Venray bezit nog 4000 Ha. woeste grond. Onafzienbaar is het iieiuecom- dat' z-ch uitstrekvan Üeurae tot nabij Venray, envan Overloon tot Horst, slechts enkele bonen, zoals die, welke de omlijsting vormen van het kruis bij de Crayer.hut, onderbreken de gezichtseinder in de richting Deurne. In de richting Horst vormen enjge groepenj= ik en den tor plaatse, waar vroeger de schaapskooien stonden, de enige afwisseling. Het terrein bevat uitgeveende, soms vrij diepe 'gaten, z.gboersnkuilen en enkele gro tere plassen, in sommige helder water, heerlijk om in te zwemmen. Hen groot gedeelte is s1 winters moerassig. Ir. de herfst is het eer: aaneenge sloten h'cidebloesemveld, dat het oog van de natuur1 lefhebber in verruk king brengt. Eet zal nog lang duren, dat de heide als natuurmonument hier uitzondering is géwordén, en .ontginning regel. Hier ook is ten volle van toepassing de uitroep van een Engelsman, die dwalende op de grote Drentse heide on der de indruk kwam van de enorme wijdte en kaalheid de uitdrukking bezig de: 'Here is not even a tree tot hang yourself". Van deze verlaten lap grond werd in 1912 onder het Veulen 60 Ha. verkocht die thans reeds tot bouw-' en grasland ontgonnen is en met een mooie boerderij ocbouwd. Haver, rogge, vlas, erwten, mangelwortelen, aardappelen, klaver en gras gedijen er uitstekend. Forse Belgische paarden en robuste koeien komen er tot een ontwikkeling, alsof het een kleibodem gold. De ir.ere0.deels hn- musrijke, lage zandgrond werd slechts 25 cm. omgeploegd en behouden s het weinige mest uit eigen bedrijf met kunstmest bemest. In 1916 kocht dezelf de eigenaar nog 70 Ha. op een publieke verkoop togen f.240.per Ha, inderen kochten in dezelfde hoek totaal 200 Ha. voor gelijke prijs. De waarde steeg ir. 4 jaar van f.60.tot f.240.of 400 i<>. De 4000 Ha. woeste grond, welke Venray nu nog bezie, vertegenwoordigen dus een groot kapitaal. Neemt men gemiddeld f.150.— per Ha. aan, dan is de waarde f.6nj.00t. zodat tegen 5 de gemeente jaarlijks f.18.000.aan inkomsten derft Bij de Crayonhut verkocht de gemeente in "19'lfi 200 Ha. voor f.250-per Ha', langs de weg Deurne - venray werden 200 Ha. in effpacht uitgegeven tegen f.5.tot f.15.por Ha. De gemeente is nu wakker geworden en volgt nu een gehele nieuwe koers. Vooral sinds de brede macadamweg ven le'i'TC naar Venray in 1916 werd voltooid, kwam er plotseling verandering in dé toestand. Dagelijks passeren nu tientallen voetgangers, fietsers en voertuigen de weg. De gastvrije bewoners der eertijds zo eenzaam gere gen 0rayor.hu teen café anex boerderij, oorspronkelijk verblijf van smokkelaars en reeds moor dan een eeuw door dezelfde familie (Janssen,,' bewoond, verheugen zich in eer. .steeds drukker bezoek. Janssen i,Hannes •jut de Hut) ontgon hier zelf om het huis 6 ha., gekocht van de gemeen te Deurne voor f.50,,-- tot f.60.— per Ha. Grote en goed groeiende vrucht bomen leveren het bewijs van de vrij hoge leeftijd der nederzetting. Weel derige rogge en aardappelen pleiten voor de productieve kracht van de grond. Hier vindt de reiziger te midden der dorre streek eensklaps een plekje om zich te verkwikken. In 19"17 oogstte Janssen 3o al. rogge, en meer dan 500 hl. aardappelen(Ceresper Ha. Dat hij met zijn tijd mee gaat, blijkt wel hieruit, dat zijn zoon met good gevolg van de Landbouw school te'Boxtel, eindexamen heeft gedaan. Dat belooft voor de naaste toe komst veel goeds ten opzichte var. do ontginning der omliggende heide. Want de man der praktijk, toegerust met een goede dosis wetenschap, zal het best en voordeligst ontginnen(De hier bedoelde Brans Janssen ver trok met eon ietwat dol hoofd in 1928 naar Canada.) Sedert 1915 is Venray begonnen, de ontsJul tingvan haar woest gebied te bevorderen d'oor de aanleg van wegen en waterleidingen, Zij heeft daartoe door de Heren van Beurden, landmeter en Tiir.mermann, directeur van gemeentewerken, een net van wegen en waterl.eidingen doen ontwerpen, dat~v-oral rekening houdt met hoofdverbindingen tussen gehuch ten en dorpen, stations, kanalen etc. Zo is b.v. Noord - Zuid van de Bra bantse weg vanaf Overloon, dom het raidden van de Venrayse Peel, tot cp j_ 4 km. san de Horster grens een brede zandweg geprojecteerd. De weg vertakt zich in tweeën (Lovinckplein) 1een weg naar de Horster veldspoorweg naar station America. 2. een weg naa± het station Griendtsveen er het. Deurnense kanaal. Deze weger zijn 5 uren gaans lang,Voorts zijn dwars er. parallelwegen gepro jecteerd, zodat kopers en pachters omtrsn t. uitweg en waterafvoer 're odu aanstonds georiënteerd zijn. verder.

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5