internationale faam verwierf groeide uit tot de meest toonaangevende organisatie voor de trekpaardfokkerij in Nederland. De Horster Fokdag, die in 1921 voor de eerste keer gehouden werdgroeide door toedoen van de hengstenassociatie uit tot een internationaal vermaard evenement en ook de Horster Veulenkeuringen konden door de hengsten van de associatie bogen op internationale belangstelling. Doordat de vereniging zorgde voor de aankoop van hengsten die over uitmuntende fokkwaliteiten beschiktendroeg ze bij aan de verbetering van het ras en aan een verhoogde welvaart in het Noord-Limburgse land. Want de boeren die veulens haddenwaarvan de hengsten van Vooruitgang als vader te boek stondenkonden deze duur verkopen en met het verdiende geld investeringen doen die anders niet mogelijk zouden zijn geweest Van 1939 tot 1953 was de beroemde hengst Nico van Melo eigendom van de associatie. Agrariërs die een veulen van Nico van Melo verkochtenkonden met het verdiende geld de pacht van hun landerijen of de hypotheek van hun boerderij afbetalen. De Hengstenassociatie Vooruitgang heeft in haar ruim vijftigjarig bestaan een enorme impuls gegeven aan de trekpaardfokkerij in heel Nederland. Want ook in andere provincies profiteerde men van de uitstekende verervingsfactoren van de hengsten van Vooruitgang. Op de foto zien we drie van de eerste hengsten van de associatiedie haar dekstation had bij de boerderij van de familie Rambags aan de Castenrayse Straat (Lollebeekweg). Links staat stalhouder Hannes Rambags. Op de foto van vorige week was Grad van den Beuken niet te zien bij de school van Castenray, maar bij die van Oirlo. Daar woonde Grad toentertijd. Nieuw logo Aan de bovenzijde van dit bericht hebt u ongetwijfeld al de nieuwe kop opgemerkt. Omdat we onlangs het predikaat 'Kern met Pit' toegekend hebben gekregen, voeren we in 2009 bij onze berichten en briefwisselingen linksboven het logo van Kern met Pit. Rechts staat het nieuwe logo van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Dit laatste is een ontwerp van onze oud dorpsgenoot en graficus Theo Duijkers (zoon van Piet en Anneke uit Leikeswei). Als beeldmerk heeft Theo, met toestemming van de dorpsraad en kunstenaar Chris Roose, gebruik gemaakt van het beeld 'De Schansemaker'. Met de afbeelding daarvan heeft Theo verschillende ontwerpen gemaakt en daaruit hebben we een keuze gedaan. Theo heeft zijn werk voor onze stichting geheel gratis gedaan en we willen hem daarvoor zeer hartelijk bedanken. Naamplaat heemkundelokaal Ons heemkundelokaal aan de Lollebeekweg is voorzien van een mooie naamplaat. Deze plaat is geheel gratis gemaakt door Tom Smits (zoon van Mart en Marian uit de CastelostraatTom heeft in Venray een prachtig bedrijf in reclameontwerp en belettering, genaamd DesignXpress. DesignXpress maakt de complete huisstijl voor kantoren, winkels en andere bedrijven. Ook voor groot formaat spandoeken met opdruk; voor gevelreclame; voor het ontwerpen, realiseren en onderhouden van websites; voor grafische vormgeving en voor allerlei hoogwaardig reclamedrukwerk (briefpapier, posters, magazines, visitekaartjes) kan men bij het bedrijf van Tom terecht. Ook de borden van aspergeboerderij Friesen zijn bij DesignXpress gemaakt. We zijn Tom zeer erkentelijk voor het maken van het fraaie naambord bij 't Moêzehool en wensen hem alle succes toe met zijn moderne bedrijf. Schenking Van Paul Duijkers ontvingen we een door hemzelf gemaakte tekening van Nico van Melo. De tekening werd ons zelfs mooi ingelijst aangeboden. Verder kregen we een aantal familiefoto's en kopieën van historische landkaarten. Zeer bedankt daarvoor, Paul! Presentatie Venrays Verleden IV 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 15