ÓPEN BRIEF „de zwijger- aan de Burgemeesters van enige gemeenten Tot onze grote ontsteltenis vernamen wij, dat in Uw gemeenten nog geen evacuatie- gelden. noch voor kwartiergevers, noch voor evacuees, uitgekeerd zijn, terwijl over al elders de zaken prachtig geregeld zijn! Vele mensen zijn nu al ruim 5 weken geëva cueerd. door de oorlogsomstandigheden daartoe gedwongen. Zij zijn in Uw ge meenten practisch overal gastvrij ontvan gen, maar helaas! een uitkering van evacu- atiegeld bleef achterwege Een groot gedeelte,, van onze inwoners heeft veel of alles verloren, zij zijn onder gebracht bij in doorsnee eenvoudige lieden, die aanvankelijk hun huizen openstelden, maar voor wie het een ondragelijk juk werd zelfs 10 personen geheel tot hun last te nemen. En dan de evacuees, zij ontvangen van U niets om ook maar het geringste te kunnen kopen. Een van U. Burgemeesters, heelt zelfs het plpn opgevat, de evacuees door hel inhouden van het hun toekomende geld te dwingen, eventueel gered geld of bezit eerst op te maken, alvorens zij steun ontvangen. Dit is dun geen evacuatiegeld. F.delacht- teu in Uw ge-meen ren komen voort, doordat er geen geld vergoed wordt en hel gebeur de dan ook dat evacuees gewoon op straat gezet werden om deze redenen. Onze Commissie zou gaarne van U ver nemen. welk argument II heeft deze gei den niet uit te betalen, zi; zou deze. gaarne gepubliceerd willen zien. Maar zijn er geen argumenten, dan mogen wij II erop Wijzen, dat U ernstig in Uw taak te kort schiet en op onverantwoordelijke wijze het leed van Uw getroffen landgenoten verergerd hebt. Comité Nieuw Ven ra ij, Noord-Koningiünewal 55, Helmond. DE TOEKOMST VAN VENRAIJ Het is een mooi en verblijdend verschijn sel, dat er zeer veel Venrayers zijn. waaronder zeer zwaar ge trol lenen die ondanks alles, met een lach op het gezicht verklaren We zullen Venray weer zoo gauw mogelijk en ook zoo goed mogelijk doen herrijzen. Ieder denkt dan op de eerste plaats aan zijn eigen huis. zijn eigen zaak en aan zijn Kerk. Want al is 'r een weldaad voor geheel Venray, dat de Paterskerk is gespaard ge bleven. toch is een toekomstig Venray on denkbaar zonder parochiekerk. Maar dat toekomstige Venray, m.a.w. de wederopbouw van Venray zal langzaam en moeilijk geschieden Weinigen onder ons zullen zelfs kunnen zeggen, hoe lang 't zal duren er, hoe 't zal gebeuren. Alleen één ding is er, waarvan wij nu vandaag al overtuigd zijn de toekomst van Venray zal afhangen van 'i innerlijk gehalte van de Venrayse mensen zelf. 'n Paar flinke handen, 'n vaste wil en ge zónd verstand is absoluut onmisbaar, maar voor alles is noodzakelijk een door en door principiële Katholieke •meatalikeu.. AAN ONZE BOEREN! De tijd van ..leveren" is voorbij, stek nu al Uw yraan ter be schikking van de overheid. Groots is Uw taak bij de weder opbouw van ons land. Vervult Uw Nederlandse plicht! bare; DT ïnresfe TonfflS? Eiffen bordeel en eigen eer moeten op de achtergrond blijven. Daadwerkelijke Gods liefde en dat is pas ware naastenliefde moet de basis vormen, moet het fundament zijn van 't toekomstigs Venray Dierbare. Venrayers we zijn nu in de tijd van de Advent. De grote voorbereiding op de komst van onzen Verlosser is begonnen. We gaan allen ons hart zuiveren van alles wat niet christelijk is. Wc zullen proberen meer vergevensgezind, meer verdraagzaam, meer vredelievend te zijn. Wc zullen ons best doen minder ons zelf te zoeken, minder gesteld te zijn op aanzien en stand. We zul len proberen in ons zeil iets aan te kweken van die eenvoud van Jezus Christus, die als kind op de wereld kwam en als een verlatene aan 'r kruis is gestorven. We zullen proberen zóó te leven. zoals we ons voorgenomen hebben in de eerste oogenblikken van 't verschrikkelijke bombardement van Venray, toen we God dankten dat wij nog leefden Het is absoluut zeker, dat als ieder van ons zich zelf zó durft aan te pakken, dan is er reeds een rotsvast fundament gelegd voor een toekomstig Venray: dan zal Ven ray schoner en groter dan te voren her rijzen. maar ook dan alleen. P.fr. Gregorius van de Ven o.f.m. yt- Wij ontvingen onderstaand gedichtje, dat aan de zware dagen van onze bevrijding gewijd is en juist door zijn eenvoud en har teiijke oprechtheid bijzonder treffend is. Vele, die deze tijd van angst en leed door maakten. zullen in onderstaande regels enkele van hun gedachten en gevoelens in die dagen terugvinden t GEDACHTENIS Hoe donker was de horizon, toen hel geweld zo plots begon in Venraij's rustige straten. - Geen burger, die ooit had gedaéf' daL zo n ellende werd gebracht terwijl bede niet kon baten. Granaten, vuur er, dood bedreigden hen in barre nood. Bevrijding, verminkt door ruwe horden, innig verlangd zo lange, tijd moest zwaar van ongeluk geboren worde.: Was dit een straf ons toebedeeld Ons, wij die meenden onverdeeld in vreë te kunnen leven 1 Wat wij doorleefden ied're stond bracht ons de bede in de mond- God, laat ons toch in leven Neê'tfTTnij mijn huis, nïern nrïf riifn' Tuïard. God, wat is mij dit alles waard, waartoe dient nog al dit streven Ik smeek U God, verhoor mijn beé ik wil U dienen steeds in vreê, maar laat ons, iaat ons leven (Tillij D.) ZOEKERTJES Bericht voor Bert: De zaak staat er niet prachtig voor. van P et. Frits Schelbergen uit Broek-huizen vorst wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de redactie van ons blad. Adres: Parallelweg 13. Helmond Wil G. J. W. H. Willems geb. te Horst. 22-3-12. zich melden aan het kantoor van het C.N.V.. Koninginnewal 55. LAAT Drukwerk en Cartonnage Fa. L. J. GEERIS-ROXS, HELMOND 4 .illlMüll,.lllül. iillli, .llllli, „•Jlllr,.i::i!i„ill!li,iiillLiilllli.il il'!li.iill!i.,ill!li,,illlli„.lll!i. vervaardigen bij DRUKKERIJ EN CART ON NA G EF ABRI EK

De Zwijger | 1944 | | pagina 4