VervoIkOe Peelstreek Wij nemen aan, dat de volwassen mens van gemiddeld gewicht en bij mid delmatige arbeid, zonder in gewicht af te nemen, per dag 10C gram eiwit, 500 gram zetxneelachtige stoffen en 100 gram vet nndig heeft. In calcriën uitgedrukt is deze voedelnorm 340CDit stemt overeen met de norm, in oorlogstijd (1914-18) voor het Engelse volk in 1917 aangenomen na een onderzoek'van de Kon.Commissie voor voedselvoorziening aldaar, bestaande uit de eerste psychologen des lands. De juisheid ervan is nader beves tigd door een intergeallieerde satudiecommissiedie in 1918 beslists, dat 330"' calorieën voldoende was en zo nodig zonder bezwaar met 10 konden worden verminderd. Wij hebbenuvoor onze berekening 34oo aangehouden. In de genoemde produc ten zit een caloriewaarde van totaal 2.451.08.000 calorieën. Eer jaar por persoon is nodig '.241.000 calorieën, zodat duo bijna 2 mil- lioen mensen met de op die oppervlakte to telen producten kunnen worden gevoed, nemen wij verder aan, dat onze bevolking over het toekomstige tijdvak- van- een halve eeuw jaarlijks met m 70.000 zielen toeneemt, dan zou er dus nog 30 jaar arbeid en voedsel leunnen worden verschaft aan het Nederlandse vclk door ontginning alleen.(In de hiervoor bedeelde 30 jaar nam de bevolking van ons land niet zoals men verwachte met 2 millicen, maar met +*3 millioen toe.) De drooglegging der Zuiderzee en voorts grondverbetering, waardoor mins tens evenveel kan worden bereikt, bezorgen dus tesamen met heide- ont ginning een mensenleven lang de zekerheid van on3 volksbestaan en volks welzijn. Om nog een juister denkbeeld te geven, dienen de volgende cij fers. Op middelmatige heidegrond kah bij doelmatige ontginning worden geoogst per Ha. (1916). Aardappelen 15000 kg., thans 32500 kg. Rogge 2100 kg. 3500 kg. Haver 1950 kg. 3500 kg,,wordt hier thans niet meer verbouwd. Nemen wij aan, dat elk gewas 100.000 Ha. wordt geteeld, dan is do op brengst in geldwaarde in normale tijd* Aardappelen 25 millioen gulden, thans 227-è millioen gulden, Rogge 20 millioen gulden, thans 150 millioen gulden, Haver 20 millioen gulden, thans 130 millioen gulden. Totaal'65 millioen gulden voorheen, en thans 507-g- millioen gulden, in clusief stro. In dit bedrag ia jaarlijks 20 millioen gulden aarbeid3loon begrepen, waarvoor k f.600.per jaar aan 30.000 arbeiders werk kan worden ver schaft. Thans is het salaris voor 30.000 werknemers 450 millioen gulden. Met deze cijfers voor ogen (1916) is de eis r.iet overdreven, dat het Staatsbestel met al de middelenwaarover het nu en in de toekomst be schikt, de ontginning zal bevorderen en ookmal hadden wij geen gebrek, dan nog zou ontginning moeten plaats vinden, terwille van de productie van voorraden, opdat in tijden van schaarste geen onmiddelijk gevaar voor ondervoeding en honger zou dreigen. Wat in ons land zelf kan worden voortgebracht, behoeft niet van buitenaf te worden ingevoerd. Wij weten dan, waar ons geld blijft, wat wij er voor krijgen en kunnen zelf voezicht houden op de aanwending ervan. Als er een overschot van productenis, kan het worden uitgevoerd. Op die v.ijze wordt de kracht en het aanzien van ons land en volk meer bevorderd dan door financiering van maar al te vaak onsolide gebleken buitenlandse be langen. Allereerst zorge men er voor dat onze binnenlandse bronnen van productie ruimschoots vloeien, alvorens hulp te verlener, buiten de gren zen. Dat zij de leus, waaronder onze Staat een krachtiger steun en be vordering van ontginning dan oto heden tegenover ons volk ten volle kan motiveren. Wij denken hierbij aan al de misere, die de overheid vooral in de s teden terzake van de voedselvoorziening en distributie heeft ondervonden. KORFBALCLUB. Meisjes, er liggen nog verschillende spelregelboekje bij Gerrie Keysers. Degene die een boekje besteld heeft, moet dit aan ook een afhalen. Leidsters denken jullie aan de Contributie

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1971 | | pagina 4