De tentoonstelling 'Onderdrukking en bevrijding' Dienstweigeraars en deserteurs in het Derde Rijk Van 6 maart tot 7 april 2004 komt de tentoonstelling 'Onderdrukking en Bevrijding' naar het JOC Ysselsteyn bij de Duitse militaire begraafplaats. 'Onderdrukking en bevrijding' is een tentoonstelling van foto's en brieffragmenten van dienstweigeraars en deserteurs ten tijde van Hitiers Derde Rijk. Zij wezen oorlog af en moesten die principiële keuze meestal met hun leven betalen. Tientallen medewerkers van het Anti-Oorlogsmuseum in Berlijn begonnen in 1989 een speurtocht naar vergeten geschieden^ van mensen die ook in moeilijke omstandigheden 'nee' zeiden tegen de oorlog en geweld. Uit familiealbums stelden zij een indrukwekkende expositie samen van foto's en fragmenten uit brieven waarin de dienstweigeraars hun keuze motiveren. Het bleek vaak moeilijk dit materiaal te bemachtigen. De familie wil er veelal niet aan herinnerd worden dat een familielid werd geëxecuteerd. De tentoonstelling is in de Duitse taal, maar heeft Nederlandse vertalingbrochures. Tijdens de tentoonstelling wordt een film getoond, waarin jongeren uit het voortgezet onderwijs Venray, Geldern (DE), Scharnebeck (DE) en Papenburg (DE) hun wereldopinie geven. Zaterdag 6 maart 13:30 uur wordt de tentoonstelling geopend door Burgemeester Drs. J. Waals. Om 15-30 uur kunnen de bezoekers een rondleiding over de begraafplaats krijgen. De tentoonstelling is geopend van 6 maart tot 7 april Maandag tot vrijdag 09:00 tot 16:00 uur Zaterdag tot zondag 11:00 tot 16:00 uur Groepen kunnen een rondleiding over de begraafplaats krijgen en aansluitend de tentoonstelling bekijken. U moet zich dan wel eerst even aanmelden bij het Jongeren Ontmoetingscentrum. Voor schoolklassen van het voortgezet onderwijs is een speciaal programma ontwikkeld bij deze tentoonstelling. De klassen krijgen eerst een rondleiding over de begraafplaats. Vervolgens krijgen ze een opdracht waarmee ze individueel door de tentoonstelling gaan. Aan het einde van het programma kunnen alle scholieren een persoonlijk bericht achterlaten. Kosten 25,- per groep (maximaal 30 personen) Mocht u interesse hebben in het programma voor de schoolklassen dan kunt u contact met ons opnemen. De tentoonstelling 'Onderdrukking en Bevrijding' heeft het Museum voor Vrede en Geweldloosheid in bruikleen van het Antikriegsmuseum in Berlijn-Brandenburg. Jongeren Ontmoetingscentrum Ysselsteyn Timmermannsweg 75 5813 AM Ysselsteyn Tel. 0478-541916 E-mail: info@joc-ysselsteyn.com Internetadres: www.joc-ysselsteyn.com

Ysselsteyns Nieuwsblad | 2004 | | pagina 12