Correctie bij de foto in de vorige Schans. Toon Kuijpers uit Horst reageerde per mail op de tekst bij de foto van vorige week: De namen van de jongens bij het vliegtuig zullen wel correct zijn. Het vliegtuig op de achtergrond is zeker geen neergestort vliegtuig. Het is een vliegtuig dat een noodlanding heeft gemaakt en ik denk op de plaats achter de berg richting het Schoor. Volgens mij een Boeing, een B25, een viermotorige bommenwerper de voorganger van de Flying Fortress. Bij dit toestel zijn de gebroeders Peeters en nog enkele andere Castenrayse jongens door de Duitsers gevangen genomen en vervoerd naar het Paters klooster in Venray waar ze, na een nacht te hebben doorgebracht, per legerauto naar Venlo werden afgevoerd. Op de Venloseweg zijn sommigen uit de legerwagen gesprongen en de daar toen nog aanwezige bossen in gevlucht Het toestel dat brandend neerstortte op de berg, een lOOtal meters rechts van de Lollebeekweg, waar een herdenkingsplaat is opgesteld, was totaal, nagenoeg onherkenbaar door ontploffingen en brand, verwoest. Het was totaal vernield. Ik ben daags na de neerstorting met mijn vader in de buurt van het toen nog door Duitse soldaten bewaakte wrak geweest, Er was geen vliegtuig meer te herkennen, overal lagen uitgebrande vliegtuigonderdelen. Dit toestel was inderdaad de Lancaster III. Niet het toestel waarvoor de jongens poseren met hun handen om de lopen van twee mitrailleurs. Toon, bedankt voor jouw reactie en aanvullende informatie. Historische huwelijkssluiting Op vrijdag 1 mei jl. vond in ons dorp een heel bijzondere huwelijkssluiting plaats tussen Martijn Direks en Loes Janssen. Is het tegenwoordig al niet zo gewoon meer dat jongeren überhaupt nog in het huwelijk treden en dan ook nog trouwen voor de kerk, dat feit alléén is voor de betrokkenen heel bijzonder en voor hen een onvergetelijk en historisch moment te noemen. Het bijzondere voor ons zat hem in het feit dat de sluiting van het burgerlijk huwelijk plaatsvond in een bij hun woning aan de Lollebeekweg geplaatste feesttent. Huwelijksambtenaar Jan Driessen maakte in zijn toespraak melding van dit allereerste in de geschiedenis van Castenray gesloten burgerlijk huwelijk. Jan, oud-wethouder van Venray, maar ook een oud-collega van mij, wist te vertellen dat ik dit historische feit zeker in de annalen van Castenray zou optekenen, waarop Loes Janssen heel ad rem opmerkte, dat ze dan ook een beeld van haar in ons dorp wilde. Nou Loes, ik kan je verzekeren, dat wanneer jij in jouw toekomst in Castenray net zulke grote verdiensten zult hebben als Nico van Melo, jij zo'n beeld dubbel en dwars verdient. Ik hoop dat degenen die na ons komen dat eveneens zo zien en jou tegen die tijd met een standbeeld in Castenray de nodige eer zullen bewijzen. Het zij je dan van harte gegund! Zo ver is het echter nog niet. Dit eerste in Castenray gesloten burgerlijk huwelijk is in de boeken opgetekend. Voor het overige wensen we Loes en Martijn van harte proficiat en hopen dat ze in ons dorp een fijne toekomst tegemoet gaan. Een toekomst, waarin ze de warmte van het dorpsleven ten volle mogen ervaren; een toekomst vol geluk en voorspoed en met een rijke kinderschare! Schenking Van Bert Lenssen kregen we twee beeldjes van een trekpaard. We zullen deze zeker gebruiken bij de expositie op 3 en 4 oktober van dit jaar. Van Jan Martens kregen we een oude suikergehaltemeter voor druiven. Ger Smits schonk een oude foto uit 1909 van Castenrayse kinderen op school in Oirlo. Allemaal, zeer bedankt! Boek over emigratie familie Duijkers-Klaassen Al bij de oprichting van onze stichting maakten we een inventarisatie van onderwerpen uit het verleden. Daar hoorde ook de emigratie van Castenrayse mensen bij. Zo hebben we een verhaal van Bert Wismans, die naar Nieuw-Zeeland emigreerde. Verhalen van andere emigranten moeten nog geschreven worden. Dit kwam onder meer ter sprake toen Toon Kuijpers (Handrie zn.) nog lid was van ons stichtingsbestuur. Toon heeft nu op verzoek van de 'Duijkersstichting een uitgebreid verhaal geschreven over de emigratie van de familie Duikers-Klaassen. Sef Duikers emigreerde met zijn gezin naar Canada, maar keerde uiteindelijk ook weer terug naar Castenray. En met hem de meeste leden van zijn gezin. De families Duij kers, Duijckers, Duckers, Duyckers, hebben zich verenigd in een Stichting. De leden van de Stichting, die haar basis heeft in Zuid-Limburg, wonen in vele landen over de hele wereld. Eén keer per jaar vindt er een 'Duijkersdag' plaats. 17

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 17