Kapelhof was in die tijd eigendom van de gebroeders Simons uit Grubbenvorst/Sevenum. Tinea van Castenray was dus een kleindochter van Nico van Melo. Volgens Jo Rambags uit Well was de man op de wagen met kunstmest (Schans van 30-09-2009) niet zijn vader, maar een knecht van de familie Rambags. Geweldig geslaagd trekpaardevenement Castenray werd afgelopen weekend overspoeld door bezoekers uit alle delen van ons land. Van Zeeuws-Vlaanderen tot Zuid-Limburg en van Zuid-Holland tot de Achterhoek waren ze naar ons dorp getogen. Ook uit België kwamen verschillende bezoekers, waaronder zelfs een enkeling uit het Franstalige gedeelte. En dat allemaal als eerbetoon aan de legendarische trekpaardhengst Nico van Melo, die van 1939-1953 bij de stalhouderij van de familie Rambags aan de Castenrayse Straat was ondergebracht. Het gemeenschapshuis, waar de ontvangst van alle gasten plaatsvond, puilde uit. En het waren niet de minsten die door ons heemkundig genootschap verwelkomd mochten worden: drie burgemeesters; een loco-burgemeester; een wethouder; de voorzitter van de Koninklijke Vereniging Het Trekpaard De Haflinger; de voorzitter van de KVTH afd. Limburg en tal van andere bekende namen uit de trekpaarden wereld. En het mooiste van alles was dat ze allemaal geweldig genoten. Vele malen werd na afloop gezegd: "Wat een warm onthaal hebben we hier in Castenray gekregen en wat een fantastische middag hebben we gehad!" Blijkbaar is onze Limburgse gastvrijheid, met onder meer koffie en vlaai, minder gewoon en minder algemeen dan we zouden mogen verwachten. En dat burgemeester Waals in al zijn enthousiasme ook nog voor iedereen in de zaal twee consumpties van de gemeente aanbood, lokte bij de talrijke aanwezigen een hartelijk applaus uit. Alleen maar lovende reacties over de puike organisatie, over het schitterende beeld, over het prachtige boek en over de geweldige expositie. Velen lieten weten zeker nog eens terug te komen naar ons dorp en dat bezoek te combineren met een bezoek aan Museum De Peelstreek in Ysselsteyn, waar het hoofd van Nico van Melo hangt. Het was Castenray-promotie ten top! "Castenray is weer eens nadrukkelijk op de kaart gezet", zoals de voorzitter van de Dorpsraad, Ben van der Sterren, het uitdrukte. Hij loofde al hetgeen tot stand is gekomen met behulp van vele vrijwilligers. Burgemeester Waals zei: "Dit is leefbaarheid, watje hier ziet. De betrokkenheid en de samenwerking in een dorp, die maken het zo leefbaar." Het belang van het bouwen van woningen werd door hem onderkend, maar hij raadde de jongeren die de nieuwe woningen zouden betrekken, wel aan een voorbeeld te nemen aan Nico van Melo en net zo'n productiviteit aan de dag te leggen als deze beroemde trekpaardhengst. Cultuurwethouder Patrick van der Broeck ging in op het beeld. "Toen jullie voor de eerste keer bij mij kwamen om te vertellen dat jullie een beeld van een paard wilden, dacht ik: 'Het moet niet gekker worden in Venray!', maar nu ik alle achtergronden ken, vind ik dit prachtige beeld hier perfect op zijn plaats." Ook Herman Verstraaten, zoon van de fokker van Nico van Melo, uit Graauw in de provincie Zeeland was erg te spreken over het initiatief. Hij zag het beeld mede als een eerbetoon aan zijn vader. Deze werd in de avondmis in een bijzondere intentie nog eens extra herdacht en na afloop, bij het aansteken van een kaarsje bij Maria van Altijddurende Bijstand, rolden zowel bij hem als bij zijn zus Ria de tranen over de wangen. Ze waren diep getroffen door het hele gebeuren in Castenray, waarbij blijdschap en emotie bij hen vochten om voorrang. "Volgend jaar komen we zeker terug en dan willen we wat uitgebreider kennis nemen van deze streek. Wat een gastvrijheid straalt het hier uit en wat is het hier prachtig!" Maar het was niet alleen op zaterdag een geslaagd gebeuren. Ook de koetsentocht op zondag met in de pauze de hengstenmonstering werd door iedereen als een fantastisch evenement ervaren. Er werden onderweg door deze en gene uit Castenray heel wat foto's gemaakt van de stoet. De koetsiers prezen vooral de voortreffelijke organisatie. "Geweldig, zo hebben we het nog niet eerder meegemaakt", kregen we verschillende keren te horen. Liefst 20 aanspanningen namen aan de koetsentocht van 23 km rond Castenray deel en zo'n 85 personen maakten als koetsier of passagier de tocht mee. Ze genoten van de koffie en vlaai tijdens de eerste pauze bij de historische boerderij 'De Gortmeule' in Horst. Vervolgens bereikte de stoet na 11 km gemeenschapshuis De Wis. De paarden en koetsen werden keurig op een rij in het weiland tegenover De Wis 'geparkeerd' en vervolgens vond de hengstenmonstering plaats. Ger Smits had gezorgd voor twee prachtige trekpaardhengsten en Theo Manders uit De Rips gaf deskundig commentaar. Jan Nelissen, van de Boerenbondwinkel in Swolgen, fc. 4

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 20