kippen. Er kwamen grote koeienbedrijven, waar vrijwel al het werk machinaal gedaan werd. De inkomsten gingen omhoog, de gezinnen werden kleiner en de oude boerderijen werden vervangen door nieuwe met prachtige en grote woonhuizen. Water kwam niet meer uit de pomp en kachels en haarden werden vervangen door centrale verwarming en moderne fornuizen. In 1959 werd in Groningen het eerste aardgas ontdekt en deze vondst leidde tot het besluit om heel Nederland aan te sluiten op aardgas. De bovengrondse elektriciteitsleidingen verdwenen, er kwam telefoon, kabel-tv en internet. Met de voortschrijdende technologieën kwam er ook meer welvaart en sommigen probeerden snel rijk te worden over de rug van anderen. De wereld werd al maar kleineren we kwamen in aanraking met andere culturen, andere geloofsuitingen en ander menselijk gedrag. Veel is verbeterd ten opzichte van vroeger, maar heel veel is ook ten kwade veranderd. We kennen allemaal de talrijke problemen die de moderne tijd met zich meebrengt en daarom is het des te belangrijker dat we oog hebben voor elkaar. Samen bouwen aan een fijne dorpsgemeenschap en aan een woonomgeving waar het goed toeven is en waar we trots op zijn. Bij het zien van bovenstaande foto's gingen de gedachten weer even terug naar het leven op de boerderij. We zien An Rambags-Smits (echtgenote van hengstenhouder en boer Piet Rambags) tussen de scharrelkippen en met de korven met eieren. De eieren werden geleverd aan de veiling en daarvoor bracht men ze naar de eierloods bij Thei Jakobs op de plek waar nu Gerrit en Maria Strijbos wonen. In de wei staan de kippenhokken en de fruitbomen. Een vredig tafereel uit 'die goeie, ouwe tijd'. Bij de foto van vorige week stond een foutiefjaartal. De foto van het eerste elftal was gemaakt in 1975. Boek Hengstenassociatie 'Vooruitgang' en Nico van Melo Het concept van het door Jan Strijbos geschreven boek over de hengstenassociatie 'Vooruitgang' is klaar en momenteel is de tekst en het fotomateriaal overgedragen aan grafisch vormgever Theo Duijkers uit Venray voor de lay out. Hij maakt het boek op in een formaat van 22,5 x 22,5 cm. De omvang bestaat uit 240 pagina's binnenwerk met tekst en bijna 300 foto's en afbeeldingen. Het boek krijgt een harde kaft en wordt genaaid gebonden. Wanneer het ontwerp van de voorkant en de opmaak van het boek klaar zijn, kan het gedrukt en gebonden worden. Dat zal medio augustus zijn, zodat het boek eind september helemaal klaar is. Om niet te blijven zitten met een aantal onverkochte boeken heeft onze stichting gekozen voor een zeer beperkte oplage van 500 boeken. Vanaf heden kan op het boek worden ingetekend door overmaking van 35,- op rekening 12.81.37.517 van Stg. Heemkunde Castenray onder vermelding van naam en adres van degene die intekent. Wenst iemand het boek thuisgestuurd te krijgen, dan dient het bedrag vermeerderd te worden met 6,- verzendkosten. Voor bestelling van meer boeken dient een veelvoud van de verkoopprijs en de eventuele verzendkosten te worden overgemaakt. De intekening is pas geaccepteerd als het volledige en juiste bedrag is overgemaakt. Wij willen met dit bericht in elk geval de mensen uit Castenray de eerste gelegenheid bieden een boek te reserveren. Er komt namelijk een artikel met intekenbiljet in De Paardenkrant; Het Trekpaard De Haflinger; In de Strengen; De Boerderij; Nieuwe Oogst; de regionale bladen; enkele Zeeuwse bladen; en op diverse websites. Verder laten we 1000 flyers maken die onder meer bij het trekpaardenevenement op 17 juli te IJzendijke (Zeeland) en het trekpaardenevenement op 15 augustus in Horst worden uitgedeeld. Ingewijden voorzien dat de boeken in een mum van tijd zullen zijn uitverkocht. Het is niet onze doelstelling om zoveel mogelijk boeken te verkopen. Onze doelstelling is de vastlegging van een stuk lokale en regionale agrarische historie en dat hebben we met het boek bereikt. Wanneer we met het project uit de kosten zijn, vinden wij het prima. OP IS OP, DUS WIE HET EERST KOMT DIE HET EERST MAALT!! Het boek bestaat uit twee delen. Het eerste deel is gewijd aan een stukje historie van het trekpaard, het Belgisch en Nederlands Stamboek en vooral de roemrijke historie van de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' met daarbij onder meer een overzicht en beschrijving van alle hengsten die de associatie in eigendom heeft gehad en een verhaal van de hengstenmonstering in Castenray. Ook een aantal leuke anekdotes worden verteld. Het tweede deel, ongeveer een kwart van het boek, gaat volledig over Nederlands beroemdste trekpaardhengst Nico van Melo. Zijn afkomst, zijn karakter, zijn oorlogsverhaal, zijn afstammelingen en de over hem geschreven liederen en gedichten. Alles komt aan bod. 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 13