Op woensdag 13 mei werd in museum De Peelstreek te Ysselsteyn het vierde deel van de serie Venrays Verleden gepresenteerd. Dit is een uitgave van het Historisch Platform Venray en het boek bevat weer een twaalftal cultuurhistorische artikelen. De artikelen worden afgewisseld met prachtige gedichten van Frits Linssen in het dialect. Voordat het eerste exemplaar werd uitgereikt, verzorgde Jan Strijbos een lezing over de beroemde trekpaardhengst Nico van Melo. In de nieuwe uitgave is een door hem geschreven samenvatting van het levensverhaal van dit edele paard opgenomen. Maar ook de archeologie komt in het boek aan bod, evenals de vorming van het Venray se landschap door de eeuwen heen. Pastoor Gijsbert van der Gaet; deserteur Willem Baltesen; de religieuze kunst in de Paterskerk; het gebruik van de openbare ruimte door de katholieken; koperslager/beeldhouwer Piet Clephas; de historie van het instituut Sint Paschalis; Ad van Schendel en de Venrayse brandweer en het Venrayse Sint Jorispark vormen alle boeiende thema's die in een prettige schrijfstijl in het nieuwe boek verwerkt zijn. Het boek sluit af met een overzicht van de activiteiten van de eenendertig bij het Historisch Platform aangesloten organisaties en een terugblik over het werk van de koepelorganisatie. Venrays Verleden deel IV is voor 15,- te koop in de Venrayse boekhandel en in museum 't Freulekeshuus. Ook kan men een bestelling doorgeven bij de secretaris van het Historisch Platform Venray, de heer Jan Manders tel. 0478-631894 of e-mail i antonniemanders@,hetnet.nl Bezoek College van Burgemeester en Wethouders Vorige week dinsdag bracht het voltallige College van Burgemeester en Wethouders een werkbezoek aan onze heemkundestichting. We hadden hen uitgenodigd om hen te informeren over onze werkzaamheden en als dank voor het feit dat we vanaf de oprichting een structurele gemeentelijke subsidie ontvangen hadden, boden we het college tevens een excursie aan in 't Casels Broëk. We zijn al die jaren namelijk de enige heemkundestichting in onze gemeente geweest die een subsidieverzoek gehonoreerd zag. Per 1 januari 2009 is een nieuw subsidiesysteem ingegaan en zijn de gemeentelijke subsidies voor cultuurhistorische organisaties komen te vervallen. Deze kunnen, onder voorwaarden, voor een projectsubsidie voortaan terecht bij het Historisch Platform Venray, dat daarvoor jaarlijks van de gemeente een subsidie ontvangt. Voor het te plaatsen beeld van Nico van Melo hebben we van het HPV al een bedrag van 1000,- overgemaakt gekregen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het college in de Dorpszaal van het Castenrayse gemeenschapshuis geïnformeerd zou worden over de activiteiten en meeijarenplanning van de heemkundestichting. Daarvoor hadden we een keurige powerpointpresentatie voorbereid. Aansluitend zou er een bezoek gebracht worden aan het heemkundelokaal en vervolgens zou er gewandeld worden. Door tussenkomende verplichtingen van het college moest het aanvangstijdstip echter gewijzigd worden en kon alleen de excursie plaatsvinden. Voordat er gewandeld werd, bracht het college een kort bezoek aan heemkundelokaal 't Moëzehool, waar nog net tijd was voor koffie en een stuk vlaai. Ondertussen hebben we informatie gegeven over onze heemkundegroep. Ook tijdens de wandeling in 't Broëk hebben we naast informatie over het prachtige natuurgebied eveneens onze plannen voor de komende jaren besproken. Het College had veel waardering voor ons werk en dat zal ondanks de nieuwe subsidieregeling mogelijk nog resulteren in een waarderingssubsidie voor het beeld van Nico van Melo. Het was al met al een nuttige middagwandeling die in een uitermate prettige en ontspannen sfeer verliep. Om precies twee minuten voor vijf waren we weer terug bij het heemkundelokaal, exact binnen het afgesproken tijdschema. Financiën In de Schans van 13 mei deden we een oproep voor een financiële bijdrage, omdat het project over de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' een flink financieel tekort dreigt op te leveren. Als reactie hebben we een gift binnengekregen van 50, waarvoor onze hartelijke dank. Ook de Dorpsraad heeft gereageerd met een waarderingssubsidie van 6 500, waarmee we zeer gelukkig zijn en waarvoor we eveneens heel hartelijk dank zeggen. Er is op de kosten van het beeld nu nog een tekort van ongeveer 2000. Daarnaast hebben we nog uitgaven voor een expositie, een trekpaardenevenement en het uitgeven van een boek. We hopen nog op de financiële medewerking van onze inwoners te mogen rekenen. U kunt uw bijdrage overmaken op rekening 12.81 37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray. Alvast zeer bedankt! 16

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 16