verzendkosten) op rekening 12.81.37.517 ten name van Heemkunde Castenray. Vermeld bij omschrijvinguw naam en adres. Met de koop van het boek steunt u onze stichting zeer, want we moeten 425 boeken verkopen om uit de drukkosten te komen. Op de foto v.Ln.r.: Jan Poels, voorzitter van VooruitgangNelly Poels, Venray; Marie Rambags, Castenray; Jan LitjensSevenum; Stien Lensen; Vincent Pijls, Venray; mej. Hendriks, Roermond; Hannes Rambags met de kampioensbeker; Hannes Joosten uit Horst, secretaris van Vooruitgang Schenking Van Wiel en Ria Dinghs kregen we een fraaie, ingelijste Tranchotkaart. Zeer bedankt daarvoor! Castenrayse mensen vertellen In deze rubriek vandaag het verhaal van Marie(Mriej) Dinghs en Hubert(Baer) Gooren. "Als boerendochter was het werken op de boerderij mijn dagelijkse bezigheid. Altijd in de weer. Steeds bezig met de dieren op de stal of in de wei of bezig op het veld. Dat alles deden we samen met het hele gezin. Vader, moeder en mijn broers en zussen." Aan het woord is Mriej van Dinghs Grad. "Mijn vader, Dinghs Grad, was geboren in 1878 op de oude boerderij die stond op de plaats waar nu Ties Dinghs woont. Mijn moeder Drika was een van de gezusters Friesen, geboren in 1877 op de oude boerderij van Petter Jennen, waar later Piet Weijs woonde en die nu wordt bewoond door de familie Reijnders. Mijn vader had drie broers, Petrannes, Toon en Thies, en hij had twee zusters Carlien en Marie. Nazi-Duitsland op zoek naar 'Lebensraum'. Al langer was er sprake van een dreiging uit het Oosten, van de Duitsers dus. Nazi-Duitsland, onder leiding van de Führer Adolf Hitler, had Oostenrijk en Polen al eerder bezet en richtte de aandacht nu op het Westen. Nederland, België en Frankrijk zouden bezet worden. Het zou een z.g. Blitzkrieg moeten worden. Daarna zouden ze Engeland gaan veroveren. Onze jongens, die als soldaat waren opgeleid, waren vanwege de oorlogsdreiging reeds eerder gemobiliseerd. Zo ook mijn vriend Baer Gooren uit de Legert te Swolgen. Het was 5 mei 1940. Het begin van een angstig avontuur. Een stralende zomerdag, waarop veel stond te gebeuren. Gebeurtenissen die ons leven en dat van alle volkeren van Europa zou veranderen. We wisten dat er wat aan de hand was, want we hadden die morgen in alle vroegte al vliegtuigen in de lucht gehoord. Het bleken Duitse toestellen te zijn die verkenningsvluchten boven Nederlands grondgebied uitvoerden. Later op de dag en de dagen daarna reed er over de weg van Horst naar Venray Duits oorlogsmateriaal richting het Westen. Lange colonnes van allerlei oorlogstuig en troepentransportwagens vol zwaar bewapende soldaten. Onvoorstelbare hoeveelheden materiaal van allerlei soort reed toen over de weg in ons dorp. Vroeg in de morgen was ik naar de wei gegaan in de Campagne, waar onze koeien liepen. Die moest ik daar dagelijks melken. Vanaf mijn melkstoeltje kon ik alles wat over de grote weg kwam goed zien. Dat alles was zeer beangstigend en heeft een diepe indruk op mij gemaakt. Het was een angstaanjagend gezicht en men kan zich niet voorstellen, als men heden ten dage daar door de weien loopt, dat zich daar zoiets heeft afgespeeld. Ik was bang. Niet alleen om mijzelf, maar vooral om mijn vriend, mijn vrijer Baer, die in het leger diende als soldaat. Baer Gooren uit Swolgen lag in de Peel ergens achter de Peelrandstelling van waaruit hij ons land tegen de Duitse indringers mede moest verdedigen. Reeds eerder was hij daar naartoe uitgezonden, om voorbereidend werk te verrichten. In september, vlak na de Caselse Kennis, was hij gemobiliseerd en in de Peel tewerkgesteld. Baer vertelt: "Ik lag in de Peel, in Odiliapeel. Ik heb daar in een patersklooster op de stal in het stro geslapen. Van daaruit moesten we werken aan verschillende verdedigingswerken om zo mogelijk de Duitsers tegen te houden. Op 10 mei lag ik in Volkel en moesten we ons terugtrekken achter het kanaal in Veghel. Achter het kanaal lagen we in dekking in een soort sloot. Vandaar hadden we een vrij schootsveld richting de vijand. Plotseling hoorden we de Duitsers in de verte naderen. Daar komen ze! (Wordt vervolgd) 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 13