Hyl Stichting Heemkundig Genootschap Castenray "Ke.m fnet pit zooi' De oude foto Maandag 7 december: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden De neus geft as 'n vorse koew. (Een loopneus hebben.) Da's gennen doeëve ien de oeëre getuut. (Dat hoefje geen twee keer te zeggen.) Daor werde nie vet van! (Daar word je niet rijk van.) Ennen boek dén honger hit, hit ok gén oeëre. (Een hongerig persoon is niet voor rede vatbaar.) Zó hoeëg zitte as 'n koew ien 'ne kersenboeëm. (Heel verwaand zijn.) Vandaag, 11 november, is het niet alleen d'n Elfde van d'n Elfde, de opening van het carnavalssei zoen, maar vieren we ook hetfeest van Sint Maarten. Al een flink aantal jaren is er in ons dorp een groep enthousiastelingen die een mooie traditie in stand houdt: de Sint Maartensoptocht naar het Sint Maartensvuur. Deze vindt niet altijd op 11 november plaats, maar op een zaterdag die vooraf gaat aan 11 november, zoals dit jaar op zaterdag 7 november. Eerst is er in de kerk een gezinsmis, waarbij Sint Maarten centraal staat. Vervolgens is er de lampionnenoptocht met Sint Maarten te paard voorop naar de plaats, waar het Sint Maartensvuur ontstoken wordt. Sint Maarten op zijn paard en de bedelaar met wie hij zijn mantel deelde, lopen rond het vuur en ondertussen wordt in het kort nog eens het verhaal van Sint Maarten aan de kinderen verteld. Daarna krijgen de kinderen een wafel en chocolademelk en kunnen ze zich warmen aan het vuur. Het is telkens weer V

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 16