Dorpsraad C.Ysselsteyn Wat houdt ons bezig? Lokale Sociale Structuurschets Gemeente Venray 2001 Aanleiding van het onderzoek Eind 1998 werd het poject "Leefbaarheid in De Peel" afgesloten, na een periode van 6 jaar. Dit gebeurde met een publicatie waarin de hartenkreet werd opgenomen: pleit voor voortzetting van leefbaarheidsinitiatieven in De Peel. In 1999 heeft, het Ministerie van VWS een deel van het Peelgebied aangewezen als één van de pilotprojectcn voor het ontwikkelen en uitvoeren van regionaal sociaal beleid in een plattelandsgebied. De proef bestrijkt een gedeelte van de provincies Limburg (Helden, Horst, Meijel, Nederweert, Sevenum en Venray) en Brabant (Asten, Deume en Someren). De Provincie Limburg heeft het leefbaarheidsonderzoek in Venray mogelijk gemaakt. Het onderzoek De Lokale Sociale Structuurschets is tot stand gekomen door Symbiose met medewerking van de gemeente Venray en Synthese. Hel omvat veel cijfers over leefbaarheidsonderdelen in de gemeente Venray en een onderdeel dat voor ons, als inwoners van Ysselsteyn, interessant is: een karakterschets. We zullen de karakterschets van Ysselsteyn samengevat weergeven. De Structuurschets zal door de gemeente Venray gebruikt worden voor de ontwikkeling van beleidsplannen. Onderscheidend van andere kernen Ysselsteyn onderscheidt zich van andere kernen door het aantal winkels en dc relatief grote afstand tot andere kernen. peiljaar 1990 1995 2000 inwonersaantal 2052 2040 2167 Werkklimaat hi Ysselsteyn is 30 werkzaam in de agrarische sector gevolgd door 18 in de dienstverlening. De zorgelijke ontwikkelingen in de landbouw en veeteelt leiden tot de mening dat de leefbaarheid in de kern aangetast wordt. Hel werkklimaat in Ysselsteyn wordt echter als ruim voldoende beoordeeld. Belangrijk aandachtspunt is de ontwikkeling van het industrieterrein, er wordt gepleit voor grotere kavels en versnelde procedures. Woonklimaat Er zijn onvoldoende mogelijkheden om te kunnen verhuizen doordat er door de stankcirkels niet gebouwd mag worden, huizen worden gekocht door kapitaalkrachtigen en voor de agrarische sector is verhuizen binnen de gemeente niet zinvol. Bij een eventuele uitbreiding van het woningaanbod is meer aandacht nodig voor goedkopere woningen voor starters. Sociaal klimaat. Ysselsteyn telt 27 verenigingen waar 70 van de bewoners lid van is. Veel van de verenigingen worden niet door de gemeente gesubsidieerd. Het sociale klimaat wordt door 3 factoren positief beïnvloed: - een grote gemeenschapszin - een zeer actieve houding van de inwoners - het huidige economische klimaat, hierdoor zijn mensen tot veel in staat. Men maakt zich wel zorgen over het sociale klimaat in de toekomst. V oor zieningenniveau In Ysselsteyn is men niet ontevreden over het voorzieningenniveau.Wel wordt opgemerkt dat veel inwoners zich onvoldoende bewust zijn van hun koopgedrag. Door in Venray te kopen wordt het winkelbestand in Ysselsteyn afgekalfd. Bestuurlijk klimaat. De dorpsraad functioneert actief maar er is een kritische toon die meent dat de dorpsraad veel krachtiger moet optreden, b.v. inzake woningbouw voor jongcren.De raad heeft echter een adviesfunctie en is afhankelijk van de gemeente. Men voelt zich in Ysselsteyn niet serieus genomen door het gemeentebestuur. Ter verbetering wordt door dorpsraden voorgesteld om een gemeentelijke gebiedsmentor aan te stellen. Conclusie De algemeen gemiddelde waardering voor leefbaarheid in Ysselsteyn is ruim voldoende tot goed. De belangrijkste opdracht is het behouden van de huidige leefbaarheidssituatie. Het onderzoek:"Leefbaarheid Kernen en Wijken" is zeer uitgebreid en ligt ter inzage bij de secretaris van de dorpsraad: dhr. Jan van de Pas (tel. 541611). Wilt u meeluisteren en praten? U bent altijd welkom op de dorpsraadvergaderingen die aangekondigd worden in het Y.N.B. Graag tot ziens!

Ysselsteyns Nieuwsblad | 2002 | | pagina 3