Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 53 Het is alleszins de moeite waard in deze prachtige tijd van het jaar te genieten van de schoonheid van de Castenrayse Vennen. Laarzen zijn sterk aan te bevelen en nude muggen weer beginnen te dansenis een antimuggenspray of -crème eveneens raadzaam. De oude foto van vandaag toont vier Castenrayse jongens in 7 Broëk. V.Ln.r. Teng Peeters, Wim Geer ets, Lei Heidens en Harrie Weijs. Vaag is het hutje op de vis heuvel te zien. In de grote open plas, waar ook gevist werd, groeiden waterlelies en gele plompen. Tijdens de Ruilverkaveling rond 1969 zakte door de kanalisatie van de Lollebeek de waterstand in het gebied dermate, dat de plas nu grotendeels verland is. De foto werd gemaakt door Jan Weijs (Grddzn.). Wellicht weet iemand bij benadering het jaar, waarin de foto genomen is. Mail dit a.u.b. naar ian.striibos(a)Jietnet. nl of bel 0478-571677. Schenking Van Jan Martens kregen we een leren riem met bellen, wellicht voor een koe of paard, en een heel apart hoefijzer. Van Trina van Rhee kregen we een oude consumptielijst die vroeger in het café hing. Ze stamt uit de tijd dat een glas bier 20 cent kostte. Een kop koffie met room kostte 12 cent; een broodje met kaas 15 cent; een biefstuk met brood 65 cent en een halve uitsmijter 40 cent. Van Martien Duijkers kregen we enkele oude aktes. Allemaal zeer bedankt! Verlichting Matthiasmonument U hebt wellicht al gezien dat er een schijnwerper geplaatst is bij het Matthiasmonument bij de kerk. Niet alleen het monument is nu 's avonds prachtig verlicht, maar ook een flink deel van de toren. Het licht straalt zachter dan bij het H. Hartbeeld. Daar is overigens de lamp onlangs ook vervangen door eenzelfde lamp als bij het Matthiasmonument, omdat sommigen het licht bij het H. Hartbeeld te fel vonden. Het geld voor de nieuwe schijnwerper is eerder al door een paar inwoners geschonken. Ook de stroomkosten zijn door enkele gulle gevers betaald. Allemaal zeer bedankt daarvoor! Ook Leo Drüggen en Gerrit Strijbos danken we heel bijzonder voor het aanleggen van de elektriciteit en het plaatsen van de nieuwe schijnwerper. Drukbezochte infoavond Diepeling Op verzoek van de firma Teunesen Zand en Grind organiseerden we vorige week woensdag een informatieavond over de uitbreidingsplannen van de ontgrinding aan de Diepeling. De avond werd bezocht door 80 belangstellenden; meer dan we verwacht hadden. Ivan Maes opende de avond met enige informatie over de Klankbordgroep Omwonenden en vervolgens gaf Jan van de Mortel van het Landschapsbureau Groenplanning uitleg over de uitbreiding. Jos Kniest verwoordde aansluitend namens de Gemeente Venray de visie op de eindbestemming. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende aanwezigen gebruik werd gemaakt. Onze stichting had een kleine foto-expositie ingericht, waarvoor veel belangstelling was. Al met al een zeer geslaagde avond. Wie graag de powerpointpresentatie van het Landschapsbureau Groenplanning thuis nog eens rustig wil bekijken, kan een mailtje sturen naar: ian.striibos@hetnet.nl In de kist kreeg de dode een rozenkrans om zijn vingers gestrengeld mee. Soms ook de trouwring en verder zijn scapulier of scapuliermedaille. Een scapulier bestond uit lapjes gewijde stof die door linten verbonden waren. Ze werden door de mensen uit devotie onder de kleding over de borst en rug gedragen. Elk van deze lapjes had een bijzondere betekenis of toewijding. Een wit met rood lapje met een blauw kruis werd gedragen ter ere van de H. Drievuldigheid. Een blauw lapje stond voor het lijden van Christus; een zwart voor Maria Onbevlekte Ontvangenis; een rood voor Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en een bruin voor Onze Lieve Vrouw van de Carmel. De leden van de Derde Orde van Franciscus hadden een apart scapulier dat bestond uit twee bruine lapjes, waarvan er één op de borst en één op de rug gedragen werd. Door veel gelovigen werd een scapulier gezien als een bepaalde bescherming. Kinderen droegen soms al heel jong een scapuliertje. De bedoeling was om een scapulier een leven lang te dragen. Vanwege slijtage en vuil worden, werd in 1910 door Paus Pius X bepaald dat alle lekenscapulieren, behalve dat van de Derde Orde, vervangen konden worden door een scapuliermedaille. De medailles werden op het hemd of de borstrok gespeld en later kwamen er kettinkjes en armbandjes voor de scapuliermedaille in de handel. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 15