Op initiatief van en ander de enthousiaste leiding van de geweldige toneelspeler/regisseur Ré Mathijssendoodgraver in Horstdurfde Vondel het aan dit stuk in studie te nemen. Achteraf met succes. Het was toen een hete onderneming, maar de spelers waren dolenthousiast en gaven alles om het geheel te doen slagen. Ook de Castenrayse mensen waren zeer trots op hun toneelspelers, vooral door het succes dat ze overal behaalden. Het toneelspel over de Bokkenrijders is niet alleen in Castenray diverse malen gespeeld. Ook in onder meer Venray in de Wilhelminazaal, in Overloon en in zaal van Heijster in Horst is dit stuk met heel veel succes opgevoerd, In Overloon werd in de zaal zelfs een brochure uitgegeven waarin een korte beschrijving van de inhoud en ook de rolverdeling met de namen van de spelers vermeld stondenHet stuk werd in totaal acht keer opgevoerd in verschillende plaatsen Volgens de overlevering waren de Bokkenrijders een bende rovers die in de 18e eeuw verschillende streken onveilig maakten, in Nederland hield de bende vooral huis in Zuid-Limburg en vlak over de grens met Duitsland, De Belgische Bokkenrijders hielden huis in de Kempen en de omgeving van Luik. De strooptochten waren over het algemeen gericht tegen boerderijen en pastorieën. Het verhaal gaat dat de rovers een pact met de duivel hadden gesloten en zich 's nachts op bokken voortbewogen, in de periode waarin de bende actief waswerd martelen nog toegepast om informatie van een verdachte los te krijgen bij een verhoor. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat er door de pijn namen van onschuldigen werden gegeven of verzinsels werden verteld om het martelen te stoppen. Ook werden dieven en andere bendes aangezien voor Bokkenrijders. Strenge rechters maakten uiteindelijk met behulp van de pijnbank, galg en rad een einde aan de bendes van de Bokkenrijders. In totaal werden er ongeveer 600 mensen berecht en veroordeeld tot de doodstraf door ophanging. De foto van 24 juni van het voetbalelftal was toch gemaakt in 1987, bij gelegenheid van het afscheid van Ger Linders. Het kampioenselfial onder trainer Ger Thiesen werd daarvoor speciaal bij elkaar geroepen voor een wedstrijd tegen Moien wiekers uit Venraywaar Ger toentertijd bij de veteranen voetbalde. Henk Classens was scheidsrechter en tegen het einde van de wedstrijd stoof hij op Ger Linders af om hem de rode kaartte geven wegens vermeend natrappen. Deze veldverwijzing was het ludieke afscheid van Ger. Sponsoring Project Hengstenassociatie4 Vooruitgang* Voor het project zijn tot op heden de volgende financiële bijdragen binnen: Historisch Platform Venray 1000 Rabobank Venray 500 Vitelia Voeders BV 500 Teunesen zand en grint b.v, 500 Nijsen/Granico Veulen 100 Donaties inwoners van Castenray 170 Totaal 2770 Waarderingssubsidie Kern met Pit' 1000 Waarderingssubsidie Dorpsraad Castenray 500 4270 We hebben een begroting opgemaakt met totaal aan onkosten 22.778,- Daarbij is inbegrepen de opmaak en het drukken van het boek. Wanneer we alle 500 boeken kunnen verkopen, hebben we nog een tekort van ongeveer 900,-. Met het project lopen we dus een groot financieel risico, maar wat de boekverkoop betreft, zijn we optimistisch. We hebben al diverse bestellingen binnen uit het hele land en zelfs een aantal uit België, We houden u op de hoogte. De flyer voor de intekening voor het boek is klaar. Grafisch vormgever Theo Duikers (zoon van Piet en Anneke) uit Venray heeft prima werk geleverd. Hij is nu volop bezig met de opmaak van het boek. Het belooft een prachtig boek te worden. U kunt het boek bestellen door overmaking van 35,- op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Stg. Heemkunde Castenray onder vermelding van uw naam en adres. 16

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 16