werden allemaal vastgelegd door Ans en worden nog steeds gezongen door De Hakkespits. Alles wat de ouderen vertelden over kleding, gebruiken, geboorte, bruiloften, enz. werd eveneens vastgelegd. De grootvader van Ans was Hannes Versteegen en hij was in de regio bij veel ouderen bekend. Hannes was boer, kapper en tevens caféhouder en kreeg dus veel mensen over de vloer. Regelmatig speelde hij op zijn trekharmonica en wanneer de ouderen van Ans hoorden over haar grootvader, dan vertelden ze heel graag over vroeger. De Hakkespits heeft aan het onderzoek van Ans Versteegen zo'n tien oude dansen te danken, waaronder de 'Hakkespits', 'Jan met de Meid', de 'Vottendans' ('naar de Markt'), 'Schop de Jud van Santé' en de 'Venrodse Mazurka'. Ans Versteegen heeft tot het jaar 2000 dansles gegeven aan de leden van De Hakkespits. Na 2000 nam haar zus Henny de dansbegeleiding over. Op 15 september 2002 werd naar een idee van de Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray door de voormalige Sport vereniging Casten ray in aanwezigheid van De Hakkespits bij Café De Koster een bronzen beeld onthuld van Thei mit d'n Trekbuül Thei Büddiger uit Castenray was de eerste speelman van De Hakkespits. Vanaf de oprichting in 1983 was hij bij de folkloristische dansgroep betrokken. Hij kende een mooi lied, maar wist niet waar de tekst of de muziek vandaan kwam. Ook de titel kende hij niet. Via overlevering had hij de polka uit zijn hoofd leren spelen. Vaak, aan het eind van een optreden of oefenavond, vroegen de leden van De Hakkespits hem deze polka te spelen en dat werd dan de toegift. Thei begon dan, zoals we hem zo goed kennen, vol enthousiasme te spelen en te zingen en het ritme stampte hij vol vuur mee met zijn klompen. Bij het 10-jarig bestaan van de vereniging in 1993 heeft de dansleidster Ans Versteegen samen met de leden een dans gemaakt op deze muziek en ter ere van Thei in de schouwburg van Venray opgevoerd. Thei werd daarbij ook geëerd. De polka werd genoemd: 'Thei ziene polka'. Op 30 augustus 2003 is deze dans door Ans Versteegen tot een officiële Nederlandse dans geïntroduceerd op het LCA festival in Vierhouten. Honderden mensen hebben de dans daar toen aangeleerd. Dansgroep De Hakkespits zal ongetwijfeld tijdens hun optreden op de Castenrayse bierfeesten 'Thei ziene polka' in zijn volle glorie laten zien. Tegenwoordig wordt de muziek bij De Hakkespits verzorgd door Lambert van Loon, Wim Jans Beken, Pieter Thielen en Anny Derix. Voorzitter van de vereniging, die aangesloten is bij het Historisch Platform Venray, is Ton Dik. De leden van de dansgroep dragen de klederdracht zoals die rond 1900 in Venray en omgeving gedragen werd door de boerenstand. De dracht wordt heden ten dage niet meer gedragen en heet dan ook 'een dode dracht'. De folkloristische dansgroep 'De Hakkespits' biedt u de mogelijkheid de folklore van Noord Limburg op een gezellige en leerzame manier te beleven onder het genot van livemuziek. Het is dan ook alleszins de moeite waard de Castenrayse Bierfeesten, met tal van aantrekkelijke activiteiten, te bezoeken. 22 afiriYiiiYne-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 22