mijn jeugdjaren, toen we er dikwijls gingen spelen, nu zo'n 55 jaar geleden. Het zuiver witte zand van de Boschhuizen werd vroeger gebruikt voor glas-in-loodramen. Of het zand van de Witten Bergdaarvoor ook gebruikt werd, is mij niet bekend. De stuif duinen zijn vele eeuwen geleden ontstaan door het opwaaien van zand. Dit kon gebeuren, omdat vroeger op heidevelden veel plaggen gestoken werden. De wind kreeg daardoor vat op het onderliggende zand en blies het op hopen. Zo ontstond een sterk glooiend gebied met hier en daar metershoge heuvels. Bij de opening van de wandelknooppuntroute vroegen velen zich af hoe we aan de naam 'Naksen Bergkwamen. De naam wordt al vele decennia niet meer gebruikt De mensen die hier vroeger in de buurt woonden, noemden deze witte berg de Naksen Berg', omdat hij zo kaal was. 'Ndksis het dialectwoord voor bloot In het gemeentearchief bevindt zich een oude beschrijving, 'Toponymae van de Venrayse Peelvan Gerard Lemmens. Zijn vader was veldwachter en deze had daarnaast als taak het toezicht op het Peelgebied. Van de mensen die er woonden hoorde hij allerlei veldnamen en zijn zoon Gerard, die dikwijls met hem meeging, heeft deze oude benamingen van landerijen, veldwegen, e.d. opgeschreven. Vroeger werd de naam Naksen Bergalgemeen gebruikt, maar later, toen de stuif duinen begroeid raakten, ging men over naar Witten Berg'. Op dit stuif duinengebied zijn bomen geplant, voornamelijk naaldbomen die gebruikt werden als stutten in de Zuid-Limburgse mijnen. In het gebied groeien ook een aantal jeneverbessen (Juniperus communis), maar door het gebrek aan onderhoud van dit bosgebied zijn ze niet goed tot ontwikkeling gekomen. De enkele jeneverbesstruiken in de bossen van de 'Caselse Berg staan veel te veel in de verdrukking. Ze worden ingesloten door struiken en bomen en vangen te weinig zonlicht Jeneverbessen houden namelijk van veel zon. In de volle zon komt het slanke silhouet het beste tot ontwikkeling en de bessen komen dan ook goed tot rijping. Een paar jaar geleden hebben we met enkele mensen van onze stichting al eens een aantal jeneverbessen wat ruimte gegeven door wat struiken te rooien, maar de aanpak zou meer structureel dienen te gebeuren. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray zou graag zien dat er goed bosbeheer zou plaatsvinden, maar het probleem is dat het gebied verdeeld is in een flink aantal percelen die eigendom zijn van verschillende particulieren. Het Heemkundig Genootschap zou het gebied het liefst in handen zien van één eigenaar, bijvoorbeeld Staatsbosbeheer, de gemeente of het Limburgs Landschap, zodat het bos uitgedund zou kunnen worden en er een goed bosbeheer zou kunnen plaatsvinden. Wellicht zou dit ook bijdragen aan het behoud en mogelijk zelfs uitbreiding van de jeneverbes. Een en ander zou eens een keer met de Dorpsraad en de gemeente besproken kunnen worden. Het fraaie gebied verdient een beter lot dan het nu is toebedeeld. Bij de foto van vorige week stond dat ze bij 'Pieëterke' vijf kinderen hadden. Dat waren er echter zes: Truuj, Coba, MarieTrina, Pierre en Bertus. Schenking Van Hay Strijbos ontvingen we een fraai boek met als titel 'Preussen an Peel, Maas und Niers'. Het in het Duits geschreven boek geeft onder meer een beschrijving van de originele beelden uit het Lucia-Johannes-Jozefkapelletje te Castenray. Het boek is voor ons een mooi naslagwerk, waarvoor onze hartelijke dank. Van Piet en Nel Kuijpers ontvingen we een mooie gift voor het project 'Herleving Historie Hengstenassociatie Venray-Horst-Sevenum e.o.' Zeer bedankt daarvoor, Piet en Nel. We kunnen het geld nu erg goed gebruiken, want we zijn nog niet rond met de financiering van e.e.a. Maar het gaat gelukkig de goede kant op. De firma Teunesen zand en grint b.v. heeft 500 toegezegd voor het project en de Rabobank Venray wil eveneens 500 voor het trekpaardenproject doneren. We danken beide zeer hartelijk en hebben hen dit per brief ook laten weten. Met de 1000 van 'Kem met Pit', staat het totaal aan inkomsten voor het project nu op 3775. Voor het beeld, het boek, de expositie en het trekpaardenevenement verwachten we ongeveer 6800 nodig te hebben. We kunnen uw hulp dus nog goed gebruiken. U kunt uw bijdrage overmaken op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray. Alvast zeer bedankt! 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 14