Stichting Heemkundig Genootschap Castenray "Kern fnetfitZOO? De oude foto Maandag 2 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Op zien vuut gaon as enne gaowdief. (Stiekem wegsluipen.) 9 Waor waerk is, is ok hönning. 9 De waevers loeëpe! (Er komt regen.) 9 Mot, monnik, maaj, waor die kömme, doen ze schaaj! 9 'n Balkon ien 'n schowburg is ieën van de wennege platse, wor de lieëge op de hoeëge kunne nérkiëke. Het jachtseizoen is weer geopend. Van oudsher heeft de mens jacht gemaakt op dieren. Aanvankelijk vanuit zijn behoefte aan voedsel, maar later ook ter bestrijding van landbouwschade, overlast, sport of uit het oogpunt van faunabeheer. Heel vroeger kon de mens vrij jagenmaar later volgden allerlei beperkingen. In de Middeleeuwen genoot de adel privileges, zoals het alleenrecht om in grote gebieden te jagen. Wanneer anderen op zon terrein jaagden, werden ze zwaar bestraft wegens stroperij. In Nederland is de vrije jacht verboden. Er mag slechts gejaagd worden met een speciale vergunning: de jachtakte. Deze kan aangevraagd worden bij de politie. De aanvrager moet minimaal achttien jaar zijn en met goed gevolg een jachtexamen hebben afgelegd. Dit jachtexamen werd op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) in 1977 wettelijk verplicht gesteld. De aspirant-jager leert tijdens de jachtcursus onder meer op welke dieren wanneer gejaagd mag worden. In de herfstperiode zijn de jagers het meest actief. Dan zie je groepjes jagers door de met nevel overtrokken landerijen lopen en hoor je in de verte de galmende geweerschoten. Links Hertje van Rhee en rechts Funs van Basten uit Lottum.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 7