1) Sevenum verkocht van haar woeste grond 215 Ha. a f.10C.-, terwijl 500 Ha. werden verpacht op een termijn var 50 h 90 jaar h f.4.Dat de priizen hier be Lrekkelijk laag zijn, moet uitsluitend aan de afgelegen ligging worden toegeschreven. SSeye'L .schrijft de oorzaak van haar geringe werkzaamheid o.m. toe aan ge brek aan samenwerking net andere gemeenten, vooral inzake de waterlozing. Deze gemeente legt het zwa .rtepunt op het ript van goede wegen, buurtwe gen, Jaarlijks wordt 8 - 10 Ha. in percelen van 1 - 2 Ha. aan. ingezete nen verkocht. De gemiddelde prijs was f.200.- per Ha. Onder de 'gemeenten die zelf de hand aan de ploeg hebben geslagen, staat Maashees' vooraan. De provincie hechtte haar goedkeuring aan het gemcen- iebsluit om het Overloonse vlak, grenzende aan Venray, in eigen beheer te ontginnen. Daartoe nam de gemeente successievelijk con bedrag van f.144.000.op. Het grootste deel van de grond, voor bouw- en grasland geschikt, is reeds ontgonnen en bebouwd met boerderijen. De gemeente heeft enige ja ren lang de ontginning, die door de Ned.Heidemij is uitgevoerd, zelf ge ëxploiteerd, Doch daar de aanvraag om boerderijen vooral van boeren uit Zeeland en Holland steeds toenam, achtte de gemeente het beter, te ver pachten. In het algemeen is zulks voordeliger dan exploitatie in her groot, daar landbouwers met volwassen kinderen dikwijls meer en zeker goedkoperkunnen voortbrengen. Het uitgestrekte Overloonse Vlak is nu bijna geheel in weiden en akkers herschapen, dank zij vooral de voortvarende burgemeester Rieter, die er geen vrede mee had, de kostelijke grond woest te ihten liggen. Als men in.aanmerking noemt, dat de ligging ten opzichte van het verkeer voor al in de aanvang (omstreeks 1904) nog zeer ongunstig was en het naaste station Vierlingsbeek op ruim: één uur afstand ligt, bewondert men het kloeke optreden neg des'te meer. Sambock ontgon.zelf ook een gedeelte hare merendeels goede woeste gron den tot bouw- en' grasland en gaf daarmede een goed voorbeeld. Omstreeks 1909 verkocht de gemeente 520 Ha. aan do J8.V. Lactaria, die de grond van 1910 - I9H geheel in cultuur bracht en bijna uitsluitend tot gras- en bouwland aanlegde. Deurne maakt er geen aanspraak op, een opgewekt ontginningsleven le hebb ben bevorderd, niettegenstaande dat het merendeel der gronden goed is en in verhouding tot andere gemeenten vrij gunstig aan spoorweg en ka naal ligt. In 1914 lag nog 65 van de totale oppervlakte der gemeente woest, bijna alle woeste grond behoort aan de gemeente (in 1914 ruim 56CO van de 6000 Ha.) Op een enkele uitzondering na is het particulier bezit, dat merendeels eigendom is van de Vennootschappen Grlendtsveen en Helenaveen ontgonnen. Als de gemeente geen gelegenheid voor nieuwe cultuurwerken geeft, is het particulier initiatief wel gedwongen te rusten. De gemeente exploiteert de hoge verten voor turf- en turfstrooiselfabricageSedert 1900 werd 90 Ha. veen onder de gewonen verkoopcondities verkocht. Sedert de laatste 20 jaar, doch vooral na 191dwerden de slechtste hei degronden tot dennenbos aangelegd. Deze gronden liggen hoofdzakelijk langs de kunstweg Deurne - Venray en Deurne - Helmond. In 1918 waren 200 Ha. bebost, Ir. de allerlaatste tijd is besloten, gronden ep. erf pacht te geven met recht van koop, vooral ten behoeve van uitbreiding van de kleine en middelgrote bedrijven, van w elke gelegeheid dooringe zetenen een ruim gebruik wordt gemaakt. In 1918 worden op die manier 200 Ha. uitgegeven. Het moet worden betwijgel.d, of het. juist is, dat geen gronden worden verkocht in enige grotere complexen. Men denke eens aan "Lactaria", "De Domp" onder Gemert, "De Hips" onder Bakel e.a. grote ontginningen, die het sein zijn geweest veer het ont staan van kleinere bedrijven, dóórdat het grootkapitaal dure toegangs wegen en ontwateringskosten had tot stand gebracht. De raeeète aanvragers wensten de percelen direct op naam, minder kapitaalkrachtige lieden worden in de gelegenheid gesteld, r.a verloop van enigs jaren de grond veer de thans geschatte, waarde in eigendom te ontvangen. zie verder.

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5