Mededeling Dorpsraad: Uitzetting asielzoekers Mede naar aanleiding van een gesprek tussen Gem Venray Weth. Emonts en BorpSTddd Dhr v Egmond) en een afvaardiging uit onze gemeenschap (Huisartsen Keijzer Vccp/cfpi/i Pastoor Jenniskens en afVaardiging dorpsraadover het uitzettingsbeleid van y asielzoekers door de Overheid heeft de Gemeente Venray een afkeurende brief geschreven naar Mw. Verdonk Min. voor Vreemdelingenzaken en Integratie Met instemming van de Gemeente willen wij u kennis laten nemen van dit schrijven. Onderwerp:Uitzetting van asielzoekers Datum: 3 okt. '03 Geachte mevrouw Verdonk, Wij brengen u in herhaling op een eerder schrijven dd. 28 mei 2003 van onze verantwoordelijke wethouder Maatschappelijke Diensten de heer Emonts, het volgende nogmaals onder uw aandacht. egemeente Venray zet zich vanaf de invoering van de Nieuwe Vreemdelingenwet 2000 in als betrouwbare partner yan de njksoyerheid en de instellingen die uitvoering geven aan het landelijk asielbeleid (het Centraal WT APVa"? Cn lmm'gratie en Naturalisatie DienstIn de gememoreerde brief van 28 mei 2003 heeft we houder Emonts al uitvoeng aangegeven ernstige twijfels te hebben over wijze waarop het bestaande asielbeleid ten uitvoering wordt gebracht. voor^ eerdere SChrijven wensen wij verantwoordelijk lokaal bestuur nogmaals de aandacht te vragen "De verplichting tot het werken aan het eigen vertrek" De inhoud van het asielbeleid doet het voorkomen dat asielzoekers die hier in asiclprocedure(s) verkeren om een ijdelyk/ permanent verblijf te bewerkstelligen na een negatieve uitspraak van de rechter zichzelf bedenken, de procedures niet verder doorzetten, en zich volledig wijden aan het spoedige vertrek uit het land dat zy als toevluchtsoord verkozen hadden. Dit is niet de realiteit van "het leven" In de praktijk zal de meerderheid van deze personengroep dit niet doen, en komt met name de omgeving waarin deze personen veelal lang verkeren in opstand, omdat zij zich niet herkennen in een overheid die~ dergelijke samenlevingsproblemen initieert. Uw uitvoerders gaan daarbij, zo constateren wij, onzorgvuldig te werk, en spelen een ronduit aanmatigende rol ten aanzien van bewoners in deze veelal kleine dorpsgemeenschappen. Het betreft hier mensen, die (nog) gewoon bekend zijn met de begrippen als naastenliefde en respect voor de medemens, en daar ook naar handelen. Wij zijn de mening toegedaan, dat mensen die zich vanuit dergelijke motieven inzetten voor de medemens ongeacht afkomst en/of status het volste respect van anderen verdienen. Dit geldt zeker voor een (dienstig) ambtenarenapparaat dat handelt en uitvoert namens de hogere - en/of tere overheden. Op basis van de reacties uit deze gemeenschappen hebben wij ernstige twijfels bij de wijze waarop dit door uw uitvoerende instanties wordt ingevuld. In aanvulling op dit element melden wij dat wij onaangenaam verrast zijn, dat het handelen van deze mensen in bovengenoemde zin in toenemende mate door de rijksoverheid als strafbaar betiteld wordt. Als lokale overheid herkennen wij ons niet in uw opstelling, aangezien wij blij zijn dat mensen deze kritische functie nog wensen te vervullen. Deze spontane daadkracht van mensen uit de zogenoemde kerkdorpen van Venray, te weten Ysselsteyn en Oostrum brengt ons ertoe u te bewegen uw beleid rond uitzettingen te herzien. Het kan niet zo zijn, dat de lasten van het rijksbeleid op de schouders van deze mensen gelegd wordt. Als er problemen zijn rond het asielbeleid betreft dit geen burgerlijke verantwoordelijkheid van daar toevallig verblijvende mensen, maar een probleem van de rijksoverheid. Het feit. dat dit toch gebeurt is onverklaarbaar, en wij overwegen albankelijk van uw antwoord dit ook niet langer uit te leggen, omdat wij met betrokken mensen ernstige tekortkomingen in de uitvoering en de communicatie constateren. Wij willen u deze laatste overweging nadrukkelijk meegeven. Op basis van onze lokale ervaringen gedurende een langere periode menen wij, dat er binnen het wettelijk kader (lees; het zelfstandig vertrek) alsmede binnen de uitvoering van de uitvoerders die onder uw directe verantwoordelijkheid resoneren tekortkomingen geconstateerd worden door bewoners in Venray, maar ook door ons als verantwoordelijk gemeentelijk bestuur. Hoogachtend, Burgemeester en Wethouders van Venray. 6

Ysselsteyns Nieuwsblad | 2003 | | pagina 3