van historische kennis van ons dorp een van de belangrijkste doelstellingen is van onze stichting, vormen de wekelijkse publicaties met onder meer telkens een oude foto met korte beschrijving een wezenlijk onderdeel van onze activiteiten. Verder willen we uiteraard ons film- en fotoarchief waar mogelijk aanvullen, zodat ook volgende generaties zich een duidelijk beeld kunnen vormen van hoe het vroeger was. We streven er naar om elk jaar een bijzondere activiteit te organiseren. Dit kan zijn het organiseren van een grote expositie, of bijvoorbeeld het plaatsen van een gedenkteken of een kunstwerk dat herinhert aan een historisch feit uit het Castenrayse verleden. Het hoogtepunt in het afgelopen jaar was zonder twijfel de herleving van de historie van de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' Venray-Horst-Sevenum e.o. en Nederlands beroemdste trekpaardhengst Nico van Melo. Het stenen beeld aan de Horsterweg zal hieraan hopelijk nog tot in lengte van jaren blijven herinneren. Het is in elk geval gemaakt van duurzaam materiaal, zodat het normaal gesproken nog eeuwen mee kan. De historie is uitgebreid beschreven in een prachtig boek met een paar honderd foto's en afbeeldingen. Hieronder een samenvatting van onze activiteiten in 2009: In februari maakten we video-opnamen bij Mia Geurts-Duijkers (87 jaar) in Venray. Zij en haar zus Jet (dochters van Piet Duikers van Hoenderhof 'Zeldenrust') vertelden over vroeger. Op 2 april werd de Castenrayse Weersteen door het Team RVF Wanssum opgenomen in 'geocaching' en om 20.00 uur ging hij online. Maandag 6 april vertoonden we in gemeenschapshuis De Wis een montage van films die pastoor Rieter vlak na de Tweede Wereldoorlog maakte. Woensdag 8 april mochten we in het Gouvernement te Maastricht bij aanwezigheid van de Venrayse wethouder Elly van Dijck de oorkonde 'Kern met Pit' en de bijbehorende cheque van 1000,- in ontvangst nemen. Dit hadden we te danken aan de prima organisatie van de herdenking van de Castenrayse Indiëgangers op 6 oktober 2007. In het Gouvernement hadden we een informatiestand over ons project opgebouwd. Woensdag 15 april leidden we een excursie van de KBO-Castenray in de Castenrayse Vennen. Woensdag 22 april organiseerden we op verzoek van de firma Teunesen Zand en Grind in De Wis een informatieavond over een uitbreiding van de ontgrinding aan de Diepeling. Onze stichting had in gemeenschapshuis De Wis een foto-expositie ingericht. Zaterdag 25 april werd de schijnwerper bij het Matthiasmonument op initiatief van onze stichting in gebruik genomen. Woensdag 13 mei vond in Museum De Peelstreek te Ysselsteyn de presentatie plaats van de HPV-uitgave Venrays Verleden IV. Jan Strijbos gaf daarbij een lezing over Nico van Melo. Dinsdag 19 mei kreeg onze stichting bezoek van het voltallige College van B en W van de gemeente Venray. We brachten allereerst een bezoek aan ons heemkundelokaal. Vervolgens verzorgden we voor het college een excursie in de Castenrayse Vennen. Op 25 mei kreeg ons heemkundelokaal een naamplaat. Op de naamplaat staat het nieuwe logo en 'Heemkundelokaal 't Moëzehool'. Zaterdag 26 september richtten we in het kader van het trekpaardenproject een expositie in op basisschool De Stek. Zaterdag 3 en zondag 4 oktober onthulden we een beeld ter herinnering aan de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' en aan Nico van Melo. Er werd een boek gepresenteerd en een expositie, een toertocht en een hengstenmonstering gehouden. Woensdag 25 november vertoonden we in gemeenschapshuis De Wis een anderhalf uur durende film over het trekpaardenweekend. Daarnaast bezochten we lezingen, workshops en exposities. Er werd gewerkt aan het archief; foto's gescand, ingeplakt en voorzien van bijschriften; foto's en documenten op Rooynet geplaatst en foto's uitvergroot om te exposeren. Ook werden diverse externe contacten onderhouden en werden nieuwe ideeën uitgewerkt. Al met al weer een jaar vol bedrijvigheid. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray dankt heel bijzonder iedereen die in het afgelopen jaar ons werk op enigerlei wijze gesteund heeft. Ook volgend jaar hopen we weer op uw belangstelling en bijdrage te mogen rekenen. Wij danken de redactie van de Schans voor het plaatsen van al onze artikelen en wensen u allen een in alle opzichten Gelukkig en vooral Gezond Nieuwjaar toe 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 15