Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray '-Ke-m^etTitzooT Maandag 6 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 't Oeëg van de vrow mikt de kamer züver. (Eigen toezicht geeft het beste resultaat.) 9 Züte paere en jong vrollie bliëve nie. (Alle mooie dingen vergaan.) 9 Waor 't paerd stöt, mót 't vraete. (Men moet zich kunnen schikken waar men is.) 9 Pisse göt vur 't danse. (Wat 't eerst nodig is, moet 't eerst gebeuren.) 9 De rillekwie verieëre. (Een meisje kussen.) De oude foto De ouderen onder ons herinneren zich nog heel goed de sacramentsprocessies van vroeger. Vrijwel het hele dorp trok dan mee en dagen van tevoren waren de verschillende buurtschappen al in de weer met het verzamelen van veldbloemen en 'meien kleine berkenboompjes. Daarmee werden de stratenwaarover de processie trok, versierd. De pastoor liep in een mooie koorkap met het Allerheiligste onder een baldakijn. Dat werd gedragen door de kerkmeesters of door mensen van een verenigingbijvoorbeeld de Jonge Boeren. De processieroute ging voor een groot deel over veldwegen die later verdwenen zijn. Zo kon je vroeger binnendoor van Petje Steeghs (Lollebeekweg) naar Pietje Poels (Horsterweg). Daar stak je de straat over en kwam je via een veldweg bij van de Pasch (Roffers) aan de Roffert. Deze weg werd later geblokkeerd door een autoweg. De weg werd vervolgens omgebouwd tot de vierbaans autosnelweg A 73. Bij van de Pasch boog de stoet naar rechts richting de eik bij Teng Dinghs (waar nu het gezin van Henk en Brigitte Strijbos woont) en weer terug naar de kerk. Op de foto zien we het rustaltaar bij Petje Steeghs rond 1933. Voor het v °f*CNSVAW

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 18