een fascinerend schouwspelwaarbij gehoopt wordt dat de kinderen (en ook de volwassenen) iets meekrijgen van de achterliggende gedachte: iets over hebben voor elkaar en mensen die het moeilijk hebben een handje helpen. Enkele jaren geleden werden troshopen ergens op een akker aangelegd, waarna in het open veld het St Maartensvuur ging branden. De laatste jaren lag de houthoop op het verharde terrein van loonwerkerkersbedfijf Hendrix en Smits, zodat kinderen en ouders zonder met modder besmeurde schoenen thuiskwamen. Dit jaar stond op dat terrein een grote tent voor de Caselsen Aovend van de fanfare en het Vorsteraodsbal van de carnavalvereniging. Derhalve vond de St. Maartensviering plaats op het speelveld aan de Gerrit Artsstraat/Past. Verheggenstraat. Vanwege de nabij gelegen huizen en het fraaie veld was er geen troshoop gemaakt, maar werd het St Maartensvuur nagebootst met vuurkorven. Het was weer een geslaagde St. Maartensviering. Als Stichting Heemkundig Genootschap Castenray zijn we blij met de Sint Maartenstraditie in ons dorp en we danken alle vrijwilligers dan ook van ganser harte voor hun inzet Sint Maarten Sint Maarten werd in 316 als Martinus geboren in Hongarije. Hij was de zoon van een Romeinse magistraat die zich in Hongarije gevestigd had. Toen Martinus 15 jaar oud was, nam hij dienst in het Romeinse leger en werd geplaatst bij de ruiterij in Gallië (Frankrijk). In deze periode speelt zich het bekende verhaal af dat hij bij de stadspoort van Amiens zijn mantel deelde met een arme bedelaar. In de nacht daarop zou hij Christus met zijn halve mantel gezien hebben en dat was voor hem de ommekeer in zijn leven. Hij verliet het leger en ging bij de bisschop van Poitiers in de leer. Toen Martinus 18 jaar was, werd hij gedoopt en later tot priester gewijd. Hij ging naar zijn geboortestreek om daar het christelijke geloof te verkondigen, maar ondervond heel veel tegenstand. Al snel moest hij weer vertrekken en rond 360 leefde hij als kluizenaar ten zuiden van de stad Poitiers. Hij kreeg veel volgelingen en in 361 ontstond daar het eerste klooster op Franse bodem. In 371 werd hij door de bevolking van de stad Tours tot bisschop gekozen. Martinus zette zijn monnikenleven voort en stichtte omstreeks 375 een klooster in Tours. Samen met zijn kloosterlingen werkte hij aan de verkondiging van het christendom in Frankrijk. In november 397 overleed Martinus en op 11 november werd hij begraven. Sindsdien zijn in Frankrijk duizenden kerken aan hem gewijd. De St. Martinus-basiliek in Tours werd een nationaal heiligdom. In ons land is Martinus onder meer de schutspatroon van de steden Utrecht en Groningen. Veel kerken, maar ook scholen, schutterijen, fanfares, e.d. kregen zijn naam. Samen met Sinterklaas is Sint Maarten in ons land een van de populairste heiligen. Pas veel later na zijn dood werd 11 november een lichtfeest voor de kinderen, waarbij in veel plaatsen de kinderen net als vroeger met Vastenavond langs de deuren gaan voor snoep en fruit. Ze zingen dan het Sintemertesliedje. In Castenray kennen we dat deel van de traditie niet. Schenking Van Annie Peeters-Steeghs ('Pétje zien An') kregen we een religieus schilderijtje, een wandkruis, een koperen Christushoofd met wij waterbakje op hout en een pijpenrekje. Annie Steeghs is een dochter van Pétje Steeghs. Ze woonde jarenlang in Horst, maar is onlangs verhuisd naar Bejaardencentrum Sevenheym in Sevenum. Annie, zeer bedankt en we wensen je nog een heleboel mooie jaren in Sevenum. Wie heeft nog foto's of kent nog een leuke anekdote of verhaal van 't Casels Broek? (tel. 571677 of jan.strijbos@hetnet.nl) Filmavond trekpaardenweekend Deze vindt plaats op woensdag 25 november in gemeenschapshuis De Wis. Aanvang 20.00 uur. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. De film duurt 1 uur en 35 minuten. Openstelling heemkundelokaal 't Moëzehool In de maanden november en december is ons heemkundelokaal elke maandagmiddag van 13.30 16.30 uur voor iedereen geopend. We zouden het zeer op prijs stellen, wanneer u eens een kijkje komt nemen. U kunt oude foto's bekijken en bij een kop koffie of thee een praatje maken. 17

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 17