een spel waarbij we energie moesten overplaatsen doormiddel van schreeuwen, het spel heette: "ZIP ZAP BOB" en was een groot succes, later leerden we nog enkele basisbewegingen van ons uiteindelijke toneelstuk. Het werd een hechte groep en het was een fantastische eerste workshopdag. Deze werd afgesloten door een tochtje naar de kust en we kregen een ijsje. We keerden weer terug naar de campus waar we de andere groepen weer ontmoetten en kregen we onze laatste maaltijd! 'Toen we daarmee klaar waren gingen we weer terug naar de universiteit voor het Schotse avondeten. Daar was dan typisch schots eten. Het zag er niet zo heel smakelijk uit. Na het eten hadden we een half uur de tijd om ons klaar te maken. Toen hadden we parade door Aberdeen. Deze ging al wandelend door een klein gedeelte van de stad met voorop een Doedelzakspeler. We gingen naar een gymzaal waar daaropvolgend een Culturele avond georganiseerd was. Daar deden alle landen een klein optreden over iets wat bij het land hoorde. Wij van Nederland hadden een quiz met als hoofdprijs een zak dorp. We sloten af met Amerika met het nummer "We Are The World", iedereen zong uit volle borst mee en het was een goede afsluiter van een leuke dag. Na een gezellige Culturele avond hadden we nog wat tijd voor onszelf maar iedereen was zo moe dat de meesten meteen naar bed gingen. Woensdag 08-07-'09 Voorstukje!!!!!!!!!! Hongkong Hun project ging over oester en ze hadden uitgezocht hoe ze oesters verder nog kunnen gebruiken, zoals voor onderzoek. Met de oesters kunnen ze kijken hoe en hoeveel het water vervuild is op sommige plekken, helaas zijn ze bang voor het uitsterven van de oesters. Zweden Het gaat over 5 soorten energie en hoe ze die konden gebruiken in Zweden. Ze zijn van plan om Windmolens, nucleaire energie, waterdammen, biogassen en golf energie te gebruiken in de toekomst. Ze kijken wel goed naar wat voor effect de soorten energie hebben op de omgeving en de mensen in dat gebied. Denemarken In Denemarken hebben ze onderzoek gedaan naar verschillende soorten milieuvriendelijke autoxs, waaronder de Genepax (uit Japan), Elektrische autoxs, Zonneautoxs en Hydrogene autoxs. Helaas had elke auto wel zxn nadelen, op het gebied van snelheid, opladen, energie etc. Portugal en Spanje Ze keken naar 1 rivier die door beiden landen stroomde en verschillende effecten had op de omgeving. In Spanje was er veel begroeiing en verschillende diersoorten en de rivier werd door de mens enkel gebruikt voor de mediterrane landbouw. In Portugal echter was het water erg vervuild doordat het door de stad kwam en veel fabrieken hun rommel in de rivier dumpten. Duitsland Ze hebben onderzoek gedaan naar vissoorten in de Donau en hoe de mens er effect op had._Verschillende interviews met een visser, een fabrikant en een consument. De vissoorten hadden erg te lijden onder het menselijk gebruik van de rivier, veel vis overleefde de reis naar de oceaan niet. Schotland Deze presentatie hoorde bij die van Duitsland, het ging over het redden van de rode eekhoorn, bevers en wolven. Eén van de Duitsers vertelde hoe het met de bevers in Duitsland zat en hoe ze er daar voor zorgden dat de bevers bleven leven. In Duitsland is hier ook een organisatie voor opgericht. Er werd door de schotten veel aandacht besteed aan de rode eekhoorn, want die wordt verjaagd door de grijze eekhoorn die een virus bij zich draagt, dodelijk voor de rode eekhoorn. Wit-Rusland Het project ging over de lokale diersoorten, die moesten worden beschermd tegen uitsterven. 3 voorbeelden hiervan waren de lynx, ooievaar en de bizon. Ze richtten zich op een natuurgebied dat één van de oudste van de wereld was. Ze hadden een studie gedaan naar natuurbescherming en bedreigde diersoorten waarvan er al 463 op de wereld waren. Woensdagmiddag hadden we een vrije middag. Voor de mensen die er zin in hadden was er een Toeristische middag gepland. Dat hebben wij ook gedaan. Als eerste werd je in 2 groepen verdeeld. De eerste groep ging naar een kasteel en daarna naar een whiskyfabriek. Wij zaten in de 2de groep dus gingen eerst naar de whiskyfabriek en daarna naar het kasteel. Bij de whiskyfabriek werden we

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 20