de hoogte gesteld, dat enkele vooraanstaande mannen een comité gesticht hebben, dat de betekenisvolle naam draagt Nieuw Venraij., Hét streven van dit comité is ons 'echter niet geheel duidelijk, wil hef enkel en al leen de banden van dé evacuees onderling nauwer aanknopen of wil het zijn werk zaamheden ook uitstrekken bij de wederop bouw van Venraij zelf? Ir. dit laatste geval dunkt ons moet het, comité ook alle Venraijers omvatten, zowel boeren als burgers, arbeiders als' midden standers, daar de Venraijse gemeenschap uit al deze personen js opgebouwd, en niet enkel uit een groep alleen. Voorlopig kan het comité in deze vorm blijven werken. Hoewel de jongere genera tie i.o. zeker beter vertegenwoordigd mocht zijn. Maar wil het comité haar werkzaam heden zélf voortzetten, dan op zo breed mogelijke basis. - Evacuees in Lieshout. verantw. Th. Swaters. ANTWOORD VAN HET C.N.V. Het Comité-'-tracht de noden van 'onze evacuees zov^sil mogelijk te verlichten door hun gegronde klachten en wensen bij de verantwoordelijke instanties voor te leggen. Verder beschouwt het comité zich als een orgaan, waardo.or het contact tussen de evacuees zoveel mogelijk levendig wordt gehouden, door het verstrekken van inlich tingen over verblijf van familieleden, ken nissen etc. i Tot zover liggen de werkzaamheden zui ver op evacuatie-terrein. Daar er echter on der alle mensen uit onze streek het Verlan gen leeft, zo vlug mogelijk terug te kunnen keren, heeft het comité zich in verbinding gesteld met de diverse autoriteiten van Ge allieerde zijde en van het militair gezag. Deze actie raakt dus het repatriëren en alle werkzaamheden, die daaraan verbonden zijn: zoals herstel van huizen, sloping etc. Dit laatste geschiedt vooral in Samenwerking met de- technische dienst, onder leiding van de heer van Schendel. De wederopbouw is echter een vraagstuk, dat in de naaste toekomst niet aan de orde zal kunnen worden gesteld. Dit zal iedereen duidelijk zijn en het comité zal vanzelfspre kend geen voorbarige pretenties aan de dag leggen om hierin als leidend orgaan te wil len optreden. i De vertegenwoordiging van het volk in zijn brede, lagen' is een kwestie die aan de orde zal komen, wanneer een nieuwe ge meenteraad in een of andere vorm in het leven, wordt geroepen! Men mag nu daar over geen speculatieve beschouwingen gaan houden. Dat wij alleen mensen uit een bepaalde klasse ingeschakeld zouden hebben, daarop antwoprden wij-§tel LI eens goed op de hoogte van de lijst van al onze médewerkers, zij komen uit alle standen, zowel oud als jong. v De leden van het Comité beschouwen zich in de'eerste plaats als Venraijers én iedere Venraijer, die mee wil werken, is bij hen welkom WEET U DAT: in Tilburg een bond is opgericht voor aannemers, waarvan alleen zij lid mogen zijn, die niet voor de Wehrmacht gewerkt hebben? Dit ter navolging voor andere plaatsen, - volgens ,,Je Maintiendrai" vele mensen bij een controle op persoonsbewijs e.d. for- malitieten, sterke herinneringen krijgen aan de veelgesmade Landwacht. de beroemde jeep. het manusje van alles, in Amerika in massa-productie vervaar digd wordt en reeds 70.000 „jeeps" aan land gezet zijn. lot 25 Nov. door het 2e Br. leger voor de Ned. Burgerbevolking 2757 ton levens middelen Werden aangevoerd, waaronder o.in. -296 ton vet. 553 ton vlees én 107 ton koffie. X wat de voedselvoorziening betreft voor het gehele bevrijde Ned. gebied de eerste phase geldt: n.l. de militaire periode. Weet LI dat zodoende de uiteindelijke verant woordelijkheid voor de voedselvoorzie ning der burgerbevolking in handen van het Geall: Opperbevel ligt grote voedselvoorraden opgeslagen wor den voor de bevolking van bezet Neder land en dat zulks volkomen verantwoord is met het oog op de ellendige toestand, waarin onze eigén landgenoten zich be vinden volgens „Veritas" in Roermond verwoest werden: De Bergstraat, Schoenmakers straat rond het Stationsplein en Zwarte- broeksplein. Godsweerdersingel, Munster straat en 'Neerstraat, eveneens „De Steene Trappen" en het Sint Tosephge- sticht. J eveneens volgens .Veritas" in Venlo vier kerken getroffen werden, n.l. de Klaas kerk, Dominicaenkerk, St. Martinuskerk en Mariakerk dat zwaar beschadigd werden: de Jodenstraat, Grote Beekstraat, de Maashaven, de Parade en de Singels ZOEKERTJES Verblijf gevraagd van Marie Beclet, huis houdster van J. Esser, Venraij. Informaties worden gaarne ingewacht: Heuvel 49, Hel mond, p.a-, Dr. Bloemen. Bericht voor Hoogstraat 21; Weert: Mar tin \SJrsmans is bij Gez. Raaijmakers te Lierop, Bericht voor Raaijmakers, Kerkpad te Venraij: Uw kistje met inhoud is terecht. Inlichtingen bij J. Goumans, Kerkstraat B 105, Boekei. Jac. van de Wouw zoekt zijn vader, moe der en broer. Zijn adres is Bakel B 212. Truus Ars-Tonen, Hushovén 107, Weert, vraagt het verblijf van haar ouders P. Töo- nen-Vermeulen: Npl Tonen-Peters en kin deren. Inlichtingen worden gaarne inge wacht Hoogstraat 21, Weert. Het lid van de B.N.B.S., dat bij de familie Janssen, Stationsweg 55a, een paar laarzen geleend heeft, wordt verzocht deze terug te. bezorggn bij Aben Servatiusweg,'Venraij. V/ordt vermist een grote partij textielgoe- deren, tijdens evacutaie te voorschijn geko- deren, tijdens evacuatie te voorschijn geko men. Een hoeraatje voor de eerlijke vinder.

De Zwijger | 1944 | | pagina 4