Dagboek Aberdeen Zondag 5-7-09 Vannacht zijn we eerst om half 2 bij elkaar gekomen bij Christian. Daar hebben we nog even de presentatie geoefend.'We zijn toen om 5 voor 3 aangereden richting de Wis. Hier hebben we nog even gewacht op 2 vrienden van Stan Rene. Daarna zijn we aangereden naar Düsseldorf. Hier hebben de ouders nog even gewacht op ons, totdat we hadden ingecheckt. Toen moesten we verder door de douane, hebben we iets gegeten en nog wat winkeltjes doorgekeken. Toen moesten we ons melden bij een receptie voor op het vliegtuig te gaan. Wij hadden allemaal de grootste lol, en alle andere mensen op het vliegveld waren een beetje moe. Toen gingen we een bus in, naar het vliegtuig. We hebben heel lang in het vliegtuig gezeten en kregen op een gegeven moment het bericht dat we niet meer gingen vliegen met dit toestel, omdat er een technische storing was. Toen gingen we van het vliegtuig naar een ruimte waar we onze koffers niet meteen terugkregen. Daar waren nog een paar kleine problemen mee omdat nog niet duidelijk was met welk toestel we verder zouden gaan, maar uiteindelijk is alles goed gekomen. We moesten ons toen bij KLM melden om een nieuwe reis te boeken richting Aberdeen. We kregen toen te horen, dat we via Parijs gingen! Eenmaal in het grotere vliegtuig zijn we opgestegen. We vonden het allemaal helemaal geweldig want het was onze eerste keer. We kwamen aan in Parijs en hebben hier nog 2 uur rondgehangen. We hebben daar wat gegeten maar niet naar ons genot. Het eten was niet lekker en super duur. Het eten werd zelfs op de gram afgewogen of het wel het juiste gewicht had. Daarna zijn we weer in een vliegtuig gestapt en naar Aberdeen gegaan. Na een vlucht van 2 uur kwamen we in Aberdeen aan. We moesten eerst langs de douane en werden we heel spontaan ontvangen door de organisatie van Caretakers. We hebben toen een chocolade muffin gekocht met wat te drinken en nog wat winkeltjes door bekeken. Daar hebben we nog een paar kaartjes gekocht om naar wat mensen te sturen. Samen stapten we met een vrouw uit Groenland in een krakkemikkig busje met als buschauffeur een man in officiële Schotse klederdracht. Toen we aankwamen moesten we gelijk weer gaan, want we waren een beetje laat. We hebben onze koffers in het restaurant neergezet en zijn in een bus gestapt. We ging naar een locatie waar iedereen in een grote zaal met elkaar kon praten met later wat te eten. Het waren Schotse hapjes. Lonneke kreeg spontaan een bloedneus en het bleef langer aanhouden vanwege de warmte. Daarna hebben we nog gegeten en gedronken, want dat hadden we nog niet echt gedaan. We hebben later contact gelegd met de andere mensen van de conferentie. Ons Engels werd op deze manier goed op de proef gesteld. We gingen weer terug naar de universiteit en we kregen de sleutels van onze kamers. We hebben ze opgezocht en onze spullen neergelegd en zijn bijna gelijk gaan slapen. Maandag 6-7-09 Om 6:00 uur ging bij Ilse de wekker, want ze was vergeten deze een uur terug te zetten. Nadat er bij de rest toch om 7:00 uur de wekker afging, gingen we om 7:30 ontbijten. Het ontbijt was heerlijk! Om 9:00 uur werden we verwacht in een collegezaal. We waren hier echter iets te laat, wat niet zo erg bleekte zijn. Nadat we naar de zeer interessante mensen hadden geluisterd, kregen we een opdracht. We moesten bedenken hoe je zuinig om kon gaan met het milieu. Eerst moest je deze opdracht met z'n tweeën bespreken, daarna met z'n vieren en uiteindelijk met een groep van 8. Het doel van deze opdracht was om samen te overleggen en tot een besluit te komen. Dit was heel leerzaam. Daarna werden de jongeren en de adviseurs gesplitst. Delène en Christian gingen samen met de andere leraren een opdracht uitvoeren. Je moest met een persoon die je nog niet kende deze opdracht uitvoeren. Zij kozen 2 personen uit Colombia. Ze kregen een foto: een jongen die kinderarbeid deed en een foto waarop kinderen en volwassenen de visnetten leegden. Daarbij moesten ze 15 vragen bedenken. Deze vragen moesten ze daarna gaan plaatsen in groepen. Dit houdt in: is het een persoonlijke vraag, gaat het over de economie, sociaal en natuur. Deze opdracht komt zeker van pas als we verder gaan met het project JOP in Castenray. Het leerzame van deze opdracht was dat Nederland een ARBO-wet heeft en Colombia niet en dat vonden de Colombianen heel erg gek! In de tussentijd gingen de jongeren naar buiten naar een grasveldje en kregen hier een blaadje met 25 vragen. Deze vragen waren bijvoorbeeld: Wie komt er uit Afrika of Wie is vegetarisch.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 18