Thans zijn we dar. aan het laatste artikel in deze reeks gekomen die "bedoeld waren als een aanloop naar ons Gouden Dorpsfeest. Dit laatste artikel is in 1926 door een journalist opgetekend nadat hij een bezoek had gebracht aar. de Burgemeester P. v.d. Loo te Venray We moesten even met de voorkomende Burgemeester, de Heer 0. v.d. Loo spre ken om over IJsselsteyn georiënteerd te werden. Cns nieuw dorp ligt onge veer vijf kwartier van hier, bezijden de we& Vonray- Deurneverklaarde de Burgemeester. Op uw tocht hierheen hebt ge het moeten zien in 1920 zijn we daarmee begonnen. Wij maakten de "Stichting Eigen Boer", datwil zeggen He Horen: -Jan Poels, P.Rut ten en mijn persoon, wonnen advies in bij de Red. Heidemaatschappij over een keurig dorpsplan van onze chef van de dienst van ge me ntewerken de Heer Timmc-rmann, en klopten bij mi nister v.Ysselsteyn aan, om medewerking voor het bouwen van een vijftien tal z.g. Regerings-b^erderijen aan de hoge Peelrug. De minister vond de plannen zo sympathiek dat we terstond zijn stem had den en daardoor kwamen de eerste vijftien Regeringsboerderijen tot stand, welk feit wij in de geschiedenis wilden vastleggen door de naam "Yssel steyn" er aan te verbinden. Dat is in kort bestek, aldus burgemeester v.d. Loo, de stichting van hot dorp Ysselsteyn, waardoor in de moeilijks crisisjaren veel werkloosheid is voorkomen. De eerste jaren waren zwaar, doch van lieverlede ging het beter en nu na 5 jaren kan men zeggen,dat, als er geen tegenslagen korren, onze kolonie de tijd der kinderziekten te boven is. Wanneer ge er gaat kijken zult ge zien, dat de oogst goed staat, dat er weilanden zijn met prachtig vee, dat de boerdeii jen uitste kend zijn gelegen en non indruk van welvaart maken. Ge kunt TI daarvan overtuigen de "Anna hoeve" en de "Catarir.a hoeve", dicht bij de grote weg Op het ogenblik zijn te Ysselsteyn reeds 49 woningen gebouwd, waaronder 31 boerderijen, 11 keuterijen en 3 woningen voor neringdoenden. Er bcstaa ook een school, waarin zondags een kerkdienst wordt gehouden en een wo ning voor het hoofd der school. De plannen tot stichting van een R.K. Kerk hebben reeds vaste vorm aan genomen, zodat Ysselsteyn, dat nu 330 inwoners telt, stammend uit noorde lijk Limburg, speodig eon zelfstandige parochie kan zijn. De vooruitzich ten zijn gunstig, behalve dat Ysselsteyn blijft groeien, zijn in het aan grenzende "Veulen" ook reeds 22 boerderijen cn keuterijen tot stand ge bracht, welke met nog oen zevental grote ontginningen aan do overkant van de weg Venray- Deurne een omgeving vormen, waarin perpectieven liggen voor een grote landelijke gemeente. Eet moge enigzins als toekomstmuziek klinken, maat toch indien het stichten van boerderijen van middelbare grote door de steun van het Rij bevorderd blijft, dan zal van de Deel onder Venray eon landbouwoord gemaakt Runnen worden, waar jonge boeren een lonend bedrijf en honderden werknemers brood zullen vinden. Wij hebben ons na het bezoek aan de Burgemeester van Venray over dis voorspelling niet te zoor verwonderd, toen wij het wel overwogen en sys tematisch plan van Ysselsteyn zagen. Er is een groot met bomen omringd dorpsplein, waarheen de getraceerde aarde banen voeren, die later bestraa zullen worden. Op het plein moer de kerk verrijzen en kringsgewijze daar omheen worden de huizen gegroepeerd met in wijdere boog do grote boerde rijen. Sr is rust en toch leven in dit landschap, de rust der sobere lan delijkheid en het leven dsr rode pannendaken in de groene en gele scha kering van weilanden en korenvelden. En om de idylle van het landelijke schoon der herboren Pe-al streek te ver volmaken, denk dan terug aan dit eens zo geschuwde land. Een zal zeggen: Er is esn wonder gebeurd, want de Peel is de Peel niet meer. Geraadpleegde literatuur K.Diliing "Dc Peelstreek" 1919 J.v.d. Griendt, Gorrcsponden!èebrieven 18?6 De Maasbode van Augustus 192C. Economische- Statistische Besichten 29 December 1918 G JIV!Verlinden

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1971 | | pagina 7