Gewoonten en gebruiken rond 19ÜÖ - deel 57 Op Op Schenking Van Jan Marlens uit Venray (voorheen Valkenberg) ontvingen we een mooie donatie voor het trekpaardenproject. Ai meerdere malen heeft Jan onze stichting, zowel financieel als materieel, gesteund, waarvoor we hem zeer dankbaar zijn. Onlangs kregen we bericht van Viteiia Voeders BV dat ons project met het mooie bedrag van 500,- gehonoreerd wordt. We danken het bestuur en de directie daarvoor zeer hartelijk. Vacature secretariaat en notulist Al geruime tijd hebben we een vacature voor het secretariaat van onze stichting. Ook zouden we graag iemand in het bestuur hebben om de notulen van de bestuursvergaderingen op te maken. Momenteel gebeurt dit nog door Henk Classens, maar we willen hem graag wat ontlasten. Welke man of vrouw zou ons willen helpen? Voor verdere informatie kun je contact opnemen met Jan Strijbos tel. 571677. De kerk verbood de maaltijden en gelastte de gelovigen het geld dat de maaltijden kostten onder de armen te verdelen. Uit die tijd stamde de brooduitdeling. Na de begrafenis gingen de genodigden naar het sterfhuis om koffie te drinken. Eerst knielde men voor of in het huis neer en men bad weer vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroetjes. Vervolgens ging men aan tafel voor de broodmaaltijd die door buurtgenoten was klaargemaakt. Rond 1900 besfond de maaltijd uit witbrood, krentenbrood, natuurboter, kaas en koffie met kandijsuiker. Na de Tweede Wereldoorlog kwam er op steeds meer plaatsen ook ham en ander vlees op tafel. Daarna kreeg men vlaai na de maaltijd, iets dat eveneens steeds meer navolging kreeg. Na de maaltijd werd er jenever geschonken, maar niet nadat men nog eens drie rozenhoedjes voor de overledene had gebeden. De laatste taak van de buurvrouwen bestond uit de afwas. De huisgenoten van de overledene waren al die tijd vrijgesteld van werkzaamheden geweest. Door het aanbieden van deze laatste maaltijd keerden ze weer terug in de gemeenschap van. hun buurt. Na de begrafenis werden ook de luiken en de vensters, die tot dan toe gesloten waren gebleven, weer geopend. Meestal werd dit door één van de buurlui gedaan. Na de koffietafel bad men weer de rozenkrans. Trekpaardfokkcrij in het land van Nico van Een 240 pagina's tellend boek met harde, glanzend gelamineerde kaft. Genaaid gebonden, formaat 22,5 X 22,5 cm. Bijna 300 foto's en afbeeldingen. Prijs 35,00. (exel. verzendkosten van 6,~) Beperkte oplage van 51X) stuks. Lees alles over de legendarische hengst Nico van Melo, de Kampioen der Kampioenen. Ongeveer een kwart van het boek is aan tem gewijd. Wie gaf al in 1913 de aanzet tot de oprichting van de hengstenassocïatie 'Vooruitgang?' Welke hengsten had de associatie in bezit? Voor welke hengst werd in 1921 het astronomische bedrag van 45.000 gulden betaald? Dat en nog veel meer kunt u lezen in het boek. Maar wees er snel bij, want de bestellingen gaan nu erg voorspoedig. En de publicaties in de vakbladen en op de websites moeten nog komen, evenals de distributie van de flyers. 17

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 17