ijsvlakte werd veel geijshockeyd en er werden lange slingers van schaatsers geformeerd. De schaatsers maakten flink vaarttotdat de voorste schaatserdie achteruit schaatste, de rem erop zette en de slinger omzwiepte. Door de middelpuntvliedende kracht werden de achterste schaatsers met volle vaart het riet in geslingerd. Algehele hilariteit natuurlijk. Degenen die alleen maar lange afstanden wilden schaatsen, konden terecht op de drie lange ijsbanen die onderling verbonden waren. Je kon dus eindeloos rondjes schaatsen, hetgeen voor de Castenrayse deelnemers aan de Elfstedentocht een ideale training vormde. Op de foto is rechts nog net het hutje op de visheuvel te zien, waar versnaperingen verkocht werden. Deze foto staat ook in het 256 pagina 's dikke boek over de Castenrayse Vennen. Het boek is te koop bij Jan Strijbos ian.striibos(a)Jietnet.nl tel. 0478-571677 voor 35,-. Terugblik op 2010 Onze heemkundestichting mag met grote tevredenheid terugblikken op het afgelopen jaar. U hebt weer 49 keer wekelijks van ons een bericht in dorpsblad De Schans gehad met daarbij telkens vijf boerengezegden en een oude foto met beschrijving. We zijn de redactie van ons weekblad zeer dankbaar, omdat het breed uitdragen van de Castenrayse historie een van onze doelstellingen is. De afgelopen jaren hebben we op verschillende locaties in ons dorp een monument c.q. kunstwerk geplaatst die alle verwijzen naar een belangrijk onderdeel van onze dorpsgeschiedenis. In 2010 kreeg een metalen beeld van een schaatsenrijder een plek bij de toegangsweg naar de Castenrayse Vennen. Het project over dit staatsnatuurreservaat vormde het hoogtepunt van onze activiteiten. Een expositie, de uitgave van een fraai boek en een schoolproject maakten naast het beeld deel uit van het project. Enkele van de overige activiteiten in 2010 waren: Op 30 januari werd op initiatief van onze stichting het beeld van St. Brigida in de Castenrayse kerk op het priesterkoor uitgestald ter verering en op 1 februari werd het beeld tijdens een korte plechtig heid op een eigen altaar geplaatst. Op donderdag 25 maart wapperde voor de eerste keer onze eigen vlag bij Heemkundelokaal 't Moëzehool ten teken dat het gebouwtje geopend was. Op woensdag 3 maart plaatsten we een informatiebord bij de kerk. Op het bord staan foto's van de verschillende kapellen c.q. kerkgebouwen die Castenray gehad heeft. Op maandag 8 maart vond de jaarvergadering van het Historisch Platform Venray plaats in de Dorpszaal van gemeenschapshuis De Wis te Castenray. Na de pauze verzorgden we een powerpoint- presentatie over het werk van onze stichting. Op dinsdag 16 maart woonden we in de Grote Kerk te Venray de uitvaartdienst bij van ons oud lid Wim Jeuken. Öp maandag 29 maart pleegden we onderhoud aan de wegkruisen en monumenten in Castenray. Op zaterdag 3 april was Jan Strijbos te gast in de LI studio te Maastricht voor de radio-opname van het live-programma 'Limburgs Land' van presentator Ger Houben. Op dinsdag 13 april verzorgde Jan Strijbos voor de ANBO-Venray een powerpointpresentatie over de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' en Nico van Melo. Op woensdag 21 april verzorgden we voor de KBO-Castenray een rondleiding aan De Diepeling. Op vrijdag 28 mei bracht ons bestuur met partner een bezoek aan het privé-oorlogsmuseum van Edu Pouwels aan de Swolgensedijk 13 te Melderslo. Aansluitend hadden we geheel op eigen kosten een buffet met drankje bij Jan en Riek Weijs te Castenray. Op zondag 27 juni stonden we met een mooie stand op de Braderie bij de Bierfeesten in Castenray. Op zaterdag 10 en zondag 11 juli gaven we uitvoering aan het project over de Castenrayse Vennen. We mochten onder meer twee burgemeesters, een wethouder, afgevaardigden van Staatsbosbeheer, het IVN Geijsteren-Venray, de Vogel werkgroep Horst-Sevenum en mensen van de Kunstwerkplaats Venray verwelkomen. Op zondag 18 juli verzorgden we voor de Castenrayse jongeren van KiC, Kleur in Castenray, een foto-expositie bij de heropening van de JOP, de Jongeren Ontmoetingsplaats. Op woensdag 4 augustus pleegden we onderhoud aan de wandelroute in de Castenrayse Vennen. Op zaterdag 7 augustus maakten we bij Ger en Pascal Collin aan de Lollebeekweg een 40 minuten durende film van het werken met oude tractoren. Hay Strijbos maakte foto's van het gebeuren. Op donderdag 16 september kwam de jury van Kern met Pit op bezoek in het heemkundelokaal in verband met de beoordeling van het project 'Herleving Historie Hengstenassociatie Vooruitgang

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 14