Afsluiting wegen In verband met de onthulling van het beeld van Nico van Melo is op zaterdag 3 oktober van 13.15 14.45 uur de Horsterweg van de kerk tot de Rietweg afgesloten. Het verkeer wordt in dat korte tijdsbestek omgeleid via de Past. Verheggenstraat/Rietweg (komende vanaf Venray) en de Campagnestraat/Matthiasstraat (komende vanaf Horst). Op zondag 4 oktober is het gedeelte van de Matthiasstraat voor gèmeenschapshuis De Wis van 13.00 tot 14.00 uur afgesloten. We rekenen op uw begrip. Herleving Historie Hengstenassociatie 'Vooruitgang' Venray-Horst-Sevenum e.o. Komend weekeinde staat Castenray geheel in het teken van Nico van Melo. Dan krijgt deze legendarische trekpaardhengst een permanent aandenken in Castenray in de vorm van een monumentaal beeld. We hebben het beeld vandaag, woensdag 30 september, geplaatst. We hebben daarbij weer prima hulp gehad van Jan Weijs, waarvoor onze hartelijke dank. De onthulling van het beeld, dat door kunstenaar Martin Ooink uit Venray gehouwen is uit blauw hardsteen, vindt plaats op zaterdag 3 oktober a.s. De middag begint met een ontvangst om 13.00 uur in gemeenschapshuis De Wis aan de Matthiasstraat te Castenray. Om precies 13.30 uur staat de Fanfare Dorpsklank aangetreden en vertrekt het hele gezelschap naar de locatie aan de Horsterweg, waar het beeld onthuld wordt. Dit gebeurt door Ria Daelman-Verstraaten uit Westdorpe gemeente Hulst en door Toon Rambags uit Meterik. Ria Daelman is de dochter van Emiel Verstraaten, de fokker van Nico van Melo. Deze woonde bij de geboorte van Nico van Melo in 1935 in Graauw in Zeeuws-Vlaanderen en was eigenaar van Frieda van Melo, de moeder van de beroemde hengst. Toon Rambags is een zoon van Piet Rambags. Deze was in Castenray stalhouder van de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' Venray-Horst-Sevenum e.o. De leden van de Toneelvereniging Vondel uit Castenray geven met een ludieke act een vrolijk tintje aan het geheel. Bij de onthulling worden toespraken gehouden door onder meer Herman Verstraaten, Henk van der Pols als voorzitter van de Koninklijke Vereniging 'Het Nederlandse Trekpaard en de Haflinger' en door wethouder Patrick van der Broeck van de gemeente Venray. Tijdens een van de muzikale intermezzo's brengt een ensemble van de Castenrayse fanfare de Trekpaardmars ten gehore. Na de onthullingsceremonie trekt de stoet met paarden en koetsen weer naar het Castenrayse gemeenschapshuis, waar de presentatie van het boek 'Trekpaardfokkerij in het land van Nico van Melo' plaatsvindt. Deze presentatie wordt vooraf gegaan door een optreden van Zanggroep De Balkers uit Sevenum. Zij zingen een aantal dialectliederen, waaronder een lied over Nico van Melo. De eerste exemplaren van het boek over de historie van de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' en Nico van Melo worden aangeboden aan burgemeester Jos Waals van de gemeente Venray; burgemeester Kees van Rooij van de gemeente Horst aan de Maas; burgemeester Joep Hahn van de gemeente Meerlo-Wanssum en loco-burgemeester Huub Dinghs van de gemeente Sevenum. Burgemeester Paul Mengde van Sevenum is op 3 oktober helaas verhinderd. De burgemeester van Venray houdt een toespraak, waarna de voorzitter van de Castenrayse Dorpsraad het officiële gedeelte afsluit. Na de boekpresentatie volgt weer een optreden van De Balkers en vervolgens bestaat tot 18.00 uur de mogelijkheid een grote expositie in de Dorpszaal en de Patronaatszaal te bezichtigen. Deze expositie kan ook bezichtigd worden op zondag 4 oktober van 11.00-17.00 uur. Op die dag vindt ook een toertocht van 23 km plaats voor trekpaarden en Haflingers. Hieraan doen 18 aanspanningen mee met in totaal ongeveer 60 personen. Het vertrek van de Toertocht is om 10.30 uur vanuit een weiland tegenover Lollebeekweg 25 te Castenray. Gepauzeerd wordt bij de historische boerderij 'De Gortmeule' in Horst en bij het Castenrayse gemeenschapshuis. Daar vindt in de pauze om ±13.00 uur een hengstenmonstering plaats. Ger Smits leidt de trekpaardhengst van zijn broer Wim uit Venlo voor en Theo Manders uit De Rips geeft hierbij uitleg. Degenen die een boek besteld hebben kunnen dit op zaterdag 3 oktober na de boekpresentatie of op zondag 4 oktober afhalen in gemeenschapshuis De Wis. Na 4 oktober zijn bij onze stichting geen boeken meer te koop. Het restant boeken wordt opgekocht door Wim van Lankveld uit Schijndel. Met deze deal zijn we zeer gelukkig, omdat we niet met onverkochte boeken blijven zitten en we hoeven niet naar trekpaardevenementen om het boek aan de man te brengen. We kunnen ons na 4 oktober weer volledig richten op het volgende heemkunde- project. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 15